logo

Turkcell, 4G Şebekesini En Yeni Teknolojilerle Zenginleştiriyor

mh_turkcell_4g_volte_servisi

Turkcell, 4G ile birlikte hayatımıza girecek yeni teknolojiler için de hazırlıklarını uluslararası teknoloji devleriyle birlikte yürütüyor. Bu kapsamda son olarak Ericsson işbirliği ile çok daha zengin bir arama deneyimi sunan “Zenginleştirilmiş VoLTE” (Enriched Voice over LTE) teknolojisi Türkiye’de ilk kez test edildi. “Zenginleştirilmiş VoLTE” teknolojisi sayesinde sesli aramalar, aynı anda pek çok farklı işlevle yeni bir boyuta taşınıyor.

Zenginleştirilmiş VoLTE ile artık akıllı telefon üzerinden yapılan görüşmelerde şunlar mümkün hale geliyor:

– HD görüntülü görüşme

– Aramayı yazılı bir mesaj, konum veya fotoğraf ekleyerek başlatabilme

– Arama esnasında eşzamanlı ve karşılıklı olarak aynı ekran görüntüsü üzerinde çizim yapabilme

– Harita üzerinde eşzamanlı yol tarifi verebilme

– Çok büyük boyutlu dosyaları kolayca paylaşabilme

– Arama esnasında ve konferans görüşmelerinde yazılı olarak da sohbet edebilme

VoLTE ile HD ses ve 1 saniyede çalan telefonlar

VoLTE teknolojisi sayesinde ses kalitesi artık HD+ düzeyine ulaşırken yapılan aramaların başlangıç süresi kısalıyor. Yani, bir cihazdan aynı 4G şebekesi üzerindeki bir başka cihaz arandığında, karşıdaki telefon 1 saniyeden az bir sürede çalmaya başlıyor.

Zenginleştirilmiş 4G deneyimi

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz “4G teknolojisi uçtan uca veri iletişimi düşünülerek tasarlanmış bir mimari. Ülkemizi ultra mobil genişbant dönemine taşıyacak olan 4G’de ulaşılan son teknolojiyi dünya ile aynı anda Turkcell müşterilerinin kullanabilmeleri için aralıksız çalışıyoruz. Zenginleştirilmiş VoLTE teknolojisini de bugün dünyada test eden birkaç operatörden birisiyiz. Kullanıcılarına yepyeni bir arama deneyimi yaşatacak olan bu teknolojiyi dünyada ilk defa Turkcell’lilerin kullanabilmeleri için iş ortaklarımız ile birlikte altyapı tarafında gerekli testleri yapıyoruz. 3G’de olduğu gibi 4G’de de hem hızın hem de yeniliklerin öncüsü olacağız” dedi.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem “Ericsson olarak geliştirmekte olduğumuz yenilikçi teknolojilerimiz sayesinde 4G ile birlikte data servislerinin yanı sıra ses servislerinde de geliştirilmiş özellikler kazandırarak lider teknoloji şirketi olmaya devam ediyoruz. Bu teknolojileri Türkiye’de ilk defa uygulayarak sektörün öncülüğünü yapmış olmanın gururunu paylaşıyoruz. Turkcell isbirligi ile Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) ile birlikte son kullanıcı deneyimini bugün olduğu gibi gelecekte de geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Aynı zamanda VoLTE ve Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) servislerinin kullanılabilir olması için akıllı telefonların dönüşümüne de katkıda bulunuyoruz” dedi.

VoLTE ve Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) teknolojilerinin kullanılabilmesi için altyapının yanı sıra kullanılan akıllı telefonun da bunu desteklemesi gerekiyor.

Zenginleştirilmiş (Enriched) VoLTE ile hayatımız nasıl değişecek?

Zenginleştirilmiş VoLTE servisleri ile birlikte akıllı telefon kullanma alışkanlıklarımız da değişecek. Peki, bu yeni servisler gündelik hayatımızda bize ne gibi avantajlar sunacak? İşte bazı örnekler:

– Telefon rehberinizde kayıtlı olmayan bir numara sizi arıyor. Ancak aslında bu numara çocuğunuzun okulunun numarası. Belki cevap vermeyeceğiniz bu aramayı, ekranda gördüğünüz “Ece’nin ateşi çıktı” notunu görünce cevaplıyorsunuz.

– Arama yaparken, aradığınız kişinin sizin numaranızı kaydetmemiş olma ihtimaline karşın aramaya kartvizitinizi ekliyor veya adınızı not olarak yazıyorsunuz. Böylece arama yaparken kartvizitinizi paylaşmış olacaksınız. Üstelik çağrı cevaplanmasa bile cevapsız çağrılar listesinde kartivizitinizle birlikte görüntülenecek.

– Toplantıdasınız ve bankanızın çağrı merkezi numarasından aranıyorsunuz. Normal koşullarda cevap veremeyeceğiniz bir arama; ancak bankanızın aramaya eklediği şu notu görünce çağrıyı cevaplıyorsunuz: “Kredi kartınızın kopyalandığını tespit ettik. Bilginiz dışında bir harcama gerçekleşmemesi için kartınızı kullanıma kapatıyoruz.”

– Alaçatı’da tatildesiniz. İş yerinden bir arkadaşınız arıyor ancak şezlongda güneşlenirken “Daha sonra ararım” diye düşünüyorsunuz. Tam o anda çağrının üzerinde arama yapan kişinin konumunu da paylaştığını ve iş arkadaşınızın da Alaçatı’da olduğunu görüyorsunuz. Hemen telefonu açarak büyük bir pot kırmaktan kurtuluyorsunuz.

Etiketler: » » » »
Share
2256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?