logo

Anadolu Tarihinden İlham Alan Güncel Dokunuşlar “Anadolu; Kadın ve Kilim” Karma Sergisi Açıldı

Anadolu Tarihinden İlham Alan Güncel Dokunuşlar” isimli “Anadolu; Kadın ve Kilim” temasında çağdaş sanatta gelenekselden güncele etkilerle disiplinler arası bir program ile belirlenen sanatçı seçkisi 22 Mart 2022 tarihinde sanatseverlerle bir araya getirdi. Otuz sanatçıyı bir araya getiren Ressam ve Küratör Caner Kemahlıoğlu, Anadolu tarihinin eskimeyen değerlerini sanatsal yorumlarla ve manifestolarla zenginleştirdi. Sanatçılar arasında Günsu Saraçoğlu, Ali Rıza Kanaç, Kübra Kılıç, Tolga Sağtaş, Melih Can, Mesut Seven, Kadriye Epik, Ayşegül Baş, Hilal Aytak gibi isimler yer aldı.

Kemahlıoğlu “eserlerde Anadolu ve insanlık tarihinde kültürel, etnik ve geleneksel yapıları geçmişten günümüze mirası bir değer olarak görüp sanatçılar ile bu kavramlardan yola çıkarak Anadolu’nun yani topraklarımızın tarihini ve birçok kültüre komşuluk ettiğini de göz önüne alarak tarihe güncel bir bakış açısı ve yorum getirdik. Motiflerin dilinin olduğu varsayılıp kilimlere, halılara, çinilere ve daha birçok sanat alanına yansıdığı tespit edilip bu kulvarda disiplinler arası kavramsal üsluplar ile yeniden yorumlandı. Anadolu’muzun medeniyetini yansıtan sanatçılar eserlerinde Türk geleneksel ve yöresel yapıların ve olguların arkeolojik buluntularından esinlenerek yorum katmışlardır” dedi.

Kemahlıoğlu projede sanatçılara “Anadolu. Kadın ve Kilim” kavramlarını sunarak tarihe güncel bir pencere aralıyor ve Anadolu esintilerini altın tepside sunuyor.

Sergi, 24 Mart 2022 tarihine kadar açık kaldı.

Etiketler: »
Share
1718 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?