logo

“Ağ Savaşları”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Yazının başlığını okuyunca belki de teknik bir bilgisayar konusu, hatta donanımla ilgili bir yazı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama kesinlikle değil. Bahsettiğimiz savaşlar ise gerçek dünyada değil de, sanal dünyada kıyasıya yaşanan savaşlar.

Biliyorsunuz ki internetin diğer bir adı da ‘dünya çapında ağ’ anlamına gelen ‘world wide web’. Zaten tüm internet adreslerinin başında da bu kelimelerin ilk harflerini temsil eden üç adet ‘w’ kullanıyoruz. Peki dünyada en büyük ağı simgeleyen internet, sanal savaşlara nasıl olanak veriyor?

Birçoğunuzun tahmin edeceği gibi online savaş oyunlarından bahsediyoruz. İnternet bağlantı hızının son birkaç yılda aşırı hızlanmasıyla ve bunun da fiyatlara yansımasıyla birlikte hepimizin kullanabileceği düzeye inmesi, oyun sektörünü bir başka açıdan canlandırdı. Eskiden oyun firmaları düşük kar marjları elde ediyordu, çünkü çıkardıkları oyunlar fazla beğenilmeyip satın alınmıyordu ya da oyunun kopya cd’leri basıldığı için oyunun orijinal paketlerini almak kimseye cazip gelmiyordu. Bu da oyun üreticilerini ciddi bir sıkıntıya sokuyordu.

Artık işler değişti. Oyunların orijinal paketlerini almak zorunda kalıyorsunuz, çünkü orijinal paketten çıkan şifreler olmadan oyunları internet üzerinden oynayabilmeniz mümkün olmuyor. Birçok oyuncu için de günümüz şartlarında evde single player campaign (tek kişilik senaryo) oynamak pek de iştah kabartacak bir olay değil. Çünkü internet üzerinden, gerçek hayatta var olduğunu bildiğiniz insanlarla oynayıp onları oyun içerisinde haklamak oyuncular için daha zevkli bir seçenek.

Bu oyunlara birçok örnek verilebilir. Ultime Online, Eve Online gibi oyunların yanı sıra, şu anda çok konuşulan online bir oyun daha var. Blizzard firması tarafında çıkartılan World of Warcraft, şu anda Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerde en yaygın oynanan online frp oyunu. Hemen hemen her internet cafede bilgisayarlarda yüklenmiş olduğu için bu oyunun ismine rastlayabilirsiniz.

Bu oyun çoğumuzun tanıdık olduğu Warcraft evreninde geçiyor. Oyunlarla arası iyi olanlar Warcraft ismini mutlaka duymuşlardır, çünkü bu oyun real time strategy (gerçek zamanlı strateji) oyunlarının da atası sayılabilecek bir oyundur. İnsanlar ile Orc ırkı arasındaki mücadeleyi temel alan oyunda, istediğiniz ırkı seçip diğer ırkı yok etmeye çalışıyorsunuz.

World of Warcraft yine aynı evrende geçmekle beraber, bu sefer daha farklı bir oynayış tarzı sunuyor. Third person olarak da adlandırılan 3. şahıs gözünden kamera açısıyla yönlendirilen oyunda, daha da çeşitlendirilmiş ırklardan birini seçerek çok büyük bir dünyada sağ kalmaya çalışıyorsunuz. Tamamladığınız her görev, öldürdüğünüz her düşman size deneyim puanı olarak geri dönüyor ve sizi üst seviyelere tırmandırıyor. Seviye atladıkça daha zor ölüyor, daha güçlü oluyorsunuz.

Peki bu oyunu internet üzerinden oynamanız için ne gerekiyor? Bir defa mutlaka hızlı bir internet bağlantısı gerekli ve bu kesinlikle modemle yapılan bir bağlantı değil! Aynı zamanda güçlü bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra orijinal pakediyle birlikte oyunu satın almanız gerekecek. Çünkü yasal sunucularda oynayabilmeniz için gerekli şifre paketten çıkıyor. Ama sadece bunlar yeterli değil. Aynı zamanda aylık olarak belli bir ücreti de internet üzerinden Blizzard hesabına yatırmanız gerekecek. Oyunun internet üzerinden oynanması gördüğünüz gibi gayet uğraştırıcı bir prosedür gerektiriyor. Lakin tüm bunlara değeceğine emin olabilirsiniz.

Her oyun aylık olarak sizden ücret talep etmiyor. Sadece orijinali almanız yeterli olacaktır. Ama oyun firmaları arasında böyle bir akımın başladığı da bir gerçek. Yakında popüler oyunların tamamında bu kiralama sistemi kullanılabilir.

Unutmadan belirtmeliyim ki bu oyunlarda da üretici firmalar tarafında internet üzerinde oluşturulan geniş bant özellikli sunucular mevcut ve oyunlar bu sunucular üzerinden oynanıyor. Yani önce sunucuya bağlanıyorsunuz, sonra da oyunun geçtiği dünyaya!

Artık Türkiye’de de hızlı internet var ve bu tip oyunlara çok yoğun ilgi gösteriliyor. Eski teknolojiyle mümkün olmayan yeni bir olgu daha karşımıza çıkıyor ve bizimle tanışmak istiyor: İnternet’te düşmanı bulup yok etmek! Bence hemen siz de kendinize uygun bir oyun alın ve internet üzerinde oynamaya başlayın! Ne kadar zevkli olduğunu göreceksiniz. Yoksa başladınız mı?

Not: Bu tip oyunlara para vermek istemeyenler varsa, internet üzerinden ücretsiz oynanabilen ve satın alma gerektirmeyen oldukça da popüler olan O-Game’i deneyebilirler.

(www.ogame.com.tr)

Etiketler: » » » »
Share
34 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...