logo

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim.

WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi?

WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir, hem de kötü amaçlı bir kişi sadece birkaç saniye içinde  hesabınızı ele geçirebilir ve hesabınızda yaptığınız yazışmalar ve paylaşımlar artık başka birileri tarafından görülebilir. En önemli kuralınız asla telefonunuzu başkalarına vermemek olmalıdır.

Hesabı Ele Geçirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

WhatsApp hesabını ele geçirmek için uygulamalardan birini seçip kullanabilirsiniz. Kötü amaçlı kullanıma örnek göstermemek adına uygulamanın adını vermiyorum. Fakat amacı WhatsApp hesaplarını ele geçirmek olan bu uygulamanın çok basit çalıştığını söylemem sanırım yanlış olmaz.

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak hesabını ele geçirmek istediğiniz kişinin telefonundan uygulamayı çalıştırarak hesaba girip yukarıdaki menüden WhatsApp Web bölümüne girmeniz gerekiyor. Burada karşımıza bir karekodu çıkacak.

Daha sonra kendi telefonunuza yüklediğiniz hesabı ele geçirme uygulamasını çalıştırarak ekrana bir karekodu tarayıcısı çıkartırız. Kendi telefonunuzda yüklediğiniz uygulama ile diğer ele geçirilecek WhatsApp hesabı yüklü olan telefona ekrana çıkan karekodu okuttuğunuzda aynı hesap 2 ayrı cihazda birbirleri ile eş zamanlı olarak çalışmaya başlar.

İşlem tamamlandığında işlem yaptığınız telefondan diğer telefonda kullanılan hesaba erişim başlar. Özetle; artık WhatsApp’da yapılan her şey diğer telefonda izlenebilir hale gelir.

Uygulamanın Pek Bilinmeyen Bir Özelliği

Uygulamada yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları bir kişiden veya bir grubun tamamından silebilirsiniz. “Bu iş nasıl yapılıyor derseniz?” hemen açıklayayım: Mesaja basılı tutun, “Sil’i ve ardından “Herkesten sil”‘i seçin. Mesajınız gönderildikten sonra silmek için yedi dakikanız bulunuyor.

Yine de uyarayım. Mesajın başarıyla silinmesi için sizin ve mesajın alıcısının WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor.

Uygulamanın Artık Desteklenmeyeceği Telefon ve Platformlar

– BlackBerry OS ve BlackBerry 10

– Nokia S40

– Nokia Symbian S60

– Android 2.1 ve Android 2.2

– Windows Phone 7

– iPhone 3GS/iOS 6

Tüm okuyucularımın yeni yılını kutlar, sağlık ve mutluluk dolu güzel bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

Etiketler: »
Share
4124 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İnternet’te Ulusal Güvenlik

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Yerli ürün ve teknolojik hizmetlerin önem kazandığı ve yatırımların bu çerçevede gerçekleştirildiği son dönemde ülkemizde kullanılan neredeyse tüm bilgisayarların işletim sistemleri dikkate alındığında, internet güvenliği de mutlaka üst düzeyde sağlanmak zorunda. Özellikle Windows işletim sisteminin farklı versiyonlarının kullanıldığı devlet dairelerinde ve özel sektörde en önemli soru işareti; yabancı ülke menşeli bir yazılım firmasına ne ölçüde güvenilebileceği olarak karşımıza çıkıyor. Windows'un çok ciddi açıkları olduğunu biliyoruz, yazılı...
 • Rahatlık Battı, Sosyal Ağlara Üye Olduk

  01 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal Ağlar hayatımıza girmeden önce ne kadar rahatmışız. İlk olarak cep telefonları yaşantımızı esaret altına almaya başlamışlardı. Fakat cep telefonuyla yapabildiklerimiz çok kısıtlıydı. Gün içinde en fazla birkaç kişiye kısa mesaj atardık. Derken bir gün Facebook ile tanışıp ardından XING, FriendFeed, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal paylaşım sitelerine üye olmaya başladık. Mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ve ucuzlaması sonucu sosyal ağların bağımlısı olup çıktık. Daha çok sosyal olma kaygısıyla yan masadaki arkadaş...
 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...