logo

“Microsoft’un Gelecek Planları”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bugün Windows, 1 milyardan fazla kişisel bilgisayarda kullanılan, çoğu insanın kişisel bilgisayarlarından mümkün olan en iyi değeri ve faydayı elde edebilmek için kullandığı çok yönlü bir platform olarak kabul görüyor. Bu platform ile ilgili gelecekte neler olacağı neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği soru. Microsoft Kıdemli Başkan Yardımcısı Bill Veghte konuyla ilgili düşüncelerini basın mensupları ile paylaştı. Windows XP ve Windows Vista’ya ilişkin gelecekte izleyecekleri yol haritasını anlattı. Bill Veghte, Windows XP hakkında planları, Windows Vista üzerinde kaydedilen ilerlemeleri ve Windows 7 hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Veghte’in en dikkat çeken açıklaması Windows XP üzerineydi. Çünkü Windows XP için 30 Haziran 2008 “satış sonu” tarihiydi. Bu tarihten sonra Windows XP desteği almanın mümkün olmayacağı söylenmişti. Oysa yapılan açıklamayla Microsoft’un Windows XP’ye 2014’e kadar destek vereceğini öğrendik. Yakın zamanda çıkarılan Service Pack 3 sürümü bu desteğin süreceğinin en büyük göstergesi. Bir de merak edilen diğer bir konu kullanıcıların 30 Haziran tarihinden sonra da Windows XP çalıştıran bilgisayarlar satın alıp alamayacağıydı. Bu sorunun yanıtı da “evet” oldu.

Bill Veghte Windows Vista’da, 2007 senesi boyunca Windows XP Service Pack 2’ye oranla yarı yarıya daha az kritik güvenlik açığı ile karşılaşıldığını ve ayrıca Windows Vista çalıştıran bilgisayarlarda kötü niyetli yazılımlara maruz kalma olasılığının Windows XP Service Pack 2 işleten bilgisayarlarla karşılaştırıldığında yüzde 60 daha düşük olduğunu açıkladı. Windows Vista bugün 77,000 farklı donanım, uygulama ve aygıtı destekliyor. Bu sayı ürünün piyasaya sunulduğu dönemdekinin iki katından fazla. Bunun yanı sıra, Windows Vista SP1, daha iyi bir genel deneyim sunmak amacıyla hazırlanmış pek çok küçük gelişme içeriyor. Örneğin, Windows Vista SP1, dosyaları yüzde 50 oranına kadar daha hızlı kopyalayabiliyor ve geniş bir klasörün içeriğinin sıkıştırılması için gereken süreyi yüzde 71 oranında düşürüyor.

Veghte, Windows Vista’nın kullanıcılarına ve iş ortaklarına sunduğu avantajların, gelişerek devam etmesini sağlamak için Windows Vista ile aynı temel altyapının üzerine yeni şeyler katmanın gerekliliğine de değindiği toplantıda hedeflerinin Windows Vista’dan Windows 7’ye geçiş sürecinin sorunsuz olmasını garanti altına almak olduğunu anlattı. Ayrıca pek çok kişinin hala Windows XP kullanmaya devam ettiğini bildiklerini ve Windows XP için destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Windows XP Service Pack 3 ve İnternet Explorer 7 edinip, Windows XP ile birlikte kullanmanın, gelişmiş ve daha güvenli bir deneyim sağlayabileceğine değindi.

Kullanıcılar Windows Vista’nın avantajlarına rağmen kullanılmakta olan bilgisayarların teknik özellikleri ya da başka bir nedenden ötürü Windows XP kullanmaya devam etmeleri durumunda diledikleri kadar Windows XP kullanmaya devam edebilecekler. Bu durumda daha fazla güvenlik ve daha gelişmiş bir deneyim için Service Pack 3 ve Internet Explorer 7 kurulumu yapılması öneriliyor.

Yazımı John Harris’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. “Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı. Gerçekçi kişi ise hem tünel ile birlikte ışığı hem de gelecek treni görür”.

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » » »
Share
914 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...