logo

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim.

WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi?

WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir, hem de kötü amaçlı bir kişi sadece birkaç saniye içinde  hesabınızı ele geçirebilir ve hesabınızda yaptığınız yazışmalar ve paylaşımlar artık başka birileri tarafından görülebilir. En önemli kuralınız asla telefonunuzu başkalarına vermemek olmalıdır.

Hesabı Ele Geçirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

WhatsApp hesabını ele geçirmek için uygulamalardan birini seçip kullanabilirsiniz. Kötü amaçlı kullanıma örnek göstermemek adına uygulamanın adını vermiyorum. Fakat amacı WhatsApp hesaplarını ele geçirmek olan bu uygulamanın çok basit çalıştığını söylemem sanırım yanlış olmaz.

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak hesabını ele geçirmek istediğiniz kişinin telefonundan uygulamayı çalıştırarak hesaba girip yukarıdaki menüden WhatsApp Web bölümüne girmeniz gerekiyor. Burada karşımıza bir karekodu çıkacak.

Daha sonra kendi telefonunuza yüklediğiniz hesabı ele geçirme uygulamasını çalıştırarak ekrana bir karekodu tarayıcısı çıkartırız. Kendi telefonunuzda yüklediğiniz uygulama ile diğer ele geçirilecek WhatsApp hesabı yüklü olan telefona ekrana çıkan karekodu okuttuğunuzda aynı hesap 2 ayrı cihazda birbirleri ile eş zamanlı olarak çalışmaya başlar.

İşlem tamamlandığında işlem yaptığınız telefondan diğer telefonda kullanılan hesaba erişim başlar. Özetle; artık WhatsApp’da yapılan her şey diğer telefonda izlenebilir hale gelir.

Uygulamanın Pek Bilinmeyen Bir Özelliği

Uygulamada yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları bir kişiden veya bir grubun tamamından silebilirsiniz. “Bu iş nasıl yapılıyor derseniz?” hemen açıklayayım: Mesaja basılı tutun, “Sil’i ve ardından “Herkesten sil”‘i seçin. Mesajınız gönderildikten sonra silmek için yedi dakikanız bulunuyor.

Yine de uyarayım. Mesajın başarıyla silinmesi için sizin ve mesajın alıcısının WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor.

Uygulamanın Artık Desteklenmeyeceği Telefon ve Platformlar

– BlackBerry OS ve BlackBerry 10

– Nokia S40

– Nokia Symbian S60

– Android 2.1 ve Android 2.2

– Windows Phone 7

– iPhone 3GS/iOS 6

Tüm okuyucularımın yeni yılını kutlar, sağlık ve mutluluk dolu güzel bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

Etiketler: »
Share
2711 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...
 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...