logo

Andrea Brignone, Türkiye’de 1 Milyar Dolarlık Yatırım Planlıyor

CNA Yatırım Danışmanlık ve AYN Enerji İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yağlı, Finans Danışmanı Andrea Brignone

Finans danışmanlarından Fransız vatandaşı Andrea Brignone, yatırım danışmanlık şirketi CNA’nın öncülüğünde gerçekleştirilecek bir dizi yatırım için Türkiye’ye geldi. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de yapılacak birçok proje için finans kaynağı sağlayacak olan Brignone, aralarında hidrojenle çalışan Yeşil Gemi de olmak üzere 8 projeye ön onay verdi.

Basın toplantısında konuşan Andrea Brignone, böyle bir projenin içerisinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Son dönemde Türk ekonomisinde yaşanan enflasyonist ortama rağmen bu ülkeye güvendiklerini belirten Brignone “Yatırım rakamlardan ibaret değildir. Kısa süreli plan yapmıyoruz. Enflasyon var evet ama yatırımlarımızı uzun vadeli planlıyoruz. Türk ekonomisine güvenimiz tam” dedi. Hayata geçirilecek 8 proje için Türkiye’ye geldiklerini anlatan Brignone “Çok ilginç ve akılcı projeler var. Bu projelerden biri hidrojenle çalışacak yeşil gemi. Tamamen çevreci, düşük emisyonlu, temiz enerji ile çalışacak bu gemiyi kuracağımız kendi tersanemizde yapmayı planlıyoruz. Söz konusu tersane ve gemi yatırımımız dışında jeotermal ısıyla donatılacak seralar kuracağız. Tamamen doğal gıdalar üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Brignone’yu Türkiye’ye getiren CNA Yatırım Danışmanlık ve AYN Enerji İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yağlı, Brignone’nun gelmesinin önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Birçok fonun uluslararası bankalarla olan ilişkileri hususunda Brignone’nun karar verici konumda olduğunu belirten Yağlı, çok sayıda proje incelediğini ve Türkiye’de gerçekleşecek 8 projeye ön onay verdiğini söyledi. Bu projelerin dokümanlarının hızlı bir şekilde Brignone vasıtası ile uluslararası fonlara ulaşacağını söyleyen Yağlı “Önümüzdeki dönemde bu projelerle Türkiye tek tek tanışacak” dedi.

Türk Ekonomisine Duyulan Güvenin Neticesi

Proje yatırımlarının 1 milyar doları aşacağını belirten Hakan Yağlı “Özellikle gemi makineleri işletme mühendisi, enerji uzmanı Prof. Dr. Ziya Söğüt öncülüğünde sürdürülen Yeşil Gemi Projesi, Türkiye’nin 10 farklı şehrinde inşa edilecek jeotermal sera projesi, Türkiye’nin güney kıyılarında inşa edilecek jeotermal sağlık adası projesi gibi önemli projeler fonlama konusunda ön mutabakat yaptığımız çalışmalar arasında” dedi. Hidrojenle çalışacak Yeşil Gemi Projesi’nde sona yaklaşıldığını, yakında üretime geçmeyi hedeflediklerini anlatan Yağlı “Yurt dışından gelecek fonlar sayesinde adımlarımızı atacağız. Gemiyi Bandırma veya Yalova’da kuracağımız tersanede hayata geçireceğiz. Bursa Yenişehir, Aydın başta olmak üzere 10 farklı yerde jeotermal sularla ısıtılacak seralar kuracağız. Akıllı sera olarak adlandırılan bu sistemde sensörler olacak. Bilgisayarlarla sulama miktarı, ısıtma ayarı, toprak analizi yapabileceğiz. Diğer seralara göre ısıtma maliyeti çok daha az olacak ve verimli tarım ürünleri üreteceğiz” dedi. Uluslararası fonların ülkemize gelecek olmasının Türkiye’nin geleceğine duyulan güvenin göstergesi olduğunu belirten Yağlı “Biz CNA olarak Brignone’yu Türkiye’ye getirerek ülkemizin yeni iş sahalarına sahip olması hususunda bir adım attık. Şimdi daha sağlıklı projelerle, ortak bir akılla geleceğe uzanma vakti. Önümüzdeki günlerde bu projelerin ayrıntılarını teker teker duymaya başlayacaksınız. Dünyanın ekonomik olarak zor günlerden geçtiği bu günlerde, bu haber ulusumuz için de bir moral kaynağı olacaktır” dedi.

Andrea Brignone kimdir?

Andrea Brignone, 50 yılı aşkın uluslararası finans dünyasında üst düzey farklı görevler yaptı. Avrupa’daki birçok banka ve fonla ilgili finansal ilişkiler konusunda önemli bir görevi devam ettiren Brignone, dünyada birçok fonun yönlendirilmesinde danışman ve karar verici olarak rol almakta. Brignone, Meydan Lourese’un ekonomi konusundaki bölümlerini yazmış, 4 kitap 3 binden fazla ekonomik makale kaleme almış ünlü bir ekonomisttir. 25 yıl Sorbone ASAS Üniversitesi’nde dersler vermiş olan Brignone, Türkiye’de önemli yatırımların yönlendirilmesinde etkili bir isim olacak. Brignone ayrıca Fransa’daki birçok bankanın zaman zaman fonlarla ilişkileri hususunda yatırım danışmanlığı panelleri vermekte.

Etiketler: » »
Share
1164 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?