logo

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim.

WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi?

WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir, hem de kötü amaçlı bir kişi sadece birkaç saniye içinde  hesabınızı ele geçirebilir ve hesabınızda yaptığınız yazışmalar ve paylaşımlar artık başka birileri tarafından görülebilir. En önemli kuralınız asla telefonunuzu başkalarına vermemek olmalıdır.

Hesabı Ele Geçirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

WhatsApp hesabını ele geçirmek için uygulamalardan birini seçip kullanabilirsiniz. Kötü amaçlı kullanıma örnek göstermemek adına uygulamanın adını vermiyorum. Fakat amacı WhatsApp hesaplarını ele geçirmek olan bu uygulamanın çok basit çalıştığını söylemem sanırım yanlış olmaz.

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak hesabını ele geçirmek istediğiniz kişinin telefonundan uygulamayı çalıştırarak hesaba girip yukarıdaki menüden WhatsApp Web bölümüne girmeniz gerekiyor. Burada karşımıza bir karekodu çıkacak.

Daha sonra kendi telefonunuza yüklediğiniz hesabı ele geçirme uygulamasını çalıştırarak ekrana bir karekodu tarayıcısı çıkartırız. Kendi telefonunuzda yüklediğiniz uygulama ile diğer ele geçirilecek WhatsApp hesabı yüklü olan telefona ekrana çıkan karekodu okuttuğunuzda aynı hesap 2 ayrı cihazda birbirleri ile eş zamanlı olarak çalışmaya başlar.

İşlem tamamlandığında işlem yaptığınız telefondan diğer telefonda kullanılan hesaba erişim başlar. Özetle; artık WhatsApp’da yapılan her şey diğer telefonda izlenebilir hale gelir.

Uygulamanın Pek Bilinmeyen Bir Özelliği

Uygulamada yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları bir kişiden veya bir grubun tamamından silebilirsiniz. “Bu iş nasıl yapılıyor derseniz?” hemen açıklayayım: Mesaja basılı tutun, “Sil’i ve ardından “Herkesten sil”‘i seçin. Mesajınız gönderildikten sonra silmek için yedi dakikanız bulunuyor.

Yine de uyarayım. Mesajın başarıyla silinmesi için sizin ve mesajın alıcısının WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor.

Uygulamanın Artık Desteklenmeyeceği Telefon ve Platformlar

– BlackBerry OS ve BlackBerry 10

– Nokia S40

– Nokia Symbian S60

– Android 2.1 ve Android 2.2

– Windows Phone 7

– iPhone 3GS/iOS 6

Tüm okuyucularımın yeni yılını kutlar, sağlık ve mutluluk dolu güzel bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

Etiketler: »
Share
4553 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Keramet Fotoğraf Makinesinde Değil 

  02 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sevgili dostlar merhaba, 14 yıldır ilk defa aylık köşe yazımı zamanında yetiştiremedim. Çünkü 4 gün süren çok kötü bir gıda zehirlenmesi yaşadım. Bir basın toplantısında yediğim somon, tavuk ve soslardan oluşan aperatifler sonu hastanede serumla ve bir torba ilaç ile biten çok sevimsiz bir macera oldu benim için. O yüzden yazımı tam olarak hazırlayamadım fakat fotoğraf makineme övgüler yağdıran dostlarımın bu ay küçük bir öyküyle tebessüm etmelerine vesile olmak isterim. Kıssadan Hisse Sürekli fotoğraf çeken ve bunları dostlarımla paylaşan...
 • Gelecek Bölüm: Yükseliş

  02 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Ekonomik göstergeler, bir ülkenin finansal gücünü değerlendirebilmek için belirlenen çeşitli kıstaslardır. Bunların başında enflasyon, büyüme oranı, dış ticaret dengesi, borç stoğu, cari açık dengesi ve istihdam oranları gelir. Ekonomistler bu rasyolara bakarak ülkeler hakkında öngörülerde bulunabilir, durum analizi gerçekleştirebilirler. Hatta bilindiği üzere bu işi kurumsal olarak yapan ve sadece şirketleri değil, devletleri de analiz eden birçok değerlendirme şirketi de mevcuttur. Bu rasyoları ülke açısından iyileştirmek ve optimal noktaya g...
 • Beş Ülkenin Ortak Kaderi

  02 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  2018 yılı bazı ülkeler için ekonomik anlamda çok kötü başladı. Yılbaşından bu yana ulusal para birimi yüksek oranda değer kaybeden beş ülke dikkat çekiyor. Maalesef bu listede ülkemiz de var. Hatta kısa sürede en yüksek oranda ulusal parada değer kaybı yaşanan ülke Türkiye. Ülkemizi Arjantin, Hindistan, Brezilya ve Rusya takip ediyor. Rusya ile başlamak gerekirse, Rublenin Dolar karşısında yılbaşından bu yana %15 oranında değer kaybettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ile aralarında yaşanan "ajan" gerilimi birçok po...
 • Sosyal Medyada Güvende Olmak

  01 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Güvenlik Önerileri Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerini...