logo

Canon, Yeni 4K Modeli XC10’u Tanıttı

mh_canon_xc10

Canon, profesyonel 4K kalitesini gelecek vaat eden film yapımcıları ve film tutkunlarının hizmetine sunan kompakt ve hafif video kamera ve dijital fotoğraf makinesi modeli XC10’u tanıttı. Sinema EOS serisinde yer alan birçok özelliği devralan cihaz, kayıt seçeneklerinde inanılmaz ölçüde çok yönlülük sunarken bağımsız film yapımcıları için ideal bir küçük ve bağımsız kamera çözümü olacak. Aynı zamanda büyük prodüksiyonlarda kullanılabilecek iyi bir destekleyici B kamera olarak kullanılabilecek.

Film tutkunları için 4K kayıt kalitesi imkanı

1” CMOS sensörünün ve Canon’un yeni DIGIC DV5 görüntü işlemcisinin güçlü bir kombinasyonundan oluşan geliştirilmiş görüntüleme motoru, hem amatör film yapımcılarına hem de deneyimli profesyonellere, çok farklı değişken bit hızı aralığında 4K video çekme taleplerini karşılayacak hızı ve kaliteyi sunuyor.

Mevcut Sinema EOS fotoğraf makineleriyle oluşturulan iş akışlarına veya üretimlere sorunsuz bir şekilde entegre olabilen cihaz, yüksek çözünürlüklü performans için profesyonel standartta 4:2:2 renk örneklemesiyle dahili CFast 2.0 karta 305Mbps’ye kadar hızla UHDTV standardında (3840 x 2160) 4K video veya SD karta 50Mbps’ye kadar hızla Full HD (1920 x 1080) video kaydı yapabiliyor.

Düşük ışık sorun değil

Cihaz, 20.000 seviyelerine kadar çıkabilen ISO hızıyla birlikte Sinema EOS fotoğraf makineleriyle eşdeğer zengin renk kapasitesi sunarak, düşük ışık altında başarılı sonuçlar alınmasını garantiliyor. 12 duraklı Geniş Dinamik Aralığı ile görüntünün hem parlak hem de karanlık alanlarında canlı detaylar sunuyor.

Tek lensle hem manzara hem yakın plan

Kullanıcılar, Canon’un görüntü sabitleme teknolojisiyle tamamlanan, özel olarak geliştirilmiş 10x optik zum lensi sayesinde birbirinden çok farklı özelliklere sahip sahneleri profesyonel 4K kalitesinde çekme özgürlüğüne sahip olabilirler. Videograflar, çok yönlü 27,3-273mm netlik aralığıyla (35mm eşdeğeri, video modunda) tek bir lensle kolay bir şekilde manzara çekiminde yakın plan çekime geçiş yapabilirler. Hem profesyoneller hem de amatörler video ve fotoğraf çekimi arasında geçiş yapabilir, 12,0 MP görüntüler yakalayabildikleri gibi 4K videolardan 8,29 MP fotoğraflar alabilirler.

Kolay çekim için optimize edildi

Cihazı elinize aldığınız anda, çok farklı çekim stillerini destekleyen döner bir sap ve aynı zamanda bir manuel zum ve odaklanma halkası dahil gerekli özellik kontrollerini parmaklarınızın ucunda bulacaksınız. Her türlü çekim tercihinin gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmış olan bu kamerada %100 alan kapsamlı 3 inç (7,66 mm) değişken açılı dokunmatik LCD vardır. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, basit bir çapraz tuş seti aracılığıyla menü sistemine doğrudan erişebilirken, LCD donanımına dahil edilen bir optik konveks mercekli vizör sayesinde daha klasik tarzda çekim deneyimi yaşayabilirler.

Profesyoneller İçin

Profesyonel videograflar, cihazın profesyonel standartta codec dizileri ve kayıt modları portföyü sayesinde cihaz mevcut üretim takımları ve iş akışlarına kolayca entegre edebilirler. Canon’un yeni XF-AVC H.264 codec dizisinin hem 4K hem de Full HD kalitesinde kaydı desteklemesi, sektör standardı olan Lineer Olmayan Montaj (Non-linear Edit) sistemleriyle kolay entegrasyonu mümkün kılıyor.

Canon Log Gamma da post prodüksiyon montaj ve işleme süreçlerinde maksimum özgürlük sağlarken, Sinema EOS kameralarla eşdeğer kalitede çekimler yapılabilmesini sağlıyor. Ayrıca, videograflar 4K içerik çekebilir ve sonra bunu istedikleri zaman Full HD’ye çevirerek daha yüksek kaliteli son ürün elde ettikleri gibi montaj süreçlerinde daha fazla esnekliğe sahip oluyorlar.

Çeşitli ağır/hızlı çekim kayıt modlarının (4K/Full HD’de 1200 kata kadar hızlı çekim ve HD’de 1/4 kata kadar ağır çekim) yanı sıra enterval çekim imkanı da daha fazla yaratıcı fırsatın yakalanmasına da imkan tanıyor.

Cihaz aynı zamanda Wi-Fi uyumludur; kilit özelliklerin bir tarayıcı, akıllı telefon veya tablet aracılığıyla uzaktan kumanda edilebilmesini sağlar. Böylelikle herhangi bir Sinema EOS video kullanıcısının araç takımının vazgeçilmez bir parçası haline gelir.

XC10’un avantajları

– Tek bir kompakt fotoğraf makinesinden göz alıcı 4K video ve 12MP fotoğraflar

– Post prodüksiyon için büyük kolaylık sunan yüksek bit hızına sahip XF-AVC dosyalar

– Profesyonel iş akışlarıyla sorunsuz entegrasyon

– Hızlı ve ağır çekim kayıtta yaratıcı olanaklar

– Kolay tarama/akıllı cihaz kontrolü için dahili Wi-Fi

Etiketler: » » » » » » »
Share
2303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?