logo

“Askeri Teknolojiler ve Güvenlik”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Tıp, eğlence, ulaşım ve diğer alanlardaki teknolojik yenilikler askeri cihazlar ve teknikler üzerinde de büyük bir hızla gelişimini sürdürüyor. Özellikle de silah üretiminde gelinen düzey tahminlerimizin de ötesinde gerçekleşti. Durdurulamayan yok etme makineleri inşa etme konusunda hızlı adımlarla ilerliyoruz. Aslında burada mantıken de çelişen bir durumla karşı karşıyayız. Çoğu alanda kullanılan teknolojiler insanların rahatını sağlamak ve onlara daha kaliteli bir hayat sunmak için geliştirilirken askeri teknolojiler de insanları etkisiz hale getirmek ve öldürmek üzerine geliştiriliyor. Bir yanda tıptaki gelişmeler insan hayatını kurtarmaya yönelik, diğer yanda askeri teknolojilerdeki gelişmeler de insanları daha hızlı yok etmeye yönelik!

Bu askeri teknolojilerin başında “exoskeletons” adı verilen güçlendirilmiş asker kıyafetleri yer alıyor. Savaş sırasında giyilen bu giysilerin en önemli özelliği tüm teknolojik yenilikleri üzerinde barındırıyor olması. Hava koşullarını askerin lehine ayarlayan giysi hafif zırhlı olduğu için mermilerden etkilenmiyor. Kimyasal silah kullanıldığında askere zarar gelmesini de önlüyor. Kaskta bulunan haberleşme imkanları, dijital ekran ve gece görüş özelliği askere zor şartlarda bile kolay hareket edebilme yeteneği kazandırıyor ve sürekli olarak diğer askerlerle iletişim halinde tutuyor.

Bu iskelet-giysilerin seri üretime geçmesine henüz çok zaman var çünkü çözülmesi gereken birçok teknik problem sırada bekliyor. Sorunlar aşıldığında bu giysiyi kullanan ülkenin askerleri çok az sayıda olsalar bile düşman kuvvetlerine çok önemli zaiyatlar verdirebilir.

Bomba imha ve mayın temizleme robotları üretiminde de önemli ilerlemeler kaydedildi. İlk olarak 1972 yılında İngiliz Ordusu’nun kullanmaya başladığı bu robotlar mayın veya bomba imhası için özel olarak tasarlanıyor. İnsan kaybının minimuma indirilmesi için önemli bir buluş olan bu cihazlar uzaktan kumandayla bomba uzmanı tarafından yönlendiriliyor. Çok hassas kolları olan bu cihazlar ile her türlü kabloyu kesmek ve yapay patlama gerçekleştirmek için fünye yerleştirmek oldukça kolay hale geliyor.

Ülkelerin kullandığı ve hem savunma hem de tehdit unsuru olan füzeler de teknolojik gelişmelerden nasibini alıyor. Takip, rehberlik ve uçuş olarak 3 yeteneği bulunan güdümlü füzelerin üretiminde bilgisayar ve yapay zeka da kullanılmaya başlandı. Artık uçuş menzilleri de artırılan bu füzeler havada yön değiştirip kendine yeni hedefler de belirleyebiliyor.

Kendi askeri teknolojisini üretemeyen ülkeler için durum nedir? Yabancı ülkelerden alınan gelişmiş askeri oyuncaklar olası bir savaş durumunda satın alınan ülkelere karşı kullanılabilir mi? Alınan 10 adet casus uçak eğer gerekirse onlara karşı kullanılabilir mi? Başka bir ülkeden getirtilen Patriot füzeleri teknolojinin üreticisi olan ülkenin savunma sistemini delmek için uygun tercihler midir?

Dünya üzerinde barış ve huzur içinde yaşayamıyoruz. İnsanlar bir yolunu bulup bir ayrımcılığa gidiyor ve bu durum da savaşların temel sebebi oluyor. Din, dil ve ırk olarak birbirimizle uyuşamadığımızda tek çarenin bizden farklı olan tarafı yok etmek olduğunu düşünmeye başlıyoruz. Eğer teknolojinin hayatımıza bu kadar entegre olmasını kabulleniyorsak kullanılan tüm yeni tekniklerin de insan hayatını tehlikeye atmayacak seviyede olması lazım. Daha güçlü tanklar, savaş makineleri insanların geleceğini güvenlik altına almak için değildir. Ülkelerin daha büyük ve etkili bombalarının olması o ülkeyi daha güvenilir kılmaz. Aksine savaş gücü yüksek olan ülkelerin daha fazla savaşa girmesine ve üretilen tüm katliam cihazlarının kullanılmasına yol açar. Düşünsenize dünya üzerindeki fabrikalarda şu anda binlerce silah üretiliyor. Büyük devletler çeşitli kimyasal ve nükleer füzeler geliştirmeye çalışıyorlar. Bu işte özel sektör çok ciddi anlamda para kazanıyor. Kendimize sormamız gereken soru şu: Eğer kullanılmayacaksa bu kadar yoğun üretime gerek var mı? Dikkat edecek olursak silah üreten süper güçler bunları eş zamanlı olarak kullanıyor. Çeşitli ülkelerde oluşturdukları suni savaşlara liderlik ediyorlar. Tüm dünya seyrederken kıtalararası mesafe kat edip farklı bir kıtaya gelen ve geldiği yere de demokrasi getirmeye çalışan ülkeler var. Aslında getirmek istedikleri demokrasi değil, kendi silah üretimi piyasasını canlı tutmak! Asıl mesele de bu.

İnsanların kendileri ile kavga etmeyi bırakıp dünyanın geleceği için ortak çalışmaya girmek zorunda olduklarını öğrenmeleri gerekiyor. Şu anda dünya için endişe etmediğimizden dolayı birbirimizi öldürüp duruyoruz. Peki ya kısa bir zaman dilimi içinde bu evrende yaşayan tek varlığın biz olmadığını anlarsak ne olacak? Çok gelişmiş bir medeniyetten gelen dünya dışı canlılarla karşılaştığımızda, eğer onlar bize düşmanca bir tutum sergilerlerse, ne yapacağız? Buna hazırlıklı mıyız? Devletlerin insanları öldürmek için ürettiği silahların hiçbir üretim gerekçesi bizi tatmin edemez. Eğer işin içine insanlık ırkının korunması girecekse işte o zaman “silah üretimi” kavramı biraz daha anlam kazanabilirdi. Gerçi yüzbinlerce ışık yılı uzaktan gelen yaşam formlarının sahip olduğu teknolojiyi düşünürsek ne kadar gelişmiş silah üretsek de pek fazla şansımız olmayacağı kesin! Sanırım bu yüzden de biz henüz vakit varken silah üretip kendi üzerimizde kullanmaya çalışıyoruz. Uzaylılar açısından değerlendirirsek bu durum dünyayı “yok edilmesi gereken bir gezegen” yapar! Bize düşen de onların gelmesini beklemek, dünyadaki zulüm ve çekilen acılara tek bir düğmeyle son verebilirler!

Etiketler: » »
Share
123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...