logo

En Büyük Tehlike: Dalgınlık


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bilgisayar kullanıyorsanız dalgın olmayacaksınız. Çünkü artık bilgisayar korsanlarının hedefinde sizin dalgınlığınız var. Bir anlık dalgınlık ve dikkatsizliğinizden yararlanarak size bunun bedelini çok ağır ödetmek istiyorlar. Son günlerde bir GSM operatöründen geliyormuş gibi yapan bir online fatura e-postası başınıza çok büyük işler açıyor.

Eğer bir anlık dalgınlıkla gelen sahte e-postaya inanarak içerisindeki bağlantıya tıklayıp dosyayı açmaya çalışırsanız CryptoLocker olarak adlandırılan bir virüsün saldırısına maruz kalırsınız. Bu virüs bilgisayarınızdaki tüm dosyalarınızı şifreleyerek kilitliyor. Bir mesaj penceresiyle de sizden fidye talep ediyor. Fidyeyi ödeseniz bile çözümü bu korsanların insafına kalmış oluyor.

Böyle bir duruma maruz kalmamak için çok uyanık durmanız gerekiyor. Gelen iletinin sahte olup olmadığını anlamak için gelen sahte e-fatura görünümlü iletide “sayın” alanında adınızın ve soyadınızın yazılı olması gerektiğini unutmayın. Elbette bu çok güvenilir bir yöntem değil. Böyle şüphe duyduğunuz bir e-postayı aldığınız durumda iletinizi hemen silmenizi tavsiye ediyoruz. Sakın “bu da neymiş” diyerek bulunan bağlantıya tıklamayın.

Diyelim dikkatsizliğinize geldi ve tüm dosyalarınız kilitlendi. Eğer bilgileriniz çok değerliyse fidye olarak istenen parayı ödeyerek şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat bunun hiç bir garantsi yok. En garantili iş mutlaka ve mutlaka tüm dosyalarınızın bir yedeğinin olmasıdır.

Bu tehditlerin esas amacının bilgisayarınızdaki dokümanları ( .doc, .xls, .jpg, .pdf vb.) şifreleyip, sizden yüklü miktarda fidye istemeleridir. Çok yorgun ve dikkatiniz dağınıkken bilgisayarın başına geçip e-postalarınızı kontrol etmemeyi bir prensip haline getirirseniz zaten en büyük önlemi almış olursunuz.

Şimdi en son bilgisayarınızdaki önemli dosyaların yedeğini ne zaman aldığınızı bir düşünün ve hiç zaman kaybetmeden bir güncel yedeğiniz daha olsun….

Etiketler: » » »
Share
3215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...