logo

Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri Sahiplerine Verildi

Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından biri ve gastronomi alanının saygın temsilcisi olan Mutfak Dostları Derneği, geçtiğimiz yıl üç onur ödülü vererek başlattığı “Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri”ni, bu yıl sekiz dalda sahipleri ile buluşturdu.

18 Ocak 2020 tarihinde Moda Deniz Klübü’nde gerçekleşen ve Fransız şef Laurent Capdeville’in “Şefin Mutfağı; Par is tanbul” temasıyla sunduğu gala yemeği ile sahiplerini bulan olan ödüller şu kategorilerde verildi

  1. Yılın Türk Şefi – Osman Sezener, Od Urla

  2. Yılın Yabancı Şefi – Fabio Brambilla, D.ream Grup Mutfak Direktörü

  3. Yılın Genç Şefi – Murat Deniz Temel, Alaf

  4. Yılın En İyi Geleneksel Lokantası – Kısmet İzmir

  5. Yılın En İyi Yabancı Konsept Lokantası – Shang Palace, Shangri La Bosphorus

  6. Yılın En İyi Tek Ürün Geleneksel Lokantası – Bayramoğlu Döner

  7. Yılın En İyi Pastanesi / Tatlı evi – Orkide Pastanesi, Gaziantep

  8. Yılın En İyi Ürün Satış Noktaları (Yiyecek&İçecek) – Çemen’s Gurme, Kayseri

Gecede, jüri özel ödülünü Anadolu mutfağına getirdiği çağdaş yorumlarla şef Deniz Şahin, Mutfak Dostları Derneği Kurucularından Tuğrul Şavkay’ın anısını yaşatmak üzere verilen “Tuğrul Şavkay Başarı Ödülü”nü ise sürdürülebilir tarıma ve yerel üretimin öncü ismi Gürsel Tonbul aldı.

Bir sivil toplum kuruluşunun başlattığı ilk ödül

Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri”, Türkiye’de gastronomi alanında bir sivil toplum kuruluşunun başlattığı ve organize ettiği ilk ödül programı olma niteliğini taşıyor. Bu yönüyle tamamen objektif kriterler ile işleyen ödül sistemi, sekiz kategorinin her biri için ön jürinin önerilerinin ana jüri tarafından değerlendirilmesi yöntemine dayanıyor.

Ödül törenine ilişkin olarak Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’ni bu yıl tüm kategorileriyle hayata geçirmiş olmaktan çok mutluyuz. 2020, derneğimizin 30.yılı yılı olması nedeniyle de bizler için ayrı bir önem taşıyor… 18 Ocak akşamı verilen ödüllerin ülkemizin gastronomi sahnesinde sürdürülebilir ve güvenilir bir referans olmasını hedefliyoruz, zira Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, bu alana 30 yıldır yoğun katkı sunan bir sivil toplum kuruluşu tarafından veriliyor. Bu, ülkemizde bir ilki temsil etmesi bakımından hayli önemli… Dilerim sonuçlar da, bu alanda yılmadan, titizlikle çalışan kişi ve kuruluşları motive ederek gastronomi dünyamızın çıtasının daha da yükseğe çıkmasına destek olur” dedi.

www.mutfakdostlari.org.tr

Etiketler: » » »
Share
16883 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?