logo

9. NDS Edebiyat Ödülü’nü “Moskova Defteri” Kitabıyla Bahar Aslan Kazandı

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından itibaren düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nü bu yıl yazar Bahar Aslan “Moskova Defteri” adlı öykü kitabıyla kazan. Kitap, Can Yayınları tarafından Ocak 2015’te yayınlandı. Yazar Melisa Kesmez ise Sel Yayınları’ndan çıkan “Bazen Bahar” adlı romanıyla Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen NDS Edebiyat Ödül Töreni 29 Mayıs 2017 tarihinde Fransız Sarayı’nda Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries’nin himayesinde ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter’in katılımıyla gerçekleşecek.

Jüri Başkanı Tomris Alpay bu sene ödül alan eserlerle ilgili olarak Bu yıl, NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bahar Aslan’ın “Moskova Defteri” adlı eserinde bir umutla Moskova’ya inşaat sektöründe çalışmaya giden emekçilerin yaşamlarından kesitleri, Nazım Hikmet şiirlerinin dizelerinde vurgulanan özlem, hasret ve gurbet ellerdeki yalnızlığı, soyut desenler eşliğinde bizlere sunuyor. Öyküleri birbirleriyle ilişkilendirerek okuduğumuzda soğuk ve karanlık bu şehirde çaycıdan mühendise, kahramanların acılar, yalnızlık ve hasretle nasıl bir dönüşüm geçirdiklerine şahit oluyoruz. Hepimize dair, insana dair, kadına dair dudağımızın kenarında, kalbimizin derinliklerinde bazen hüzünlü, bazen mutlu bir tebessüm bırakan, adının da vurguladığı gibi “Bazen Bahar”, adlı eseriyle Melisa Kesmez NDS Edebiyat Ödülü ilkeleri kapsamında Mansiyona layık bulunmuştur. Melisa Kesmez, üzerine bir örtü çektiğimiz, başa çıkamadığımız insana dair dertlerimizle bizi yüzleştiriyor, içtenlikle düşündürüyordedi.

Bahar Aslan

1975 yılında İskenderun’da doğdu. ODTÜ Mimarlık Bölümü mezunu. “Derin Uyku” adlı öykü kitabı 2003’te yayımlandı. 1993-1999 yılları arasında İzlek Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı.

Melisa Kesmez

Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Bir dönem Londra’da yaşadı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları ve söyleşileri yayımlandı. Çeviriler yaptı. İstanbul’da yaşıyor. Ayrıca Sabitfikir Dergisi’nde yazmaktadır.

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Üyeleri

NDS Edebiyat Ödülü Jürisi NDS mezunu yazar, gazeteci, öğretim üyesi olan dokuz kişiden oluşmaktadır. Üyeler: Tomris Alpay (Jüri Başkanı), Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Mine Haksal.

Ödülün Tarihçesi

Dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine, bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçeye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilen NDS Edebiyat Ödülü dokuz yaşını doldurdu.

İlk olarak 2009 yılı NDS Edebiyat Ödülü’ne “Kalenderiye” romanı ile Gürsel Korat layık görül. Yine “Şehper Dehlizdeki Kuş” adlı öykü kitabıyla Ayşegül Çelik mansiyon kazandı.

2010 yılı NDS Edebiyat Ödülü Türkçeye çevirisi Yıldız Ademoğlu Atlan tarafından yapılan “Magnus” adlı romanıyla Fransız yazar Sylvie Germain’e verildi.

2011 NDS Edebiyat Ödülü’nü “Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler” adlı kitabıyla Yalçın Tosun kazandı, Gaye Boralıoğlu “Aksak Ritim” adlı kitabıyla mansiyona layık görül.

2012 NDS Edebiyat Ödülü’nü Aysel Bora’nın Türkçeye çevirdiği “Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara” adlı romanıyla Mathias Énard kazan, Jean-Louis Fournier ise “Nereye Gidiyoruz Baba?” adlı anlatı kitabıyla mansiyon aldı.

2013 NDS Edebiyat Ödülü’nü “Baba, Oğul ve Kutsal Roman” romanıyla Murat Gülsoy kazan.

2014 NDS Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan “Kahrolsun Dostoyevski” adlı romanıyla yazar Atiq Rahimi kazandı.

2015 NDS Edebiyat Ödülü’nü “Venüs” adlı romanıyla Şebnem İşigüzel alırken, Musa’nın Uykusu” adlı romanıyla Tuğba Doğan mansiyon kazan.

2016 NDS Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan “Yaşayanı Onarmak” adlı romanıyla Maylis de Kerangal aldı.

Etiketler: » » » » » »
Share
927 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?