logo

Bilport Digital Eğitim Portalı Yayında !

mh_bilfen_burcu_yagci

Bilfen Yayıncılık Genel Müdürü Burcu Yağcı

Bilfen Yayıncılık, ilk, orta ve lise öğrencilerinin, bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar ve akıllı tahta gibi platformlarda kullanabileceği, tek bir şifre ile online olarak multimedya ve animasyonlarla zenginleştirilmiş ders içeriklerine ulaşabilecekleri Bilport Digital Eğitim Portalı’nı eğitim hayatına kazandırdı.

Bilfen Ankara Çayyolu Eğitim Kampüsü’nde düzenlenen BİLPORT tanıtım toplantısına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik, Muhterem Kurt ile bazı Genel Müdürler, Okul Koordinatörleri ile davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, 1 milyon bilgisayarın eğitime kazandırıldığını hatırlatarak “Türkiye’de yürütülen FATİH projesini dünya biliyor ve yakından takip ediyor. Bu proje, okula taşınan teknolojiyi öğrenciye yani bireye kadar indirgemeyi hedefliyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın direktifleriyle yapılan çalışmalarla eğitime erişim ve katılımdaki uluslararası standartları yakalamış bir Türkiye’nin nitelikte de aynı seviyeye taşınması için kalite göstergelerini çok kısa sürede yayımlayacağız. Tüm okullarımızda minimum kalite göstergelerini zorunluluk haline getireceğiz. Yöneticilerin performanslarını da böylece değerlendirmiş olacağız” dedi. Eğitimdeki gelişmelerin giderek artacağına dikkati çeken Çelik, MEB’in bu gayretlerine destek veren Bilfen Okulları’nın kurucusuna ve çalışanlarına teşekkür etti. Çelik, FATİH projesiyle uyumlu olan BİLPORT’dan tüm okullardaki öğrencilerin yararlanmasını umduğunu sözlerine ekledi.

Bilport Bilfen Eğitim Portalı, mizanpaj, bilgisayar, semantik mühendisleri, grafikerler, 3D animasyon yazarları, bilgi güvenliği ve sistem mühendislerinden oluşan 45 kişilik Ar-Ge ekibi tarafından 1,5 yıllık çalışma sonucu geliştirildi. Bilfen Yayıncılık Genel Müdürü Burcu Yağcı, teknolojik alt yapısıyla 5 milyon öğrencinin online kullanabildiği eğitim portalında, 600 fasikül, 100 bin sayfa eğitim dökümanı, 40 bin görsel, 2 bin 950 viedo etkileşimli animasyon, 250 bin adet soru içeren kazanım tarama testleri bulunduğunu söyledi. Öğretmenlerin, yazılımı etkileşimli tahtalarda rahatça kullanabileceğini, multimedya içeriklerin tabletlerde rahatça oynatılabildiğini dile getiren Yağcı “BİLPORT, geleceğin eğitim teknolojisini sunuyor. Yazılımda ayrıca milyonlarca veriyi saniyeler içinde tarayan semantik arama algoritması da bulunuyor. Görüntülerin kalitesi bozulmadan 8’de bir oranında küçültebilen yeni bir yazılım da araştırmacılarımız tarafından geliştirildi” bilgilerini verdi. Öğrencilerin yazılım sayesinde online sınav performanslarını anında öğretmenlere ve velilere gönderebildiklerini bildiren Yağcı, ayrıca il ve ilçe milli eğitim müdürlerine öğrenci analiz raporlarını sunan iş zekası modülünün de bulunduğunu aktardı.

 Sayısal dersler kabus olmaktan çıkacak!

Bilport Eğitim Portalı, tablet bilgisayarlarda mevcut teknolojilerle gösterilemeyen flash içerikleri işlenebilir hale getiren yeni bir teknoloji ile öğrenciler için kabusa dönüşen sayısal dersleri, multimedya görüntülerle destekleyerek kolay anlaşılabilir hale getirdi. Öğrenciler, Bilport bünyesindeki 250 bin soruyu ve yüz binlerce sayfayı saniyeler içinde yönetebiliyor. Alanında uzman eğitimciler tarafından hazırlanan kazanım testleriyle öğrenmenin her aşamasında başarı ölçülebiliyor. Saniyeler içinde hesaplanan sınav sonuçları ile öğrenci durumunu görebiliyor, sonuçlar öğretmenlere ve velilere anlık iletilebiliyor. Böylece veliler çocuklarının tabletlerinde çalıştıkları derslerin başarısını online takip edebiliyor. Öğrencinin dijital ortamda ders çalışırken aynı zamanda ekranda not almasına izin veren sistem yüksek hızda arama yapabilme özelliği de taşıyor. Ayrıca öğrencinin tüm sınıflar seviyesinde yaptığı bütün çalışmalar dev bir dijital kütüphanede saklanıyor. Öğrenilmek istenilen herhangi bir konunun video etkileşimli anlatımına arama yapılarak ulaşılabiliyor.

Bilport, tüm görselleri Full HD kalitede kullanıma sunuyor. Bilport Eğitim Portalı için geliştirilen yazılımlar, ISO güvenlik ve kalite belgeleri taşıyor.

Etiketler: » »
Share
3092 Kez Görüntülendi.