logo

“Pardon, Saat Kaç?”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Bir caddede yürürken, size saat soran insanlara cevap vermek, sizin için bir zaman kaybı mı? Yoksa saati söyleyerek insanlara yardım ettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Yakında insanlar size saat sormanın yanı sıra, havanın kaç derece olduğunu, flaş haberlerin ne olduğunu, Kurban Bayramı’nın hangi güne denk geldiğini, Dolar – Euro paritesini sormaya başlayabilirler. ‘Bunları niye bana soracaklar?’ diye düşünmeyin, kolunuzda bir saat görmeleri, bu sorular ve daha fazlası için yeterli olacaktır.

MSN’in yeni bir hizmetinden bahsediyoruz. Amerika ve Kanada’da başlayan bu sistem, çok kısa bir zamanda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Sistem basit, bir kol saatiniz varsa gereken tüm koşulları sağlamak üzeresiniz. Fakat bu kol saati, bilinen türden kol saati modellerinden biraz farklı. Şimdilik birkaç markada bulunan bu modeller, özel bir lityum iyon pil ile çalışıyor ve Atomik saat olduğu için saatiniz otomatik olarak bulunduğunuz konuma göre ayarlanıyor.

Bu saatlerin teknik özellikleri de biraz farklı. Örneğin pilini her 3-4 günde bir şarj etmeniz gerekiyor. Ufak bir dijital ekranı olduğu için yüksek enerji tüketiyor. Pilin şarj olması için özel bir adaptör var. Ayrıca pili her taktığınızda saati ayarlamıyorsunuz, Atomik saat olduğu için yer ve konuma göre otomatik olarak tarih ve saat ayarlanıyor. Günışığı tasarruf zamanlarında saatiniz otomatik olarak kendini yeniliyor. Bu tip ayarlamalar yerel FM radyo frekansı ile oluyor. Örneğin, eğer seyahat ediyorsanız, saatiniz bulunduğunuz ülkenin veya şehrin saatine göre kendini güncelliyor. Bu da sık seyahat edenler için devamlı olarak saatlerini ayarlamalarını gerektirmiyor. Ayrıca, önemli şehirlerin saatlerini de saatin menüsünden görebiliyorsunuz. (Ama MSN Direct servisinin verilmediği bir yerde iseniz, saatinizi kendiniz ayarlamak zorunda kalacaksınız.)

Üretici firmalarla beraber çalışan Msn Ekibi, saatlerin eğlenceli ve sıradışı gözükmesi için tasarım ekiplerine tavsiyelerde bulunuyor. Çok yakında ciddi bir sektör haline gelecek bu alanda, estetik görünümün de önemli olduğunu bilen üreticiler, şimdiden kıyasıya bir yarışa girmiş durumdalar. Bu firmalar arasında Tissot, Swatch gibi dünyaca ünlü markalar da var.

Saatin kullanımı çok basit; tıpkı bir televizyondaki gibi kanallar var ve siz saatin tuşlarını kullanarak kanallar arasında geçiş yapıyorsunuz. Öncelikle bir bilgiyi vermekte fayda var: Saatin çeşitli hizmetlerinden yararlanabilmek için MSN Direct’e üye olmanız gerekiyor. Belirlenen aylık üyelik hizmetinin yanı sıra, 59 dolarlık geri iade edilmeyen bir de başlangıç aidatı var. Sizce pahalı mı? Buna saatin özelliklerine bakmadan karar veremeyiz.

Saatimizin yeteneklerinden bahsetmeye başlayalım: Öncelikle bu bir Atomik saat. Kendi kendini ayarlayabilen, Dünya saatlerini gösteren bir dijital ekrana sahip. Saatler için çeşitli ekran animasyonları da var. Diğer kanallara da bakacak olursak, en çok işimize yarayacak olan özelliklerden biri de hava durumunu saatinizden görebilmeniz. Hem de 3 günlük! Dilediğiniz şehirlerin bilgisini de alabiliyorsunuz.

Size en yakın sinemada ne oynuyor? Yakınlarda bir sinema dergisi veya gazetesi de mi yok? O zaman hemen saatinizin ekranına bakın. İşte sinemalar, seanslar, hatta sinemaların adresleri! Bugünkü haber başlıklarını da artık saatinizden okuyabilirsiniz. Çeşitli kategoriler halinde haber özetleri de mevcut.

Ekonomi ile aranız nasıl? Borsayı yakından mı takip ediyorsunuz? O halde saatiniz ilgili kanalını açarak borsa yayınlarını takip edebilir, Dolar’ın Euro karşısında hala düşüşte olup olmadığını görebilirsiniz. Her daldaki spor müsabakalarının sonuçlarını takip edebilir, günlük astrolojik falınıza bakabilirsiniz. Aynı zamanda burcunuz hakkında geniş bilgi almanız da mümkün. Sayısal loto çekilişleri, piyango çekilişleri de saatiniz aracılığıyla size bildirilecek. Sıkıldığınızda ekran koruyucular ve değişik yüz animasyonları sizi eğlendirmek için bekliyor olacaklar.

Çok çarpıcı başka bir özellik de, size gönderilen MSN Messenger mesajlarını alabilmeniz! Evet, yanlış okumadınız! Eğer Messenger kullanıcı iseniz, size gönderilen metin mesajlarını alabilirsiniz. Bu da arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde olabilmeniz demek!

Saatin pilleri yoğun kullanımda 3-4 günde bitiyor, ama üretici firmalar saatin her gün şarj edilirse daha verimli kullanılabileceğini söylüyorlar. Pil lityum-iyon olduğu için, istenildiğinde şarj edilmesi, pilin ömrünü azaltmıyor.

Bu hizmet ülkemizde henüz kullanımda değil. Kullanıma girdiğine büyük bir ilgi görmesi bekleniyor. Teknolojinin de biraz daha gelişmesiyle çok yakında tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi renkli ekranlı saatler de piyasaya sürülecek. Mevcut cep telefonundaki Bluetooth gibi bir çok yeni gelişmenin de, bu saatlere adapte edileceği öngörülüyor. Msn’in özel bir radyo frekansı ile çalışan bu saatler, yeni bir moda akımının da başlangıcı olacak.

Gün geçtikçe elektronik eşyalarla daha da yakınlaşıyoruz. Artık insanlar elektronik eşyalar olmadan sokağa çıkamaz, işe gidemez oldular. Kolumuzdaki basit bir saat bile, normal şartlarda öğrenemeyeceğimiz bir çok bilgiyi bize saniyeler içerisinde aktarıyor. Bu kadar çeşitli aletin hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdığı da bir gerçek. Ama herkesin kafasında bir soru dolaşıyor; insanoğlu bu yeni icatlarla uğraşırken, teknolojiye çok mu fazla gömülüyor ve kendi ırkıyla haberleşmeyi geri plana itiyor? Sanırım bunu ancak yapay zekaya sahip robotlar da günlük hayatımıza girdiği zaman daha net anlayabileceğiz. Çünkü o zaman biz onları değil, onlar bizi yönlendirmeye başlayabilir.

Etiketler: » » »
Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...
 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...