logo

Kredi Kayıt Bürosu ve Experian Arasında Proje Anlaşması

mh_experian_cenker_ozhelvaci

Experian Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu Bölge Başkanı Cenker Özhelvacı

Kredi Kayıt Bürosu ve Experian, Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı veri kalitesi ve veri yönetişimi projesine imza attı. Gerçekleştirilecek proje ile Kredi Kayıt Bürosu, veriler geldikçe istatistiki yöntemlerle otomatik kontrolü yapacak, ardından bankalara düzeltme için çağrıda bulunacak. Kredi Kayıt Bürosu’nun ürettiği tüm ürünler veriye dayandığı için de Kredi Kayıt Bürosu’nun ürettiği ve üreteceği her ürünün doğruluğu, tutarlılığı ve güvenilirliğine ek fayda sağlanacak.

Kredi Kayıt Bürosu Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya “Kredi Kayıt Bürosu’nun tüm ürün ve hizmetlerinin kalitesi, barındırdığı verinin doğru ve tutarlı olmasına bağlıdır. Biz bu konuya sadece “veri kalitesi” olarak değil, daha geniş bir kavram olan “veri yönetişimi” gözüyle bakıyoruz. Kredi Kayıt Bürosu verisini bankalar ve finans kuruluşları sağlıyor. Veri kaynaklarının çok sayıda ve Kredi Kayıt Bürosu’nun dışında olması, herhangi bir kalite sorunun tespiti halinde üyeyle iletişimi de sürecin önemli bir parçası haline getiriyor. Experian ile birlikte yürüttüğümüz veri yönetişimi projesi doğrultusunda hedefimiz, veri kalitesi tespitlerinde yüksek otomasyonu sağlamak ve konunun takibi için üye iletişimini sistematik bir hale getirecek bir platform oluşturmaktır” dedi.

Experian Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu Bölge Başkanı Cenker Özhelvacı, bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na sağladıkları müşteri verilerinin kalitesinden emin olması gerektiğini belirterek “Bu verilerin yanlış, eksik ya da eskimiş olması, bu veri ile geliştirilen tahmin modellerinin performansını etkiliyor. Ekonomiyi, bankaları, dolayısıyla bankacılık hizmeti ve özellikle kredi kullanan tüm bireyleri etkileyen bu durum karşısında harekete geçen Kredi Kayıt Bürosu’na, Experian’ın İngiltere, Amerika gibi kredi hizmetleri alanında gelişmiş ülkelerde edinmiş olduğu veri yönetişimi ve veri kalitesi tecrübesiyle destek sunacağız. Experian’ın verdiği danışmanlığın ardından kurallar ve kontrol mekanizması belirlenecek, bu kontrol mekanizması ile bankalarla tekrar iletişim sağlanarak hataların düzeltilmesi teşvik edilecek” dedi. Veri kalitesi konusunun sadece Kredi Kayıt Bürosu’nun değil tüm finansal kuruluşların gündeminde yer aldığını belirten Özhelvacı, BDDK’nın son yayınladığı İyi Uygulama Rehberleri ve İçsel Derecelendirmede İleri Ölçüm Yaklaşımlarına Başvuru Rehber Taslağı çerçevesinde, çok yakın gelecekte Basel’e uyum sürecinde veri kalitesi ve veri yönetişiminin son derece önemli hale geleceğini düşündüğünü belirtti. Özhelvacı, Basel sürecinde veri kalitesini göz ardı eden bankaları, Avrupa’da olduğu gibi itibar riskleri, yüksek sermaye ihtiyacı ve hisse değerlerinin düşmesi gibi sonuçlar bekleyeceğini ve bu bankaların BDDK’dan geçer not alamayacaklarını sözlerine ekledi.

 

www.kkb.com.tr, www.experian.com.tr

Etiketler: » » » » »
Share
2378 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?