logo

Zeki Müren, Ölümünün 20. Yılında Çeşitli Etkinliklerle Anılıyor

mh_sergi_zeki_muren

Tüm mal varlığını eğitim konusunda Türkiye’nin en köklü ve öncü vakfı Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile ülkemizin en önemli sivil toplum kuruluşlardan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan Zeki Müren’in ölümünün 20. yılı için düzenlenen “Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” temalı anma etkinliklerinin İstanbul Sanat Güneşi bölümü, sanatçının doğum günü olan 6 Aralık 2015 tarihinde başladı.

Zeki Müren’in üniversite yıllarından kalan özel desen çizimleri, kostümleri, kişisel eşyaları ve çok özel fotoğraflarının yer aldığı “Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” açık hava sergisi okulu Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı kampüsü bahçesi ve Osman Hamdi Bey Salonu’nda 6-21 Aralık 2015 tarihleri arasında gezilebilecek.

TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Av. Zuhal Dönmezer Çakıroğlu, TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu ve TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde özel bir davetle açılan sergi, 7 Aralık itibariyle ziyaretçilerini kabul etmeye başladı.

TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Av. Zuhal Dönmezer Çakıroğlu “Ülkemizin gelmiş geçmiş en çok sevilen sanatçılarından biri olan Zeki Müren’i ölümünün 20. yılında özlemle anıyoruz. Hem bir sanatçı olarak hem de bir hayırsever olarak Türkiye’nin sanat güneşine olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödeyebilmek için bu yıl, “Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” temalı etkinlikler düzenlemek istedik. Etkinliklerimize geçtiğimiz aylarda Bursa’da başladık. Onun hayat felsefesini anlamayı ve anlatmayı amaçladığımız bu etkinlerde, sanatçımızın hayatındaki önemli dönemlere vurgu yapmak istedik. “Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” temalı anma etkinliklerinin İstanbul Sanat Güneşi bölümünü bu sergimizin açılışı ile başlattık. Yapacağımız etkinliklerle bir yandan Zeki Müren’in hayat felsefesini anlamayı, onu daha yakından tanımayı amaçlarken, diğer yandan onun sayesinde okuyan gençlerimize de daha fazla destek olmayı hedefliyoruz. Sanat Güneşi’nin vefatının ardından oluşturulan Zeki Müren Fonu’ndan bu güne kadar 34 şehirde öğrenim gören öğrencilere 2 bin 461 burs sağlandı. Burs Fonu’ndan 2014-2015 öğrenim yılında 210 öğrenci yararlandı ” dedi.

TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu da Sanat Güneşi Zeki Müren’in yaptığı bağışla binlerce Mehmetçik ailesinin hayatına dokunduğuna dikkat çekti. BüyükkantarcıoğluBiz bugün 8 bin 952 Mehmetçik ve ailesine aylık toplam 5 milyon 700 bin Türk Lirası yardım yapabiliyorsak, bu yardımlarda Sayın Zeki Müren’in Vakfımıza yapmış olduğu bağışın önemli bir payı vardır. Aynı zamanda doğum günü olan bu anlamlı günde, bütün Mehmetçikler ve aileleri adına kendisini şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Etiketler: Av. Zuhal Dönmezer Çakıroğlu » E. Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu » M. Yıldız Günay » TEV » TSK Mehmetçik Vakfı » Zeki Müren
Share
1883 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?