logo

“Ağ Savaşları”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Yazının başlığını okuyunca belki de teknik bir bilgisayar konusu, hatta donanımla ilgili bir yazı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama kesinlikle değil. Bahsettiğimiz savaşlar ise gerçek dünyada değil de, sanal dünyada kıyasıya yaşanan savaşlar.

Biliyorsunuz ki internetin diğer bir adı da ‘dünya çapında ağ’ anlamına gelen ‘world wide web’. Zaten tüm internet adreslerinin başında da bu kelimelerin ilk harflerini temsil eden üç adet ‘w’ kullanıyoruz. Peki dünyada en büyük ağı simgeleyen internet, sanal savaşlara nasıl olanak veriyor?

Birçoğunuzun tahmin edeceği gibi online savaş oyunlarından bahsediyoruz. İnternet bağlantı hızının son birkaç yılda aşırı hızlanmasıyla ve bunun da fiyatlara yansımasıyla birlikte hepimizin kullanabileceği düzeye inmesi, oyun sektörünü bir başka açıdan canlandırdı. Eskiden oyun firmaları düşük kar marjları elde ediyordu, çünkü çıkardıkları oyunlar fazla beğenilmeyip satın alınmıyordu ya da oyunun kopya cd’leri basıldığı için oyunun orijinal paketlerini almak kimseye cazip gelmiyordu. Bu da oyun üreticilerini ciddi bir sıkıntıya sokuyordu.

Artık işler değişti. Oyunların orijinal paketlerini almak zorunda kalıyorsunuz, çünkü orijinal paketten çıkan şifreler olmadan oyunları internet üzerinden oynayabilmeniz mümkün olmuyor. Birçok oyuncu için de günümüz şartlarında evde single player campaign (tek kişilik senaryo) oynamak pek de iştah kabartacak bir olay değil. Çünkü internet üzerinden, gerçek hayatta var olduğunu bildiğiniz insanlarla oynayıp onları oyun içerisinde haklamak oyuncular için daha zevkli bir seçenek.

Bu oyunlara birçok örnek verilebilir. Ultime Online, Eve Online gibi oyunların yanı sıra, şu anda çok konuşulan online bir oyun daha var. Blizzard firması tarafında çıkartılan World of Warcraft, şu anda Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerde en yaygın oynanan online frp oyunu. Hemen hemen her internet cafede bilgisayarlarda yüklenmiş olduğu için bu oyunun ismine rastlayabilirsiniz.

Bu oyun çoğumuzun tanıdık olduğu Warcraft evreninde geçiyor. Oyunlarla arası iyi olanlar Warcraft ismini mutlaka duymuşlardır, çünkü bu oyun real time strategy (gerçek zamanlı strateji) oyunlarının da atası sayılabilecek bir oyundur. İnsanlar ile Orc ırkı arasındaki mücadeleyi temel alan oyunda, istediğiniz ırkı seçip diğer ırkı yok etmeye çalışıyorsunuz.

World of Warcraft yine aynı evrende geçmekle beraber, bu sefer daha farklı bir oynayış tarzı sunuyor. Third person olarak da adlandırılan 3. şahıs gözünden kamera açısıyla yönlendirilen oyunda, daha da çeşitlendirilmiş ırklardan birini seçerek çok büyük bir dünyada sağ kalmaya çalışıyorsunuz. Tamamladığınız her görev, öldürdüğünüz her düşman size deneyim puanı olarak geri dönüyor ve sizi üst seviyelere tırmandırıyor. Seviye atladıkça daha zor ölüyor, daha güçlü oluyorsunuz.

Peki bu oyunu internet üzerinden oynamanız için ne gerekiyor? Bir defa mutlaka hızlı bir internet bağlantısı gerekli ve bu kesinlikle modemle yapılan bir bağlantı değil! Aynı zamanda güçlü bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra orijinal pakediyle birlikte oyunu satın almanız gerekecek. Çünkü yasal sunucularda oynayabilmeniz için gerekli şifre paketten çıkıyor. Ama sadece bunlar yeterli değil. Aynı zamanda aylık olarak belli bir ücreti de internet üzerinden Blizzard hesabına yatırmanız gerekecek. Oyunun internet üzerinden oynanması gördüğünüz gibi gayet uğraştırıcı bir prosedür gerektiriyor. Lakin tüm bunlara değeceğine emin olabilirsiniz.

Her oyun aylık olarak sizden ücret talep etmiyor. Sadece orijinali almanız yeterli olacaktır. Ama oyun firmaları arasında böyle bir akımın başladığı da bir gerçek. Yakında popüler oyunların tamamında bu kiralama sistemi kullanılabilir.

Unutmadan belirtmeliyim ki bu oyunlarda da üretici firmalar tarafında internet üzerinde oluşturulan geniş bant özellikli sunucular mevcut ve oyunlar bu sunucular üzerinden oynanıyor. Yani önce sunucuya bağlanıyorsunuz, sonra da oyunun geçtiği dünyaya!

Artık Türkiye’de de hızlı internet var ve bu tip oyunlara çok yoğun ilgi gösteriliyor. Eski teknolojiyle mümkün olmayan yeni bir olgu daha karşımıza çıkıyor ve bizimle tanışmak istiyor: İnternet’te düşmanı bulup yok etmek! Bence hemen siz de kendinize uygun bir oyun alın ve internet üzerinde oynamaya başlayın! Ne kadar zevkli olduğunu göreceksiniz. Yoksa başladınız mı?

Not: Bu tip oyunlara para vermek istemeyenler varsa, internet üzerinden ücretsiz oynanabilen ve satın alma gerektirmeyen oldukça da popüler olan O-Game’i deneyebilirler.

(www.ogame.com.tr)

Etiketler: » » » »
Share
106 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...