logo

“20. Öncü Kadınlarımız Sergisi” Biga’da Açıldı

8 Mart 2017 etkinlikleri kapsamında yer alan 20. Öncü Kadınlarımız Sergisi” 8 – 14 Mart 2017 tarihleri arasında Çanakkale Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde görülebilir.

Sergi, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık tarafından açıldı. Açılışta küratör ressam Ülkü Cılızoğlu, basın danışmanı yazar, ressam Harika Ören, Ruhan Işık, Biga Kültür Müdürü Ahmet Ziya Özkankul, sanatçı yazar İclal Aydın,Rekreasyon Derneği Başkanı Canan Arabacı, Biga Musiki Derneği Kurucu Başkanı, koro şefi Şerife Kavas Gümülcine, Arkeolog ve Uluslararası Kadın Kültürleri Federasyonu Türkiye Temsilcisi Bensen Ünlüoğlu, Eczacı Jale Önen, ressam Mine Özkul, İkonix Emlak Danışmanı İnci Basım, Kültür Merkezi Müdürü Türker Pazarcık, açılışta yer aldılar.

Sergide, başarılarıyla tarihe damgasını vurmuş, hayatın farklı alanlarında verdikleri mücadeleler ile öncü kimliği kazanmış kadınların, usta ressamlar tarafından yapılan tabloları sergilendi. Satı Kadın, Sabiha Gökçen, Nene Hatun, Afife Jale, Semiha Berksoy, Türkan Saylan, Halide Edip Adıvar, Mihri Müşvik vs. gibi isimlerin yer aldığı sergi büyük ilgi gördü.

Açılış kurdelesini sanatçılar ve eşi Ruhan hanımla birlikte çözen Biga Belediye Başkanı İsmail Işık “Kadın haklarının tam olarak korunduğu, kadının sosyal yaşamdaki yerinin garanti altına alındığı, ekonomik ve sosyal hayata güçlü bir şekilde katıldığı, özgürlüklerinin korunduğu bir toplumsal düzen olmalıdır. Bizler kadınların toplumsal düzende olmaları gerektiği yerde yaşamaları için toplumun yarısının ayaklarından yere zincirlenmesini asla kabul etmeyerek, insan özgürlüğüne yönelik bu büyük haksızlıklarla mücadelemize devam edeceğiz. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü içten bir şekilde kutluyor, başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere ülkemizde kadın hakları için çalışan tüm insan hakları savunucularını da şükranla anıyorum” dedi.

İsmail Işık, sergideki eserler ve sanatçıları hakkında bilgi aldı. Düzenlenen kokteyl eşliğinde sanatçılarla tanışan Bigalı sanatseverler, hatıra fotoğrafları çektirdiler. Sergi hep birlikte çoşkuyla okunan marşlarla sona erdi.

Etiketler: » »
Share
941 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?