logo

Bilişim 500 Araştırma Sonuçları Açıklandı

M2S Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi-Bilişim 500 Araştırması sonuçları, 9 Ağustos 2023 tarihinde Fişekhane’de düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Bilişim 500 Araştırması kapsamında “Dağıtıcı”, “Sistem Entegratörü ve İş Ortağı”, “Uluslararası Merkezli Üretici/Üreticinin Temsilcisi”, “Türkiye Merkezli Üretici”, “Bilişim 500 Plus” ve “Türkiye Ekonomisine Katkı” olmak üzere 6 ayrı ana kategoride birincilere ödülleri takdim edildi.

Araştırmanın Türkiye Ekonomisine Katkı özel kategorisinde Yılın Finans Bankacılık Sektörü Yazılım Kategori birincisi Intertech olurken, Yılın Yapay Zekâ Kategori birinciliğini KoçSistem aldı. Yılın Ar-Ge Yatırımı Kategorisi birincisi Havelsan, Yılın Yazılım İhracatı Kategori birincisi Enka Grup, Yılın Hizmet İhracatı Kategori birincisi ise Teleperformance Türkiye oldu.

Tören sponsorluğunu KoçSistem, araştırma sponsorluğunu Sistem Global, yayın sponsorluğunu Este Bilişim; sunum sponsorluğunu Bulutistan, Iovis, Iron Mountain, LenovoNagarro+MBIS’in üstlendiği ödül töreni “Gitarların Efendisi” olarak tanınan sanatçı ve Bilişimci Taylan Dedeoğlu’nun solo gitar performansı ile başladı.

BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe’nin yaptığı Bilişim 500 Ödül Töreni açılış programında T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, Este Bilişim CTO’su Erdinç Kapucu, Iron Mountain Türkiye Genel Müdürü Gamze Ergün, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, Nagarro+MBIS Satış Direktörü Umut Güney ve Sistem Global Satış ve Pazarlama Direktörü Serra Yılmaz konuşmaları ile yer aldı.

Zirve Turkcell’in

Şirketlerin ciro bilgilerine göre genel ve kendi kulvarında sıralandığı araştırmanın sonuçlarına göre Bilişim Sektörü’nün zirvesinde bu yıl Turkcell yer aldı. Türkiye’nin en büyük 10 bilişim firması Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Indeks Bilgisayar, Arena, Teknosa, Bilkom Bilişim, Armada Bilgisayar, Penta Teknoloji ve Lenovo Türkiye olarak sıralandı.

187 şirket yüzde 100’ün üzerinde büyüdü

2022 yılı araştırmasında sıralamaya giren şirketlerin gelirleri, TL bandında yüzde 74 artarak 372 milyar TL oldu. Türkiye Merkezli Üretici Yazılım kategorisinde de büyüme yüzde 84 olarak gerçekleşti.

Sıralamaya giren şirketlerin 187’si yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gösterirken, en yüksek büyümeyi yüzde 501 ile yazılım şirketi Erka Grubu gerçekleştirdi.

2022 yılı sıralamasında yer alan şirketlerin dolar bazında ortalama yüzde 10, 165 şirketin ise bu ortalamanın da üzerinde büyüdüğü görüldü. 2022’de finans, perakende ve üretim gibi temel sektörler en yüksek teknoloji yatırımlarını yapan sektörler olarak önde çıkmayı sürdürdü. İş süreçlerindeki verimliliği artırmaya yönelik yapay zeka ve nesnelerin interneti yatırımlarında artış görüldü.

“Bilişim Sektörü’nün hedefinde küresel oyuncu olmak var”

Bilişim Sektörü’nün son 10 yılda yurtdışına açılan büyük yatırımlarla itibarını artırdığını belirten BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe “Artık teknoloji firmalarımızın hedefi sadece ülke içi veya komşu ülkeler değil, dünyada var olmak. İnovatif ve dinamik yapıda olan firmalarımız doğru zamanda doğru işleri yaparak büyüyor. Bu hıza ve gelişime ayak uyduramayanlar ise maalesef küçülüyor. Sektördeki oyuncuların hedefleri büyüdükçe rekabet artıyor. Görüyoruz ki, çağa ayak uydurarak yeni teknolojilere yönelik adımlar atan firmalar daha avantajlı. Yapay zekanın öne çıktığı bu dönemde yazılıma yatırım yapan firmalar öne geçiyor” dedi.

FinTech, InsurTech ve oyun firmalarına davet

Bilişim 500 Araştırması’nın tüm sektör için yol gösterici bir rol oynadığına; birleştirici etkisiyle kamu, bilişim firmaları, BT yöneticileri ve akademisyenleri bir araya getiren tek yapı olduğuna dikkat çeken Göçe “Bilişim 500 Araştırması, 24 yıldır küresel yatırımcı firmaların ve ülkemizin BT yöneticilerinin başucu kitabı oldu. Araştırmaya katılım ne kadar yüksek olursa sonuçlar o kadar büyük bir sektör analizi haline geliyor. Araştırmamızda firmalar cirolarına göre uygun kategorilerde sıralarken, güncel ve inovatif teknolojileriyle tablolara giren firmalarımız ile genç ve hızlı büyüyen şirketlerimiz için Bilişim 500 Plus bölümümüz araştırmamızda ayrı bir önem taşıyor. Sadece en büyük 500 sıralaması olmayan, kategoriler barındıran araştırmamız bu nedenle tüm şirketlerimizi kapsıyor, şirketler kendi kategorisinde yer alma fırsatı yakalıyor. Özellikle FinTech, InsurTech ve oyun firmaları gibi araştırmadan uzak kalan yapıların araştırmaya katılımı çok kıymetli. Araştırmanın zenginleşmesi hepimiz için önemli. Bu araştırma tüm sektörün desteklemesi ve sahip çıkması gereken çok önemli bir veri kaynağı” dedi.

Dr. Ömer Fatih Sayan: “Bilişim Sektörünü ülkemiz için bir refah kaynağı haline getirmek ancak yerli ve milli ürünlerimizle mümkün olabilir”

Etkinlikle ilgili mesajlarını ilettiği video ile aktaran T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan “Bugün bilişim dünyasının en seçkin etkinliklerinden biri için bir araya geldik. Bilişim 500 ödül töreni bu büyülü sektörün başarılarını kutlamak için bir vesile oluşturuyor” diyerek bu etkinliğinin sektördeki öncüleri, vizyonerleri ve cesur girişimcileri tanımak ve onların özverili çalışmalarını takdir etmek için önemli bir imkan olduğunu belirtti. İleri teknolojilerin sürekli kendini yenileyen gücünün hayatımızı daha da kolaylaştırırken dünyamızı da dönüştürmeye devam ettiğini sözlerine ekleyen Sayan “Bu sektörü sadece kodlar, donanımlar ve algoritmalar değil aynı zamanda insanlık için bir dönüm noktası olacak çözümler, uygulamalar ve hizmetler oluşturuyor. Bilişim sektörü sadece iş dünyası değil aynı zamanda sosyal hayatımızı da dönüştürüyor ve bir arada daha güçlü bir toplum oluşturmamıza olanak tanıyor. Bilişim sektöründeki profesyoneller olarak sorumluluğumuzun ve etkimizin farkında olmalı ve teknolojinin insanlara nasıl değer kattığını asla unutmamalıyız. Bizler de sektördeki her bir kişi ve kuruluşun ilerlemesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bilişim sektörünü ülkemiz için bir refah kaynağı haline getirmek ancak yerli ve milli ürünlerimizle mümkün olabilir. Cumhurbaşkanımızın çizdiği milli teknoloji hamlesi ve Türkiye’nin yüz yılı vizyonu çerçevesinde hareket ederek hep birlikte ülkemizin bilişim altyapısını güçlendirmeliyiz” dedi.

“En önemli görevimiz ülkemize çağ atlatmak”

Yurtdışında Sektörü tanıtırken en fazla kullandıkları referansın Bilişim 500 olduğunu belirten KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali AkarcaKoçSistem olarak ülkemizin 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde 78 senedir sürekli olarak kendimizi geliştirmeye, yeni alanlara girmeye odaklandık. Hem bizim hem de sektörümüzün çok önemli bir görevi var; o da ülkemize çağ atlatmak. Sadece kendimiz değil bizden sonraki jenerasyonlar için de önümüzdeki fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Artık yapay zeka ile ülkeler arasındaki uçurumları kapatmak daha kolay hale geliyor. Biz de KoçSistem, Koç Dijital ve Koç Savunma şirketlerindeki Ar-Ge merkezlerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte değer yaratmaya, Suudi Arabistan’dan Amerika’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya teknolojimizi ihraç ederek kendi mühendislerimizin geliştirdiği çözümleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Bilişim ihracatçılarına yaklaşık 422 milyon TL destek verildi”

Sistem Global Satış ve Pazarlama Direktörü Serra Yılmaz “Yeni nesil finansman kaynaklarına erişimi kolaylaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Özellikle yurtdışına açılmak isteyen, ihracatla büyümeyi hedefleyen şirketlerin yanında olmak bizim için çok önemli. Ülkemizin bilişim ihracatına baktığımız zaman 2018-2022 yılları arasında dolar bazlı yıllık %10 bir büyüme kaydettiğimizi görüyoruz. TÜBİSAD’ın açıkladığı son verilere göre ise 2022 yılında toplam bilişim ihracatı 28,6 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Bunun 24 milyar TL’si yazılım şirketlerinden geliyor. Global ihracattan aldığımız pay ise %0,3. Bu bize şunu gösteriyor; güzel bir büyüme kaydediyoruz ancak gidilecek daha çok yol var. Bilişim ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmaların büyüme eğrilerine baktığımızda sağlanan teşvik ve desteklerin büyüme ve globalleşme sürecinde kaldıraç etkisi yarattığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl bilişim ihracatçılarına yaklaşık 422 milyon TL destek verildi. Bilişim şirketleri için önümüzdeki dönemde gündem maddeleri ihracat, globalleşme, Ar-Ge ve inovasyon olacak. Bunun için de yeni nesil finansman kaynaklarının doğru kullanılması ve değerlendirilmesi çok önemli. Bu sağlandığında Türk şirketlerinin teknoloji ihracatı anlamındaki başarıları artacaktır” dedi.

Teknolojiyi ileriye götürecek en önemli yatırımlardan biri yapay zeka

Türkiye bilişim pazarının çok hızlı geliştiğini ve mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile şirketlerin dijitalleşme çabalarının bu gelişmeye büyük katkı sağladığına dikkat çeken Este Bilişim CTO’su Erdinç Kapucu “Teknolojiyi ileriye götürecek en önemli yatırımlardan biri yapay zeka. Geçtiğimiz 8 aya baktığımızda yapay zekanın artık son tüketicilerin de hayatına girdiğini görüyoruz. Müşteri beklentilerine yönelik yapay zekaya dair yeni mühendislik türleri açılıyor, üniversiteler bu alanda bölümler açıyor. Bu alanların çeşitlenmesi öğrencilerin sektöre kazandırılması için çok anlamlı” dedi.

35 Yıl Emek Ödülleri

Yeni yüzyılımızda daha da ileri ‘further’” teması ile gerçekleştirilen törende ayrıca bilişim sektörüne 35 yıl emek veren Serhan Demirer, Cüneyt Kalpakoğlu, Tufan Alatan, Sinan Oymacı, Ken Bradley, Kenan Altınsaat ve Dr. Reha Çetin’e de ödülleri verildi.

Bilişim 500 Kataloğu, tören bitiminde dijital etkinlik platformu www.BZetkinlik.com’daki ‘Danışma’ standına tıklanarak indirilebilir.

Özel ve Kategori Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri

Yılın Finans Bankacılık Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

Intertech

Yılın Ar-Ge Yatırımı Kategori Birincisi

Havelsan

Yılın Yapay Zeka Kategori Birincisi

Koçsistem

Yılın Hizmet İhracatı Kategori Birincisi

Teleperformance Türkiye

Yılın Yazılım İhracatı Kategori Birincisi

Erka Grubu

İlk 500 Bilişim Şirketi Birincisi

Turkcell

Dağıtıcı Kategori Ödülleri

 

Donanım

Yılın Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar Kategori Birincisi

Bilkom Bilişim

Donanım

Yılın Ağ Donanımı Kategori Birincisi

Prolink

Donanım

Yılın Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı Kategori Birincisi

Redington Turkey

Donanım

Yılın Bilgi Güvenliği Donanımı Kategori Birincisi

Prolink

Donanım

Yılın Donanım Kategori Birincisi

Teknosa

Hizmet

Yılın Hizmet Kategori Birincisi

Mobiltel

Yazılım

Yılın Veri Güvenliği Yazılımı Kategori Birincisi

Redington Turkey

Yazılım

Yılın Yazılım Kategori Birincisi

Redington Turkey

Sistem Entegratörü ve İş Ortağı Kategori Ödülleri

 

Donanım

Yılın Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Kategori Birincisi

Netaş

Donanım

Yılın Veri Yedekleme Ve Depolama Donanımı Kategori Birincisi

Netaş

Donanım

Yılın Bilgi Güvenliği Donanımı Kategori Birincisi

Koçsistem

Donanım

Yılın Sunucu Kategori Birincisi

Artı Ve Artı Teknoloji

Donanım

Yılın Ağ Donanımı Kategori Birincisi

Netaş

Donanım

Yılın Donanım Kategori Birincisi

Koçsistem

Hizmet

Yılın Danışmanlık Kategori Birincisi

İnnova Bilişim Çözümleri

Hizmet

Yılın Bulut Hizmeti Kategori Birincisi

Koçsistem

Hizmet

Yılın Barındırma Yönetim Hizmeti Kategori Birincisi

Koçsistem

Hizmet

Yılın Dış Kaynak Kullanım Hizmeti Kategori Birincisi

Ngn Bilgi Ve İletişim

Hizmet

Yılın Kurulum / Bakım / Destek Hizmeti Kategori Birincisi

Koçsistem

Hizmet

Yılın Siber Güvenlik Hizmeti Kategori Birincisi

Barikat Bt Bilişim

Hizmet

Yılın Hizmet Kategori Birincisi

Koçsistem

Yazılım

Yılın Sanallaştırma Yazılımı Kategori Birincisi

Este Bilişim

Yazılım

Yılın E-Fatura E-Defter E-Arşiv Yazılımı Kategori Birincisi

Kolaysoft Teknoloji

Yazılım

Yılın Mobil Uygulamalar Kategori Birincisi

Hepsi Emlak

Yazılım

Yılın Veri Ambarı Ve İş Zekası Yazılımı Kategori Birincisi

Koçsistem

Yazılım

Yılın İş Uygulamaları Kategori Birincisi

Netaş

Yazılım

Yılın Sektörel Yazılım Kategori Birincisi

Havelsan

Yazılım

Yılın Erp Yazılımı Kategori Birincisi

İnnova Bilişim Çözümleri

Yazılım

Yılın Veri Güvenliği Yazılımı Kategori Birincisi

Barikat İnternet Güvenliği

Yazılım

Yılın Yazılım Kategori Birincisi

Havelsan

Yılın Sistem Entegratörü Ve İş Ortağı Ana Kategori Birincisi

Koçsistem

Uluslararası Merkezli Üretici / Üreticinin Temsilcisi Kategori Ödülleri

Donanım

Yılın Veri Toplama Donanımı (Ot/Vt) Kategori Birincisi

Mobisis Teknoloji

Donanım

Yılın Donanım Kategori Birincisi

Lenovo Türkiye

Hizmet

Yılın Kurulum / Bakım / Destek Hizmeti Kategori Birincisi

SAP Türkiye

Hizmet

Yılın Danışmanlık Kategori Birincisi

NTT Data

Hizmet

Yılın Hizmet Kategori Birincisi

SAP Türkiye

Yazılım

Yılın Veri Ambarı ve İş Zekası Yazılımı Kategori Birincisi

NTT Data

Yazılım

Yılın İş Uygulamaları Kategori Birincisi

NTT Data

Yazılım

Yılın Erp Yazılımı Kategori Birincisi

SAP Türkiye

Yazılım

Yılın Sektörel Yazılım Kategori Birincisi

Adesso Türkiye

Yazılım

Yılın CRM Yazılımı Kategori Birincisi

NTT Data

Yazılım

Yılın Yazılım Kategori Birincisi

SAP Türkiye

Yılın Uluslararası Merkezli Üretici / Üreticinin Temsilcisi Ana Kategori Birincisi

Vodafone

Türkiye Merkezli Üretici Kategori Ödülleri

Donanım

Yılın Veri Toplama Donanımı (Ot/Vt) Kategori Birincisi

Asis Elektronik

Donanım

Yılın Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı Kategori Birincisi

Arvento

Donanım

Yılın Bilgi Güvenliği Donanımı Kategori Birincisi

Ulak Haberleşme

Donanım

Yılın Türkiye Merkezli Üretici Donanım Kategori Birincisi

Karel Elektronik

Hizmet

Yılın Siber Güvenlik Hizmeti Kategori Birincisi

Adeo Bilişim

Hizmet

Yılın Danışmanlık Kategori Birincisi

Optimum Çözüm

Hizmet

Yılın Çağrı Merkezi Hizmeti Kategori Birincisi

Assistt

Hizmet

Yılın Kurulum / Bakım / Destek Hizmeti Kategori Birincisi

Karel Elektronik

Hizmet

Yılın Dış Kaynak Kullanım Hizmeti Kategori Birincisi

Atlas Yazılım

Hizmet

Yılın İnternet Hizmeti Kategori Birincisi

Türk Telekom

Hizmet

Yılın Barındırma Yönetim Hizmeti Kategori Birincisi

Radore

Hizmet

Yılın Bulut Hizmeti Kategori Birincisi

Eclit Bilişim

Hizmet

Yılın Türkiye Merkezli Üretici Hizmet Kategori Birincisi

Türk Telekom

Yazılım

Yılın E-Fatura E-Defter E-Arşiv Yazılımı Kategori Birincisi

Logo Yazılım

Yazılım

Yılın Mobil Uygulamalar Kategori Birincisi

Teknasyon Yazılım

Yazılım

Yılın İnsan Kaynakları Yazılımı Kategori Birincisi

Logo Yazılım

Yazılım

Yılın Erp Yazılımı Kategori Birincisi

Logo Yazılım

Yazılım

Yılın Doküman Arşiv Yönetim Yazılımı Kategori Birincisi

Bimser

Yazılım

Yılın Crm Yazılımı Kategori Birincisi

İdea Teknoloji

Yazılım

Yılın Coğrafi Bilgi Sistemleri Yazılımı Kategori Birincisi

Netcad

Yazılım

Yılın Veri Güvenliği Yazılımı Kategori Birincisi

ARD Grup Bilişim

Yazılım

Yılın Veri Ambarı ve İş Zekası Yazılımı Kategori Birincisi

ARD Grup Bilişim

Yazılım

Yılın İş Uygulamaları Kategori Birincisi

Biotekno

Yazılım

Yılın Sektörel Yazılım Kategori Birincisi

Intertech

Yılın Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategori Birincisi

Intertech

Yılın Türkiye Merkezli Üretici Ana Kategori Birincisi

Turkcell

Bilişim 500 Plus Ödülleri

 

Yılın 3 Yaşından Küçük Genç Şirketler Kategori Birincisi

Titra Teknoloji

Yılın 3 Yaşından Küçük En Hızlı Büyüyen Kategori Birincisi

Lydia Yazılım

Yılın Savunma Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

Havelsan

Yılın Sigortacılık Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

Agito Bilgisayar

Yılın Sağlık Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

Tiga Bilgi Teknolojileri

Yılın Turizm Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

Erka Grubu

Yılın Otomotiv Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

TTTech Auto

Yılın Lojistik Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

Mia Teknoloji

Yılın Enerji Sektörü Yazılım Kategori Birincisi

Ard Grup Bilişim

Yılın Sistem Entegratörü ve İş Ortağı – Iot Ve M2m Kategori Birincisi

Koçsistem

Yılın Türkiye Merkezli Üretici – Iot Ve M2m Kategori Birincisi

Arvento

Yılın Son 1 Yılda En Hızlı Büyüyen Kategori Birincisi

Erka Grubu

Yılın Son 3 Yılda En Hızlı Büyüyen Kategori Birincisi

VBT Yazılım

Etiketler: » »
Share
360 Kez Görüntülendi.