logo

2015 Yılında İtibarını En Çok Arttıran Şirketler Ödüllerini Aldı

mh_the_one_awards_butunlesik_pazarlama_odulleri

Marketing Türkiye ve tüketici araştırmalarındaki başarısıyla öne çıkan AKADEMETRE’nin gerçekleştirdiği “2015 Yılı İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü” araştırması sonuçlandı. Bütünleşik pazarlama alanında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “The ONE Awards” ödül töreni 8 Ocak 2016 tarihinde Raffles İstanbul Zorlu Center’da gerçekleşti. Toplam 12 ilde 1.200 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda 35 sektörde itibarını en çok artıran şirketler belli oldu.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da halk jürisi tarafından itibarını en çok arttıran markalar ödüllendirildi. Bu markaların yanı sıra başarının önemli bir paydaşı olan reklam ve halkla ilişkiler ajansları da ödüllerini aldı.

Geçtiğimiz yıl itibarını en çok artıran ünlü Beyazıt Öztürk oldu

 Araştırmada sektörlerine göre itibarını en çok arttıran marka ve kurumlar; gıda kategorisinde Eti, holdinglerde Koç Holding,  içecekte Damla, kişisel bakımda Gliss, kozmetikte Loreal, ve bankacılıkta Denizbank oldu.  Ev temizlik ürünleri kategorisinde Marc, temizlik ürünlerinde Finish, otomotivde Honda, telefon operatöründe Avea, beyaz eşyada Bosch, kahverengi eşyada ise Vestel ödül alan firmalar arasında yer aldı. Bunun yanında sağlıkta Memorial,  dernek/vakıf kategorisinde Greenpeace, elektronik markette Bimeks, akaryakıtta Total, enerjde Ak Enerji, iklimlendirmede Alarko, turizmde Pronto Tur, sigortada Groupama, kamu kurumlarında Ekonomi Bakanlığı yer aldı. Medya ve yayıncılıkta Fox TV, ev tekstilinde Sarev, e-ticarette Markafoni, elektronik/teknolojide Casper, tekstil/giyimde Hatemoğlu, hava yolunda Onur Air, eğitimde Boğaziçi Üniversitesi, AVM’de Forum İstanbul, hipermarkette Namlı, mobilyada Bellona, ayakkabı/çanta ve deri giyimde Matraş, lojistikte Netlog ve gayrimenkulde Dumankaya oldu. Yılın en başarılı ünlü ismi ise Beyazıt Öztürk seçildi.

Ocakoğlu: Pazarlamanın hedefi itibarı yukarı çekmek

The One Awards ödüllerini bu yıl ikinci kez düzenlediklerini belirten Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu, “İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü”nü bir önceki yıl 12 sektörde gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise gelen talepler doğrultusunda sektör sayısını 35’e çıkarttıklarını söyledi. Ocakoğlu, araştırmanın geçen sene C.A.T.I denilen bilgisayar destekli telefon görüşmeleriyle yapıldığını, bu yılın yenilikleri arasında veri toplama ayağında görüşmelerin yüz yüze gerçekleştirildiğini kaydederek “Pazarlamanın tek bir hedefi vardır. O da ‘İtibarı ve algıyı yukarı çekmek’. Yıl içinde en çok çalışan takımları, markaları öne çıkardık. İlk yıldan aldığımız cesaretle ve motivasyonla ikinci yıl daha fazla kategoride etkinliğimizi gerçekleştirdik” dedi. Ocakoğlu son olarak pazarlama dünyasında emeği olan herkesi yürekten kutladığını ifade etti.

Çalışma iki aşamadan oluşuyor

Çalışmanın modeli “Genel Başarı” ve “Yıl Performansı” olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Genel başarı değeri “Marka Bilinirliği”, “Yakından Tanıma Skoru”, “Güven Skoru”, “Farklılık Skoru”, “İletişim ve Reklam Çalışmaları Beğeni Skoru”, “Tavsiye Skoru’’, “Ticari Faaliyetlerini Destekleme Skoru”, “Sosyal Sorumluluk Beğeni Skoru” ve “Genel Beğeni Skoru” olmak üzere dokuz ana kriterin itibar ve marka değeri üzerindeki etkisine göre ağırlıklandırılmasıyla ortaya konuluyor. Çalışmanın ikinci ayağı olan 2015 performans değerlendirilmesinde ise aynı kriterlere göre markaların yıl içi başarıları belirleniyor.

Satış, pazarlama ve kurumsal iletişim ekipleri ile ödül alan markaların iş ortaklarının katıldığı gecede Beyazıt Öztürk’ün ekibiyle hazırladığı özel video da gösterildi. Ayrıca kendisi aynı gece Kanal D’de yayınlanan programında teşekkür ederek ödülünü izleyicileriyle paylaştı.

Etiketler: » » » »
Share
3333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?