logo

En Büyük Tehlike: Dalgınlık


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bilgisayar kullanıyorsanız dalgın olmayacaksınız. Çünkü artık bilgisayar korsanlarının hedefinde sizin dalgınlığınız var. Bir anlık dalgınlık ve dikkatsizliğinizden yararlanarak size bunun bedelini çok ağır ödetmek istiyorlar. Son günlerde bir GSM operatöründen geliyormuş gibi yapan bir online fatura e-postası başınıza çok büyük işler açıyor.

Eğer bir anlık dalgınlıkla gelen sahte e-postaya inanarak içerisindeki bağlantıya tıklayıp dosyayı açmaya çalışırsanız CryptoLocker olarak adlandırılan bir virüsün saldırısına maruz kalırsınız. Bu virüs bilgisayarınızdaki tüm dosyalarınızı şifreleyerek kilitliyor. Bir mesaj penceresiyle de sizden fidye talep ediyor. Fidyeyi ödeseniz bile çözümü bu korsanların insafına kalmış oluyor.

Böyle bir duruma maruz kalmamak için çok uyanık durmanız gerekiyor. Gelen iletinin sahte olup olmadığını anlamak için gelen sahte e-fatura görünümlü iletide “sayın” alanında adınızın ve soyadınızın yazılı olması gerektiğini unutmayın. Elbette bu çok güvenilir bir yöntem değil. Böyle şüphe duyduğunuz bir e-postayı aldığınız durumda iletinizi hemen silmenizi tavsiye ediyoruz. Sakın “bu da neymiş” diyerek bulunan bağlantıya tıklamayın.

Diyelim dikkatsizliğinize geldi ve tüm dosyalarınız kilitlendi. Eğer bilgileriniz çok değerliyse fidye olarak istenen parayı ödeyerek şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat bunun hiç bir garantsi yok. En garantili iş mutlaka ve mutlaka tüm dosyalarınızın bir yedeğinin olmasıdır.

Bu tehditlerin esas amacının bilgisayarınızdaki dokümanları ( .doc, .xls, .jpg, .pdf vb.) şifreleyip, sizden yüklü miktarda fidye istemeleridir. Çok yorgun ve dikkatiniz dağınıkken bilgisayarın başına geçip e-postalarınızı kontrol etmemeyi bir prensip haline getirirseniz zaten en büyük önlemi almış olursunuz.

Şimdi en son bilgisayarınızdaki önemli dosyaların yedeğini ne zaman aldığınızı bir düşünün ve hiç zaman kaybetmeden bir güncel yedeğiniz daha olsun….

Etiketler: » » »
Share
3080 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...