logo

“Dünyanın Sonu”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Geçtiğimiz ay içerisinde Kamboçya’da çok ilginç bir olay meydana geldi. Phnom Penh’e, yani Kuzeybatı Kamboçya’da bir alana 4.5 kilo ağırlığında bir meteorit düştü. Darbe ile birlikte düştüğü yerde bulunan pirinç tarlaları yanmaya başladı. Bu olayı gören köylüler ise kutsal bir mesaj geldiğini düşünerek dua etmeye başladılar. Her ne kadar yüzlerce hektar tarlanın zarar görmesi nedeniyle üzülseler de, meteoritin köylerinin üzerine düşmemesinden ve hiç kimseye zarar gelmemesi nedeniyle bunu inançları gereği önemli bir mesaj olarak gördüler.

Bu olaydan kısa bir süre önce de hepimizi çok üzen, 11 ülkeyi etkileyen ve bu ülkelerde ikiyüzbine yakın kişinin öldüğü Tsunami olayı meydana geldi. Çok şiddetli bir depremin yol açtığı dev dalgalar, sahil kesimlerinde bulunan insanları hazırlıksız yakaladı. Kıyı şeridindeki tüm evler kullanılamaz hale geldi. Halen onbinlerce kişi salgın hastalık ve açlık nedeniyle ölüm tehlikesi içinde. Dünya çapında başlatılan yardım kampanyalarında toplanılan rakamlar ise ihtiyaç duyulan rakamların çok altında seyrediyor.

1999’da ve 2001’de çok şiddetli depremleri de biz yaşadık. Binlerce insanımız enkaz altında, bir o kadarı da evsiz kaldı.

Yaşanan felaketlerin bazıları da insan kaynaklı. İnsanoğlu, üzerinde yaşadığı gezegene, daha doğrusu bize ev sahipliği yapan ve evrende şu ana kadar bilinen tek yaşanabilir gezegene neler yaptığının farkında mı? 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleleri’ne yapılan saldırı sonucu iki gökdelen de yıkıldı. Terörist bir saldırı gibi gözükse de, yapılan bu saldırının gerçekte kim tarafından yapıldığı netlik kazanmış değil. Aynı şekilde Pentagon’a yapılan eş zamanlı saldırılarda da uçak enkazları ile ilgili çok çelişkili bilgiler var ve ortalıkta bir çok komplo teorisi dolaşıyor.

Irak’ta Saddam’ın yakalanması ile yeni bir başlangıç yapılacağı düşünülüyordu ama şu anda orada tam bir kaos hakim. Her gün onlarca Iraklı sivil insan ölüyor, Amerikan ve İngiliz Kuvvetlerine de saldırılar yapılıyor. Demokratik bir yapının da kısa bir zaman içerisinde gelebileceği mümkün gibi gözükmüyor. Asıl korkulan, buradaki huzursuzluğun diğer ülkelere de sıçraması. Amerika’daki düşünce kuruluşlarının çoğu, buradaki olayların 3.Dünya Savaşı’nın kuluçka dönemleri olduğunu belirtiyor. Birçok hayvan türünün nesli tükenmek üzere. Yeryüzü üzerinde toplam sayıları 100’ü geçmeyen canlı türleri kaldı. Çoğu insanlar tarafından derileri ya da dişleri için öldürülüyor, bazıları da iklim değişikliklerine kendilerini adapte edemiyorlar.

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucu öğrenilen bazı gerçekler var. Bunlardan ilki dünya üzerindeki iklimin değiştiği ve küresel ısınmanın hızlı bir şekilde ilerlediği. Geçtiğimiz ay 60.000 bilgisayarın simüle ettiği bir çalışmada, 2100’e gelmeden ortalama sıcaklığın 1.4 santigrat derece ile 5.8 santigrat derece arasında artacağı tahmin ediliyor. Denizlerin yarım metre yükseleceği ve sahil şehirlerinin çoğunun sular altında kalacağı da yapılan tahminler arasında. 10 yıl içerisinde de hava sıcaklığı ortalamalarındaki 0.5 derecelik artış, birçok canlı türünün yok olmasına ve iklim değişikliklerine yol açacak. Kuvvetli fırtınalar, mevsimlerdeki değişiklikler, çölleşme gibi dünyayı tahrip edici önemli zararlara yol açabilecek.

Dünyanın sonunun gelmesi, bizim için ölüm anlamına geliyor. Yani ölmemiz, diğer insanlar için birşey değiştirmeyecekse bile, kendimiz için bir son. Ama tüm insanlık için geçerli bazı tehlikeler de var. Bunların başında doğa olayları geliyor. Bu bizim düşündüğümüz gibi dünya üzerinden değil, uzaydan kaynaklanan bir doğa olayı da olabilir. Örneğin büyük bir meteorun dünyamıza çarpması gibi. Belki de insanların yaptığı teknolojik keşifler dünyanın sonunu getirecek. Binlerce nükleer bombanın herhangi birinin ateşleme mekanizmasının yanlışlıkla çalıştırılması, çok güzel bir savaş nedeni. Sonrası ise nükleer fırtınalar ve dünya üzerindeki hayatın riske girmesi, belki de sonlanması.

Küresel ısınma, kutup buzullarının erimesi, depremler, volkanik patlamalar… Tüm bunlar dünyamızın verdiği bazı uyarılar. Bize düşen çok basit bir işi hep unutuyoruz; Bize, hiçbir karşılık istemeden ev sahipliği yapan yeryüzüne dikkatli davranmamız gerektiği aklımızdan hep çıkıyor. Dünyanın evrim gereği değiştiği, belki ileride üzerinde canlı yaşamasına müsaade etmeyeceği ve yeni bir oluşuma gideceği de kabul edilmesi gereken bir gerçek. Ama bu döngüyü biz insanoğlu olarak hızlandırmamamız gerekiyor. Bu nedenden dolayı sadece bizim ortalama ömrümüz değil, çocuklarımızın, torunlarımızın, hatta insan ırkının ortalama ömrü de azalıyor. Evrenin en akıllı yaratığı olan bizler, bu soruna derhal bir çözüm bulmalı ve dünya ile birlikte huzur ve barış içerisinde yaşamalıyız. Dünyaya açacağımız bir savaşı kazanabileceğimizi sanmamalıyız.

Etiketler: » »
Share
95 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...