logo

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim.

WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi?

WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir, hem de kötü amaçlı bir kişi sadece birkaç saniye içinde  hesabınızı ele geçirebilir ve hesabınızda yaptığınız yazışmalar ve paylaşımlar artık başka birileri tarafından görülebilir. En önemli kuralınız asla telefonunuzu başkalarına vermemek olmalıdır.

Hesabı Ele Geçirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

WhatsApp hesabını ele geçirmek için uygulamalardan birini seçip kullanabilirsiniz. Kötü amaçlı kullanıma örnek göstermemek adına uygulamanın adını vermiyorum. Fakat amacı WhatsApp hesaplarını ele geçirmek olan bu uygulamanın çok basit çalıştığını söylemem sanırım yanlış olmaz.

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak hesabını ele geçirmek istediğiniz kişinin telefonundan uygulamayı çalıştırarak hesaba girip yukarıdaki menüden WhatsApp Web bölümüne girmeniz gerekiyor. Burada karşımıza bir karekodu çıkacak.

Daha sonra kendi telefonunuza yüklediğiniz hesabı ele geçirme uygulamasını çalıştırarak ekrana bir karekodu tarayıcısı çıkartırız. Kendi telefonunuzda yüklediğiniz uygulama ile diğer ele geçirilecek WhatsApp hesabı yüklü olan telefona ekrana çıkan karekodu okuttuğunuzda aynı hesap 2 ayrı cihazda birbirleri ile eş zamanlı olarak çalışmaya başlar.

İşlem tamamlandığında işlem yaptığınız telefondan diğer telefonda kullanılan hesaba erişim başlar. Özetle; artık WhatsApp’da yapılan her şey diğer telefonda izlenebilir hale gelir.

Uygulamanın Pek Bilinmeyen Bir Özelliği

Uygulamada yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları bir kişiden veya bir grubun tamamından silebilirsiniz. “Bu iş nasıl yapılıyor derseniz?” hemen açıklayayım: Mesaja basılı tutun, “Sil’i ve ardından “Herkesten sil”‘i seçin. Mesajınız gönderildikten sonra silmek için yedi dakikanız bulunuyor.

Yine de uyarayım. Mesajın başarıyla silinmesi için sizin ve mesajın alıcısının WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor.

Uygulamanın Artık Desteklenmeyeceği Telefon ve Platformlar

– BlackBerry OS ve BlackBerry 10

– Nokia S40

– Nokia Symbian S60

– Android 2.1 ve Android 2.2

– Windows Phone 7

– iPhone 3GS/iOS 6

Tüm okuyucularımın yeni yılını kutlar, sağlık ve mutluluk dolu güzel bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

Etiketler: »
Share
4417 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sektörel Dönüşüm: Karanlık Fabrikalar

  02 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Dijitalleşmenin bir sonucu olarak 2030 yılına kadar birçok sektörün devrimsel nitelikte bir dönüşüm yaşayacağı, bir kısmının da tamamen ortadan kalkacağı öngörülüyor. Bunun doğal bir sonucu olarak istihdam anlamında birçok yeni sorunla karşılaşacağız, ekonomik büyüme için kamu ve özel sektör bazında teknolojik altyapıya vermemiz gereken önem artacak. Yeni teknikler iş yapma şeklimizi ve üretim süreçlerini de doğrudan etkiliyor. Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, karanlık fabrikalar, makineler arası yönetim gibi bilim kurgu kitaplarından fırlam...
 • Haber Görselleri Nasıl Olmalıdır?

  01 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni ile birlikte servis edilen haber görselleri oldukça hassas bir konudur. Çünkü haberde kullanılacak görsel habere değer katan en önemli unsurlardan biridir. O yüzden haberde kullanılacak görseli basın bülteni ile birlikte gönderirken belli kurallara uyulması gerekir. Dikkat edilmesi gereken hassas noktaların neler olduğunu 14 yıldır her gün yüzlerce basın bülteni gönderilen bir gazeteci gözünden kısaca anlatmaya çalışacağım. Telif Hakkı Sizin Olmayan Haber Görselleri Kesinlikle Göndermeyin Basın bülteni ve görseli ilgili yayın...
 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...