logo

Yandex İle Moskova


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Moskova’ya daha önce hiç gitmemiştim. Yandex (Rus Arama Motoru) basın toplantısı bir vesile oldu ve iki gece 3 gün boyunca onların davetlisi olarak Moskova’da bulundum. Düzenledikleri basın toplantısına katıldım, ofislerini gezdim ve Moskova’nın görülmesi gereken birçok yerini de görme fırsatım oldu.

Moskova’nın trafiği için hep “kötü” derlerdi. Ben de içimden “Ben İstanbul’da yaşıyorum bundan daha kötü ne olabilir ki?” diye sorardım. Fakat Moskova’da gördüm ki; bizim İstanbul’da trafik dediğimiz şey Moskova trafiğinin yanında çerez gibi kalıyor. Uçaktan indikten sonra bizi ilk karşılayan korkunç Moskova trafiğiydi. Bir dikkat çekici konu da Moskova’da trafik ışıklarında kırmızıda bekleme süresinin Türkiye’ye göre 2-3 kat daha uzun olmasıydı. Bu arada ilk defa Rusya’ya gidecek olanlara küçük bir tavsiye. Sakın Ruble’nizi havaalanından almayın. Normalde almanız gereken Ruble’nin ancak üçte birini alabiliyorsunuz. Havalimanınında Ruble alınca kural böyleymiş. Değerinde Ruble alabilmek için şehire inmek ve orada ya bir ATM’den para çekmek ya da döviz bürosunda işlem yapmak gerekiyor.

Türkiye’de dumansız hava sahasına alışmış ve benimsemiş biri olarak Rusya’da kapalı alanlarda sigara içiliyor olmasını da oldukça yadırgadım. Ayrıca taksilerde taksimetre olmayışını ve pazarlık usulü fiyatın belirlenmesini hem çok ilkel hem de çok sevimsiz buldum. Moskova’da fahiş taksi fiyatları ve İngilizce bilmeyen taksi şöförleri yüzünden ciddi bir sıkıntı yaşadık. Yanınızda Dolar veya Euro olsa bile kimse Ruble dışında parayı kabul etmiyor. Hatta bir gece derdimizi bir türlü anlatamadığımız bir taksi şöförü yüzünden Moskova’nın ne kadar mahallesi varsa görmek zorunda kaldığımız gibi yeterince Ruble’miz kalmadığı için eksik kalan 10 Euro’yu taksiciye kabul ettirene kadar akla karayı seçtik.

Moskova’ya gittiğimiz ilk gün Yandex Yöneticileriyle birlikte Moskova’nın ortasından geçen Volga Nehri’ndeki tekne gezisine katılarak akşam yemeğimizi burada yedik. Moskova’yı, Kremlin Sarayı’nı ve diğer yapıları teknede yemek yerken görmek oldukça keyifliydi.

Ertesi gün otelimizden ayrılarak yine yoğun bir trafikte Yandex’in merkez ofisine basın toplantısı için geldik. Basın toplantısının düzenlendiği Yandex’in ofisinde 3000’in üzerinde kişi çalışıyordu ve buradaki herkes bizi çok sıcak karşıladı. Kendimizi oldukça samimi ve rahat bir ortamda bulduk. Önce Yandex’in Türkiye’de devreye sokacağı yeni müzik servisinin tanıtımı yapıldı. Sonra Yandex ile ilgili kafamızdaki tüm soruları Yandex yöneticilerine tek tek sorduk. Özellikle Yandex CEO’su Arkady Volozh ve Yandex’in CTO’su Ilya Segalovich sorularımızı büyük sabır ve nezaketle cevaplandırırlarken samimi sohbetleriyle de gönlümüzü hoş tuttular. Toplantının esas konusu olan ve Türkiye’de kullanıma yeni açılan müzik servisinin hayata geçmesiyle birlikte artık milyonlarca şarkı Yandex’ten istenildiği anda dinlenebilecek.

Toplantının ardından ofis turumuz başladı. Yandex’in oldukça sıcak ve sevimli dizayn edilmiş ofis binasında girmediğimiz bölüm, fotoğraflamadığımız oda neredeyse kalmadı. Çalışanlarla şakalaşıp sohbetler ettik.

Yandex’in Türkiye’de pazarın tamamen hakimi olan Google ile ne kadar rekabet edebileceğini tahmin etmesi güç. Ama görünen o ki; Türkiye’ye getirecekleri yerel hizmetler ile Google’ın pazar payından pay almaya başladılar bile. Türkiye’nin Yandex için önemi oldukça büyük. Çünkü Yandex’in girdiği, Kiril Alfabesi lullanılmayan ilk ülke Türkiye ve 35 milyona yaklaşan Türk internet kullanıcılarına da çok güveniyorlar.

Yandex’in şu anda Türkiye’de 50 çalışanı var. Yakında Yandex’in İstanbul’daki ofisinin açılış kokteyline katılarak Moskova’dan sonra Türkiye ofislerini de görme şansım olacak. Özetle Moskova’da Yandex yöneticilerinin kendilerine çok güvendiklerini, açıklamalarında şeffaf olduklarını ve bize karşı oldukça samimi davrandıklarını gözlemledim. Yandex’in Türkiye’de çok güzel işler yapacağına inanıyorum. Google’ı çok zorlamasalar bile rekabetin oldukça zorlu geçeceğini şu andan görür gibiyim.

Bu ayki yazımı Lao Tzu’ya ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Akıllı adam yarışmaz, böylece kimse ona karşı kazanamaz”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net

Etiketler: » » »
Share
1146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...