logo

Panpiş misiniz Yoksa Dondiş mi?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir zamanlar “sanat için ne yaparsın” konusu çok sık tartışılırdı. Aslında sanat için şunu yaparım veya bunu yaparım tartışmalarının gündeminde hep “sanat için soyunur musunuz?” sorusu olurdu. Aradan çok zaman geçti. Şimdi zaman sosyal ağlar zamanı ve artık hiç kimse sanat için soyunmuyor ama sosyal ağlarda soyunmak moda oldu. Artık soyunanlar sadece “takipçi” sayılarını arttırarak takipçilerinin çokluğundan nemalanmaya çalışanlar.

Anlayacağınız sosyal ağlar sosyal ağ olalı böyle zulüm görmedi. Panpiş’ler ve Dondiş’ler etrafta cirit atıyor. İki memesini gösteriyor diye Hilal Cebeci’nin Twitter’daki takipçi sayısı 240 bine yaklaştı. Kendisini Twitter’daki profilinde “BAŞPSİKOPAT:) TÜRK DÜŞÜNÜRÜ:) ÇILGIN TÜRK:)” olarak tanımlayan Cebeci, aynı zamanda Panpişizm felsefesini de oluşturup kendisini takip edenleri “Panpişleri” olarak isimlendiriyor.

Peki nedir bu Panpişizm? “Egolardan arınmaktır, insanları sevmektir, herkesin eşit olduğu bir dünya yaratmaktır. Savaşmayın sevişin ilkesidir” diye tanımlıyor değerli sanatçımız ve hergün sosyal paylaşım sitesi Twitter’da panpişleriyle yeni bir sütyenli fotoğrafını paylaşıyor. Hatta bazen sütyenini de çıkarttığı oluyor.

Panpiş’ler olur da Dondiş’ler olmaz mı? Panpiş’lerin sayısının sürekli artması ve hergün çeşitli mecralarda haber olması üzerine Modacı Barbaros Şansal da “Yaşasın Pampiş’lere karşı kutsal Dondiş kardeşliğimiz” sloganıyla “Dondiş” kelimesini üretti. Bu da yetmedi ve facebookta eşekli boxerıyla fotoğrafını yayınladı.

Aslına bakarsanız son 1 aydır özellikle Twitter Hilal Cebeci ve Dr Erol Köse üzerine odaklandı. Bu ikilinin paylaştığı Twitter mesajları gündemi belirliyor, hatta gazetelerin manşetlerini süslüyor. Takipçi sayıları birinde yüz binlerle, diğerinde memelerini göstermediği için on binlerle ifade ediliyor. İşin bu yanından bakıldığında insan aklına heman şu soru geliyor: “Acaba bu işin arkasında bir sosyal medya ajansı mı var?”

Yukarıda belirttiğim bu uç örneklerle birlikte gerçek olan tek birşey var. O da sosyal ağların ne kadar güçlü bir mecra olduğu. Bu platformu doğru ve kendi işine odaklı kullanabilen kurumların rakiplerine büyük üstünlük sağlayacakları ve ciddi fırsatlar yakalayacakları önemsenmesi gereken bir gerçek. Şimdi siz söyleyin bakalım, siz Panpiş misiniz yoksa Dondiş mi?

Konu sosyal ağlardan açılmışken Turkcell’in sosyal medyaya verdiği önemi anlatmadan geçemeyeceğim. Bundan kısa bir zaman önce bir gece Twitter’da bir arkadaşımla yazışırken tansiyonumun düşük olduğundan bahsetmiştim. Ertesi sabah erkenden Turkcell’in özel müşterilerine hizmet veren Black Müşteri Hizmetleri beni aradı. Telefondaki operatör “Aykut Bey geçmiş olsun. Dün sizin tansiyonunuzun düştüğünü sosyal ağlardan takip ettik. Geçmiş olsun demek için aramıştık. Umarım bir problem yoktur” dedi. Beni gerçekten şaşırttılar ve hoş bir sürpriz oldu. Bu anlattığım olay bir markanın müşterisini sosyal ağları kullanarak nasıl duygulandırabileceğinin en iyi örneğidir. Bu çok başarılı çalışmanın altında büyük bir teknoloji ve insan kaynağı yatırımı olduğunu çok iyi biliyorum. Darısı diğer firmaların başına. Bu arada umarım bu jestler sadece bana özel değildir ve diğer Turkcell müşterileri de bu hoş sürprizlerin keyfini yaşayabiliyordur.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum: “Bedava peynir sadece fare kapanında olur”.

Etiketler: » »
Share
675 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...