logo

“Microsoft’un Gelecek Planları”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bugün Windows, 1 milyardan fazla kişisel bilgisayarda kullanılan, çoğu insanın kişisel bilgisayarlarından mümkün olan en iyi değeri ve faydayı elde edebilmek için kullandığı çok yönlü bir platform olarak kabul görüyor. Bu platform ile ilgili gelecekte neler olacağı neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği soru. Microsoft Kıdemli Başkan Yardımcısı Bill Veghte konuyla ilgili düşüncelerini basın mensupları ile paylaştı. Windows XP ve Windows Vista’ya ilişkin gelecekte izleyecekleri yol haritasını anlattı. Bill Veghte, Windows XP hakkında planları, Windows Vista üzerinde kaydedilen ilerlemeleri ve Windows 7 hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Veghte’in en dikkat çeken açıklaması Windows XP üzerineydi. Çünkü Windows XP için 30 Haziran 2008 “satış sonu” tarihiydi. Bu tarihten sonra Windows XP desteği almanın mümkün olmayacağı söylenmişti. Oysa yapılan açıklamayla Microsoft’un Windows XP’ye 2014’e kadar destek vereceğini öğrendik. Yakın zamanda çıkarılan Service Pack 3 sürümü bu desteğin süreceğinin en büyük göstergesi. Bir de merak edilen diğer bir konu kullanıcıların 30 Haziran tarihinden sonra da Windows XP çalıştıran bilgisayarlar satın alıp alamayacağıydı. Bu sorunun yanıtı da “evet” oldu.

Bill Veghte Windows Vista’da, 2007 senesi boyunca Windows XP Service Pack 2’ye oranla yarı yarıya daha az kritik güvenlik açığı ile karşılaşıldığını ve ayrıca Windows Vista çalıştıran bilgisayarlarda kötü niyetli yazılımlara maruz kalma olasılığının Windows XP Service Pack 2 işleten bilgisayarlarla karşılaştırıldığında yüzde 60 daha düşük olduğunu açıkladı. Windows Vista bugün 77,000 farklı donanım, uygulama ve aygıtı destekliyor. Bu sayı ürünün piyasaya sunulduğu dönemdekinin iki katından fazla. Bunun yanı sıra, Windows Vista SP1, daha iyi bir genel deneyim sunmak amacıyla hazırlanmış pek çok küçük gelişme içeriyor. Örneğin, Windows Vista SP1, dosyaları yüzde 50 oranına kadar daha hızlı kopyalayabiliyor ve geniş bir klasörün içeriğinin sıkıştırılması için gereken süreyi yüzde 71 oranında düşürüyor.

Veghte, Windows Vista’nın kullanıcılarına ve iş ortaklarına sunduğu avantajların, gelişerek devam etmesini sağlamak için Windows Vista ile aynı temel altyapının üzerine yeni şeyler katmanın gerekliliğine de değindiği toplantıda hedeflerinin Windows Vista’dan Windows 7’ye geçiş sürecinin sorunsuz olmasını garanti altına almak olduğunu anlattı. Ayrıca pek çok kişinin hala Windows XP kullanmaya devam ettiğini bildiklerini ve Windows XP için destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Windows XP Service Pack 3 ve İnternet Explorer 7 edinip, Windows XP ile birlikte kullanmanın, gelişmiş ve daha güvenli bir deneyim sağlayabileceğine değindi.

Kullanıcılar Windows Vista’nın avantajlarına rağmen kullanılmakta olan bilgisayarların teknik özellikleri ya da başka bir nedenden ötürü Windows XP kullanmaya devam etmeleri durumunda diledikleri kadar Windows XP kullanmaya devam edebilecekler. Bu durumda daha fazla güvenlik ve daha gelişmiş bir deneyim için Service Pack 3 ve Internet Explorer 7 kurulumu yapılması öneriliyor.

Yazımı John Harris’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. “Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı. Gerçekçi kişi ise hem tünel ile birlikte ışığı hem de gelecek treni görür”.

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » » »
Share
791 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...