logo

“Arama Motorları Evrim Geçirecek”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Her geçen gün internet ve beraberinde gelen yenilikler günlük yaşantımızın birer parçası haline geliyor. İş yapma süreçlerimiz ve tarzlarımız da internet ile birlikte gelen kolaylıklar yoluyla değişiyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de arama motorları. Artık o kadar geliştiler ki hiç kimsenin gitmek istediği web sitesinin tam adresini yazmasına neredeyse gerek kalmadı. Arama motorunun içerisine doğrudan aranılacak olan kelimenin yazılması yeterli oluyor. Ekrana gelen ilk sonuçlardan istenilen siteye bir tıklama ile ulaşılıyor.

Arama motorlarının öneminin bu derece artmasıyla birlikte internet kullanıcılarının beklentileri yükselmeye ve istekleri artmaya başladı. İnsanlar aradıkları bir konu hakkında önüne serilen yüzlerce veya binlerce sonuç link’in arasından arama yapmayı pek sevmiyorlar. Artık hepimiz istediğimiz bilgiye çok kısa zamanda ve minimum tıklama ile ulaşmak istiyoruz. Doğrudan sonuca gitmek hepimizin tercihi. Bu yüzden arama motorları da teknolojilerini sürekli yenilemek zorundalar. Günümüzde özellikle bilişim alanında sadece pazar lideri olmak, marka olmak veya çok fazla reklam yapmak tek başına hiçbir anlam ifade etmiyor. Eğer kullandığınız teknoloji yeterli değilse veya insanlar istedikleri verimi sizden elde edemiyorlarsa ne kadar çok afili sıfatınız da olsa sektörde rakipleriniz karşısında çok fazla ayakta kalamıyorsunuz. Pazarın dinamikleri de zaten buna fırsat vermiyor.

2006’ya damgasını vuran dünyanın en büyük Arama Motoru Google şu an için açık ara lider pozisyonda. Aslında geçmişini düşünürsek çok kısa bir zamanda gelen çok büyük bir başarı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Google bile teknolojisini yenilemek zorunda çünkü rakipler boş durmuyorlar. Özellikle son 1 yıldır bir arama motoru oldukça dikkat çekiyor. www.hakia.com adresinde yayınlanan bu arama motorunun en büyük özelliği altyapısını semantik algoritmalar üzerine kurmuş olması. Hakia teknolojisi yepyeni bir altyapı tasarımı ve üzerine kurulmuş semantik algoritmaları içeriyor. Sorulan soruyu bir insan gibi algılama ve komple cevaplar verme kapasitesine sahip bir arama motoru olma yolunda önemli ilk adımları atmış ve bu becerisini otomatik bir halde “öğrenerek” geliştirmek üzere tasarlanmış. Web’in anlam esaslı arama motoru hakia’nın CEO’su yapay zeka ve bulanık mantık uzmanlığına sahip nükleer bilim adamı Dr. Rıza Can Berkan 2007’de arama teknolojisinde aşağıdaki değişimlerin beklendiğini maddeler halinde açıkladı. Bana göre rekabette oldukça ilginç gelişmeler yaşanacakmış gibi görünüyor. Aşağıda öngörülen değişim maddelerini okuduğunuzda sanırım bana hak vereceksiniz.

1. İlk kez bir arama motoru indeksleme yerine QDEXleme gibi yeni bir altyapı üzerine kurulacak.

2. İlk kez ontolojik semantik kullanılarak kelimelerin ötesinde kavramları algılayan ve anlam bakımından eşdeğer sonuçlar getiren bir arama motoru elde edilecek.

3. İlk kez arama sonuçları anahtar kelimelerin rastlanması (ve koyu renkle işaretlenmesi) esasına göre değil ilgili cümlenin semantik analizle saptanması (ve tüm cümlenin arka planının renklendirilmesi) prensibiyle sunulacak.

4. İlk kez tek bir sorgulama sonucunda aynı konunun anlamlı varyasyonları ile ilgili çok sayıda araştırmaya ait sonuçlar bir galeri gibi sunulacak.

5. İlk kez bir arama motorunun sunduğu cevaplar kesintisiz ve cümlelerin yarıda kalmadığı alıntıları içererek kullanıcıların cevapları hızlı şekilde değerlendirmesine imkan verecek ve zaman kazanmasına yardımcı olacak.

6. İlk kez bir arama motoru en iyi cevapları işaretlemeye yardımcı olan diyalog bölümüne sahip olacak ve benzer arama deneyimi için bir galeri önerecek.

7. İlk kez bir arama motorunun verileri yeni sayfa tespit edilmesine değil yeni bilgi bulunmasına bağlı olarak genişleyecek.

Görünen o ki 2007’de arama motorları arasında ciddi bir teknoloji rekabeti yaşanacak. Burada en şanslı kişi olarak ben kullanıcıları görüyorum. 2007’nin herkese mutluluk, sağlık ve huzur getirmesini diliyorum.

Etiketler: » » » »
Share
863 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...