logo

Pisi Linux 1.2 Kullanıcılarıyla Buluşuyor

mh_pisi_linux

Pardus projesinin 2012 yılında politika değiştirmesiyle birlikte Pardus’u devam ettirmek amacıyla  çalışmalar yürüten Anka takımı Pisi Linux 1.2 ile birlikte Pardus’tan bağımsız bir işletim sistemi ortaya koyuyor. Pisi ile birlikte insanların Linux işletim sistemlerinden uzak kaçma nedeni olan karışık ekosistem ve kullanım zorlukları yok edilerek tamamen kullanıcı dostu bir kullanım elde edilmeye çalışıyor. 1.2 sürümüyle birlikte gelen 6000’den fazla paket ve Comar, Mudur, Yalı, Kaptan, Panda yazılım ve teknolojileri ile pekiştirilen kolay kullanım 2.0 sürümüyle birlikte doruk noktasına ulaşacak. Yerli  imkanlarla geliştirilen Pisi’nin 1.2 sürümü 10 Temmuzda yayınlancak. Büyük değişiklik ve özelleştirmelerin olacağı 2.0 sürümü ise 2015 yılının sonu veya 2016 yılının başında yayında olacak.

Kolay kurulum

Temmuz ayı içerisinde yayınlanacak olan Pisi Linux 1.2 daha kuruluma başlarken Yalı ile fark yaratarak birkaç tık ile kurulum işleminin bitmesini sağlıyor ve kullanıcısını karışık ve anlaşılmaz ayarlarla uğraşmaya mecbur bırakmıyor. Mühendislerimizin geliştirdiği Yalı sadece kurulum değil sistemde oluşabilecek hatalarda da yardımcı olabiliyor.

Özelleştirme

Yalı asistanlığında kurulan Pisi’yi kişisel zevk ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirmeniz mümkün.  Kaptan sayesinde kullanmak istediğiniz tema,simgeler,duvar kağıdı ve daha pek çok şey basitçe ayarlanabiliyor. 16 farklı tema, 2 farklı simge, 2 farklı arayüz seçenekleri ve birbirinden güzel duvar kağıtları sayesinde  yüzlerce farklı kombinasyondan size uygun olanı kolayca seçebiliyorsunuz.

Uygulamalar

Günlük kullanımda ihtiyacınız olan bütün yazılımları kendi içerisinde barındıran Pisi dahili paket yükleyicisi sayesinde internet üzerinden Linux uyumlu yazılım arama derdinizi ortadan kaldırarak ihtiyacınız olan yazılımı kolayca bulmanızı ve yüklemenizi sağlıyor.

Microsoft Office rahatlığında yeni Office paketi

Microsoft Office ile uyumlu Libre Office sadece dosyaları  değil kullanıcıların alışkanlıklarınıda değiştirmeden rahat bir kullanım sunabiliyor. Pisi içerisinde gelen Libre Office paketi kolay kullanımı sayesinde adaptasyon ve öğrenme sürecini minumuna indiriyor. Günümüzde pek çok Linux sürümü ile birlikte gelen htta Milli Eğitim Bakanlığının Windows bigisayarlarda dahi

Microsoft Office yerine kullanmaya başladığı Libre Office sunduğu gelişmiş özelliklerini kolay kullanımı ile birleştirmesiyle  Anka takımınında tercihi oldu.

Sürücü (driver) sorunları Pisi ile dert değil

İnsanların Linux ekosisteminden uzak kalmasının bir nedeni olan sürücü problemleri Anka takımı tarafından geliştirilen Panda ile çözüme kavuşturuluyor. Panda ekran kartı sürücülerini yöneterek yaşanabilecek uyumsuzluk problemlerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Amd veya Nvidia’nın resmi internet sitelerinden indirdiğiniz sürücüler Panda’nın yönetimi sayesinde sorunsuz bir kullanım vaadediyor.

Yeni nesil oyun bilgisayarları

Özellikle Steam’in Linux plartformuna verdiği destek sayesinde Linux plartformunda ki oyunların sayısı her geçen gün artmaya başladı. Pisi’nin Steam başta olmak üzere sunduğu 32 bit paket desteği sayesinde tüm oyun ve uygulamaları kullanabileceksiniz.

Pisi Linux 1.2 sürümü 10 Temmuz 2015 tarihinde kullanıcılar ile buluşacak.

Pisi Linux sistem gereksinimleri

– 64 bit mimarideki işlemci

– En az 2 GB bellek ve 12 GB disk boş alanı

Etiketler: » » » » »
Share
1657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?