logo

Panpiş misiniz Yoksa Dondiş mi?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir zamanlar “sanat için ne yaparsın” konusu çok sık tartışılırdı. Aslında sanat için şunu yaparım veya bunu yaparım tartışmalarının gündeminde hep “sanat için soyunur musunuz?” sorusu olurdu. Aradan çok zaman geçti. Şimdi zaman sosyal ağlar zamanı ve artık hiç kimse sanat için soyunmuyor ama sosyal ağlarda soyunmak moda oldu. Artık soyunanlar sadece “takipçi” sayılarını arttırarak takipçilerinin çokluğundan nemalanmaya çalışanlar.

Anlayacağınız sosyal ağlar sosyal ağ olalı böyle zulüm görmedi. Panpiş’ler ve Dondiş’ler etrafta cirit atıyor. İki memesini gösteriyor diye Hilal Cebeci’nin Twitter’daki takipçi sayısı 240 bine yaklaştı. Kendisini Twitter’daki profilinde “BAŞPSİKOPAT:) TÜRK DÜŞÜNÜRÜ:) ÇILGIN TÜRK:)” olarak tanımlayan Cebeci, aynı zamanda Panpişizm felsefesini de oluşturup kendisini takip edenleri “Panpişleri” olarak isimlendiriyor.

Peki nedir bu Panpişizm? “Egolardan arınmaktır, insanları sevmektir, herkesin eşit olduğu bir dünya yaratmaktır. Savaşmayın sevişin ilkesidir” diye tanımlıyor değerli sanatçımız ve hergün sosyal paylaşım sitesi Twitter’da panpişleriyle yeni bir sütyenli fotoğrafını paylaşıyor. Hatta bazen sütyenini de çıkarttığı oluyor.

Panpiş’ler olur da Dondiş’ler olmaz mı? Panpiş’lerin sayısının sürekli artması ve hergün çeşitli mecralarda haber olması üzerine Modacı Barbaros Şansal da “Yaşasın Pampiş’lere karşı kutsal Dondiş kardeşliğimiz” sloganıyla “Dondiş” kelimesini üretti. Bu da yetmedi ve facebookta eşekli boxerıyla fotoğrafını yayınladı.

Aslına bakarsanız son 1 aydır özellikle Twitter Hilal Cebeci ve Dr Erol Köse üzerine odaklandı. Bu ikilinin paylaştığı Twitter mesajları gündemi belirliyor, hatta gazetelerin manşetlerini süslüyor. Takipçi sayıları birinde yüz binlerle, diğerinde memelerini göstermediği için on binlerle ifade ediliyor. İşin bu yanından bakıldığında insan aklına heman şu soru geliyor: “Acaba bu işin arkasında bir sosyal medya ajansı mı var?”

Yukarıda belirttiğim bu uç örneklerle birlikte gerçek olan tek birşey var. O da sosyal ağların ne kadar güçlü bir mecra olduğu. Bu platformu doğru ve kendi işine odaklı kullanabilen kurumların rakiplerine büyük üstünlük sağlayacakları ve ciddi fırsatlar yakalayacakları önemsenmesi gereken bir gerçek. Şimdi siz söyleyin bakalım, siz Panpiş misiniz yoksa Dondiş mi?

Konu sosyal ağlardan açılmışken Turkcell’in sosyal medyaya verdiği önemi anlatmadan geçemeyeceğim. Bundan kısa bir zaman önce bir gece Twitter’da bir arkadaşımla yazışırken tansiyonumun düşük olduğundan bahsetmiştim. Ertesi sabah erkenden Turkcell’in özel müşterilerine hizmet veren Black Müşteri Hizmetleri beni aradı. Telefondaki operatör “Aykut Bey geçmiş olsun. Dün sizin tansiyonunuzun düştüğünü sosyal ağlardan takip ettik. Geçmiş olsun demek için aramıştık. Umarım bir problem yoktur” dedi. Beni gerçekten şaşırttılar ve hoş bir sürpriz oldu. Bu anlattığım olay bir markanın müşterisini sosyal ağları kullanarak nasıl duygulandırabileceğinin en iyi örneğidir. Bu çok başarılı çalışmanın altında büyük bir teknoloji ve insan kaynağı yatırımı olduğunu çok iyi biliyorum. Darısı diğer firmaların başına. Bu arada umarım bu jestler sadece bana özel değildir ve diğer Turkcell müşterileri de bu hoş sürprizlerin keyfini yaşayabiliyordur.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum: “Bedava peynir sadece fare kapanında olur”.

Etiketler: » »
Share
780 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...