logo

Migros Radyosunu İnternete Taşıdı

mh_migros_radyo

Migros, iş ortağı Bircom ile birlikte gerçekleştirdiği proje ile kapalı devre canlı yayın yapan radyosu Radyo M’in teknolojik altyapısını tamamen yeniledi. Daha önce uydu terminalleri aracılığı ile yapılan yayın, IP tabanlı 2N markalı NetSpeaker ürünleri kullanılarak internetten gerçekleştirilmeye başlandı.

Migros ve Bircom işbirliği ile hayata geçirilen proje hakkında bilgi veren Migros Ticaret A.Ş. Ağ, İletişim ve Bilgi Güvenliği Departmanı Grup Müdürü Ömer Lütfi Karagöz, yayın hayatına 2004 yılında başlayan Radyo M’in Tansaş, 5M ve MJet gibi farklı formatlardaki 1.100’e yakın mağazada canlı yayın yaptığını belirtti. Müzik ve reklam yayınının yanı sıra kampanya duyurularının da Radyo M’den yapıldığını söyleyen Karagöz, daha önce kullanılmakta olan uydu terminali altyapısının çeşitli dezavantajları bulunduğunu ve güncel taleplerini karşılamakta yetersiz kaldığını kaydederek “Bina çatılarına uydu antenlerinin kurulumunun izin gerektirmesi ve her lokasyonda izin almanın mümkün olmaması nedeniyle, bazı mağazalarda yayın daha önceden kaydedilmiş CD’ler ile yapılıyordu. Bu da sistemin yönetilebilir olmasını engelleyen bir durum oluşturuyordu. Ayrıca uydu yayının bulunmadığı mağazalarda gönderilen CD’ler dışında başka müzikler çalmaları olasılığı da telif hakları açısından şirket kültürümüzün kabul edemeyeceği bir risk oluşturuyordu. Üstelik yayınlarımız istediğimiz etkileşim seviyesinde de değildi; yayın akışına istediğimiz an istediğimiz dokunuşu yapmak mümkün olamıyordu” dedi.

Migros Ticaret A.Ş.’nin farklı markalar altında farklı formatlarda mağazalara sahip olmasına karşın eski sistemde tüm mağazalara ancak tek kanaldan yayın yapılabildiğine dikkat çeken Karagöz “Bu da birçok zaman çalınan müzik ile mağaza konseptinin uyuşmamasına neden oluyordu. Radyo M yayınının müziğin yanı sıra kampanya ve promosyon bilgilerini de içermesi, sadece bir konseptteki mağaza için yapılan promosyonların ya da o mağazada bulunmayan ürünlerle ilgili kampanyaların diğer mağazalarda da yayınlanması gibi bir problemi beraberinde getiriyordu. Ek olarak, uydu terminallerinin kurumsal değil bireysel kullanım için üretilmiş ürünler olmaları, uzun saatler boyunca çalışmaları nedeniyle kolayca arızalanmalarına neden olarak ek maliyet yaratıyordu” diye konuştu.

 “Format bazında yayın yapabilme yetkinliği

Bircom işbirliği ile kurulan yeni nesil IP tabanlı yayın altyapısı sayesinde farklı formatlardaki mağazalar için farklı yayın yapabilmeye başladıklarını söyleyen Karagöz “Bu durum, hem mağazaların müşteri profillerinin değişkenlik göstermesi hem de sadece belli bir format için geçerli olan herhangi bir kampanyanın diğer formattaki mağazalarda yayınlanmaması açısından büyük önem taşıyor. Örneğin, o anda 5M’de alışveriş yapmakta olan müşterilerimiz, Tansaş mağazalarındaki bazı ürünlerde geçerli bir indirim kampanyası yerine sadece bulundukları mağaza ile ilgili kampanyalardan haberdar oluyorlar. Yayının İstanbul’daki stüdyodan tamamen canlı olarak gerçekleştirilmesi anlık promosyonların duyurulmasını da sağlıyor” dedi.

  IP üzerinden canlı yayın Türkiye’de ilk

Değerli her şeyin bir gün IP ağının yani internetin parçası olacağına inandıklarını ifade eden Karagöz “Radyo M’in de IP tabanlı bir yapıya dönüşmesi ve Migros’un ağının bir parçası haline gelmesi, onun ne derece değerli olduğunu gösteriyor. Sadece perakende sektöründe değil, ülkemizde bugün hiçbir sektörde bu denli kapsamlı bir IP üzerinden canlı yayın platformu bulunmuyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir proje ile yepyeni bir altyapıya kavuşan Radyo M’in yurtiçinde ve yurtdışında örnek gösterileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bircom güvencesi ile sunulan 2N markasını diğer markaların sağlayamadığı tüm özellikleri sağladığı için tercih ettiklerine değinen Karagöz “2N’in bu tür yayınlar için özelleştirmiş bir yazılım sunması da tercihimizi şekillendiren diğer bir faktör oldu. Karşılaştırdığımız diğer tüm ürünler bir işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Bu da maliyetleri etkileyen bir etken olarak öne çıkıyordu. Bant genişliği kullanımında büyük avantaj sağlayan ‘multi cast’ teknolojisi sayesinde, iletişim altyapımıza da ek bir maliyet gelmedi ve kapasite artırımına gerek kalmadı. Ek olarak, hem kullandığımız eski sisteme hem de rakip ürünlere kıyasla daha az enerji tüketen bir ürün olması da kurumumuzun çevreci politikaları ile uyuşuyor. Sistem şu an online olarak takip edilebiliyor. Bir noktada herhangi bir arıza gerçekleşmesi durumunda, bu bilgi anında hem kurumumuza hem de sistemi işleten ve bakım hizmetini de sunan Bircom’a otomatik olarak bildiriliyor” dedi.

Dünyada benzeri olmayan proje

Bircom Ürün Yönetimi Direktörü Can İlkhan ise Radyo M projesinin 2N NetSpeaker ürünleri ile gerçekleştirilen dünya çapındaki en büyük proje olduğuna dikkat çekti. Pazarda çok sayıda benzer ürün bulunduğunu belirten İlkhan “Ancak Migros’un tercihinden de anlaşılabileceği gibi, bu tür ve benzeri uygulamalarda 2N ürünleri sınıfının en iyisi diyebiliriz. Bu denli geniş kapsamlı bir projenin başarıyla sonuçlandırılmasında ekiplerin uyumu önemli bir rol oynadı. Migros’la olan uzun soluklu işbirliğimizin ve sektördeki deneyimimizin de yardımlarıyla, uyumlu bir çalışma sergilediğimize inanıyor ve elde edilen sonuçtan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Etiketler: » »
Share
2367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?