logo

Aldatıcı ve Rahatsız Edici Telefon Tacizlerine Son

Tüketicilerin, Telekomünikasyon Sektörü’yle ilgili en çok şikâyet ettikleri konular arasında bazı satış ekiplerince abonesi olmadıkları şirketler adına sürekli aranmaları yer alıyor. Maruz kalınan bu telefon tacizleri tüketici memnuniyeti açısından da olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Telekomünikasyon Sektörü’ndeki şirketler cephesinde ise bu sorun ortadan kaldırılması gereken en önemli konuların başında geliyor.

Sektördeki Şirketler Bayi Sorunlarını Çözme Komisyonu’nu Kurdu

Telekomünikasyon Sektörü’nü temsil eden Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER’in çabalarıyla sektördeki şirketler bir araya gelip, bu önemli sorunu çözmek üzere fikir birliğine vararak Bayi Sorunlarını Çözme Komisyonu’nu kurdu. Komisyonun konunun çözüme ulaştırılması için başlattığı çalışmaların kısa sürede sonuç vermeye başladı. İnternet hizmeti sunan şirketlerin temsilcilerinden oluşan komisyon, bu duruma neden olan tele satış organizasyonlarının tespit edilmesi ve zarar görecek işletmelerin bu konularda haberdar edilmesi yönünde faaliyetler yürütüyor. Çalışmaları kapsamına bayileri, alt bayileri, bağlantılı kişileri ve bayiler adına hareket eden tüm aracıları alan komisyonun başkanlığını ve idari süreçlerini ise TELKODER üstleniyor.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, vatandaşları yaşadıkları bu durumdan kurtarmak üzere komisyonun kurulmasına liderlik ettiklerini belirterek “Sektörümüzde özellikle internet aboneliklerine ilişkin satışlarda, tüketicilerin aldatıcı bilgiler ile çok sayıda aramaya maruz bırakılarak rahatsız edildiğini tespit ettik. Elbette tüketiciler de çeşitli mercilere şikayetlerini dile getiriyordu. TELKODER misyonu gereği bu sorunun çözümü için inisiyatif aldı. Hızlıca çözüme ulaşmak için ilgili şirketleri, karşılıklı haklarını da gözeterek bir çalışma komisyonu altında bir araya getirdi. Sektörün yararı, şirketlerin itibarı ve tüketici haklarının korunması temeline dayanan bu komisyonunun verimli bir dönemi de başlattığını görüyoruz” dedi.

Kişisel verilerim güvende değil endişesi ortadan kalkacak”

Bayi Sorunlarını Çözme Komisyonu’nun yürüttüğü çalışmalarla tüketiciler, kişisel verilerinin internet hizmeti aldıkları şirkette güvende olmadığı endişesinden kurtulacaklar. Arıak, çalışma komisyonunun şirketlere de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun esaslarını doğru bir şekilde yerine getirme noktasında yardımcı olacağını belirterek “KVKK doğrudan telekomünikasyon şirketlerini ilgilendiriyor. Kişisel verilerin tamamına yakını sektörümüzde yer alan şirketler tarafından saklanıyor. Bu kanunu şirketler çok iyi anlamalı ve bu kapsamda biz de çalışmalar yürüteceğiz. Yakın zamanda arkadaşlarımızın yer aldığı bir heyet Kişisel Verileri Koruma Kurumunu ziyaret etti ve ne tür çalışmalar yürüteceğimiz konusunda araştırmalarımız da sürüyor. Bayi Sorunlarını Çözme Komisyonu bu noktada da işletmecilerimize yardımcı olacak” dedi.

Etiketler: » » »
Share
736 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?