logo

Bilişim Sektörünün İlk 500 Şirketi Belli Oldu

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

Türkiye’deki İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl 20.’si gerçekleşen ve her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok yeniliği barındıran araştırma sonuçlarına göre başarılı şirketler 4 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Grand Pera – Emek Sahnesi’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldılar. Sektörün her alanından önemli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2018” ödül töreninin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, T.C. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, ICANN Bölge Müdürü Baher Esmat, Asis Elektronik Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Hakan Özyürek, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ve BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe gerçekleştirdi.

İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması Sekiz Aylık Bir Çalışmanın Ürünü

BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe “Sekiz aylık bir çalışmanın ürünü olan araştırma sonuçlarımızı bu akşam açıklıyoruz. Bilişim 500 verilerinin son 20 yılına bakmak gerekirse; 1999 yılında 500 bilişim şirketinin toplam geliri 11,7 milyar dolar, 2018 sonuçlarında ise bu rakam 24,9 milyar dolar, 1999 yılından bu zamana kadar 20 yıllık büyüme dolar bazında sektör büyümesi yüzde 113’tür. Son beş yılın performansını incelersek Bilişim 500 gelirleri Türk Lirası olarak yüzde 52 büyüdü ancak dolar bazında ise sektörümüzün yüzde 30 küçüldüğünü görüyoruz. Büyüyen şirketlerin tamamı, yazılım ya da hizmet alanında satış yapıyor, donanımın gittikçe gerilediğini görüyoruz, bu memnuniyet verici” dedi. Törene katılan devlet yetkilileri başta olmak üzere, tüm sponsorlara, rapora katılım sağlayan firmalara, tüm konuklara ve araştırma ile törende emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Yurdakul: “Bilişim 500 ödül töreni bizde gittikçe azalan takdir konusunda sektöre umut veriyor”

Herkese iyi bir akşam dileyerek sözlerine başlayan T.C. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul “Öncelikle bu akşam ödül alacak tüm firmaları tebrik etmek istiyorum. Devlet tarafında 2013-2018 yılları arasında reel rakamlarla sektördeki 41.142 firmaya veya projeye 11,3 milyarı vergi destekli, 1,5 milyarı nakdi olmak üzere toplam 12,8 milyar destek sağlamış. 2001-2018 yılları arasında teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı 31 kat, buradaki firma sayısı 88 kat, çalışan sayısı da 221 kat artmış, bu artışlar sevindirici. İşin finansal tarafı bir yana Bilişim 500 ödül töreni bizde gittikçe azalan takdir konusunda sektöre umut veriyor. Kamunun özel sektörün nasıl bir model geliştirmesi gerektiğini netleştirmesi lazım. Öncelikle gelirleri artırmak gerekiyor. Benim üç tane çözüm fikrim var. İlki mal ve hizmet ihracatının artırılması için ölçekli bir yapının kurulması, kamunun bunu dışarıdan teşviklerle desteklemesi, başı sonu bütçesi yol haritası belli olan projelerle kamuyu kullanması, ikinci olarak ICT sektörüne daha fazla finansal yatırımcının çekilmesi, birleşme ve satın almaların desteklenmesi, bunun için de sektörün finansal verilerinin paylaşılması burada Bilişim 500’ün değeri bir kez daha ortaya çıkıyor. Son olarak ICT sektörünün inovasyon, birliktelik, eko sistem ve yeni kuşaklarla iş birliği içinde sonuç ve para odaklı bir şekilde geliştirilmesi olacaktır” dedi.

Sayan: “Bilim ve teknolojiye, Ar-Ge’ye çok ihtiyacımız var”

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan “Bilişim Sektörü’nün nabzını tutan Bilişim 500’ü her yıl gururlanarak takip ediyoruz. Böylesine keyifli bir ortamda böyle güzel bir ödül töreninde bizleri burada buluşturan başta Murat Göçe olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ülkemizin bilim ve teknoloji yarışında önemli bir yer edinmesinde bilişimin çok ciddi bir etkisi var. Türkiye artık fiziksel emeğin daha ucuza satın alınacağı değil, bilgi ve teknoloji ile birleşen hak ettiği değeri bulduğu bir ülke olma yolunda ilerliyor. Bilgi teknolojilerinde ülkemizi dünyanın ilk on ekonomisi içinde olması en büyük hedefimiz. Bunun için dijital kalkınmamızı sağlayarak dünyadaki yerimizi ve rekabet gücümüzü artırmak için yol haritalarımızı belirliyoruz. Ödüllerin verildiği her bir kategori bizim için çok kıymetli, biz bakanlık olarak bilişim sektörünün arkasında durmaya devam edeceğiz. Kategoriler arasında Ar-Ge, IOT konuları bizim için önemli, bilhassa Ar-Ge olmadan yenilik, yenilik olmadan öncülük olması mümkün değil. Öncü olmadan dünyaya yön veremeyiz. Bilim ve teknolojiye, Ar-Ge’ye çok ihtiyacımız var. Devletimiz bunları destekliyor. Bu sektörde küresel rekabette en üstte olacağımıza inancımız tam. Oranların katlayarak artmasını diliyorum. Yerli milli ürünlerimizi dünyaya pazarlarsak 2023 hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyorum. Başarılarıyla bizi gururlandıran tüm kazananları kutluyorum” dedi.

İlk 500 Bilişim Şirketi’nin toplam geliri bir önceki yıla göre yüzde 12 arttı

M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Özlem Unan, 2018 yılında Bilişim 500 sıralamasında yer alan şirketlerin toplam gelirlerini 2017 yılına göre Türk Lirası bazında yüzde 12 oranında arttırdığını belirtti. Unan’ın verdiği bilgilere göre bu yıl en yüksek büyümenin yüzde 317 olduğu sıralamada yüzde 100’ün üzerinden büyüyen şirket sayısı ise 28 oldu.

Törende Bilişim Sektörü’ne 35 yıl ve üzerinde emek veren Tuğrul Tekbulut, Hayguyi Antikacıoğlu, Faruk Eczacıbaşı, Osman Helvacı, Melek Bar Elmas, Rahmi Aktepe ve Bekir Erdoğan’a “35 Yıl Emek” ödülleri BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe tarafından takdim edildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da BThaber Gazetesi üç özel ödül hazırladı. “En İnovatif BT Platform” ödülü Clonera adına Evren Ballı’ya, “Asırlık Teknoloji Şirketi” ödülü NCR adına Işıl Hasdemir’e ve “Yükselen BT Yıldızı” ödülü Secure Future adına Cem Kotanoğlu’na BThaber Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi tarafından teslim edildi.

Değişen ve gelişen kategori yapısıyla her şirketin kendi kulvarında yarıştığı, özel ödüllerle beraber toplam 98 ödülün sahiplerini bulduğu törende 9 Dağıtıcı, 19 Sistem Entegratörü ve İş Ortağı, 10 Hizmet Sağlayıcı, 8 Uluslararası Üreticinin Türkiye Temsilcisi, 14 Türkiye Merkezli Üretici, 15 PLUS, 4 Ana Kategori ve 9 adet de Türkiye Ekonomisine Katkı Özel ödülleri verildi.

Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri” kategori başlığı altında “Ar-Ge Yatırımı” kategorisinde Logo Yazılım, “Yapay Zeka” kategorisinde Emfa Yazılım, “Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M” kategorisinde Arvento ödüle layık görüldü. “Donanım İhracatı” kategorisinde Corning Optik İletişim, “Hizmet İhracatı” kategorisinde NETAŞ, “Yazılım İhracatı” kategorisinde de Ekin Teknoloji ödül aldı. “Türkiye Merkezli Üretici Donanım” kategorisinde Karel Elektronik, “Türkiye Merkezli Üretici Hizmet” kategorisinde STM Savunma Teknolojileri ve “Türkiye Merkezli Üretici Yazılım” kategorisinde de Intertech ödül alan diğer firmalar oldular.

 

İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2018 Ödülleri

Dağıtıcı Kategorileri
Ağ Donanımı Penta Teknoloji
Mobil Telefon Brightstar
Baskı Sistemleri Penta Teknoloji
Bilgi Güvenliği Donanımı Komtera Teknoloji
Görüntü ve Ses Sistemleri Penta Teknoloji
Güvenlik Kamera Donanımı Tesan İletişim
Sunucu, Masaüstü ve Taşınabilir Bilgisayarlar, Tablet ve OEM Ürünleri Penta Teknoloji
Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı Penta Teknoloji
Güvenlik Yazılımı Exclusıve Networks

Sistem Entegratörü ve İş Ortağı Kategorileri

Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı

Air Telekomünikasyon

Baskı Sistemleri

BNK Teknoloji ve Ofis Sist.

Görüntü ve Ses Sistemleri

İsbak

Bilgi Güvenliği Donanımı

Koçsistem

Ağ Donanımı

Netaş

Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı

Netcore

Güvenlik Kamera Donanımı

Sensormatic

Barındırma/Yönetim/Bulut

Koçsistem

Dış Kaynak Kullanım Hizmeti

Havelsan

Danışmanlık

İnnova Bilişim Çözümleri

Kurulum/Bakım/Destek Hizmeti

Koçsistem

Güvenlik Yazılımı

Havelsan

Veritabanı Yazılımı

Koçsistem

Crm Yazılımı

İnnova Bilişim Çözümleri

Mobil Uygulamalar

İsbak

İş Uygulamaları

Netaş

Sektörel Yazılım

Havelsan

Erp Yazılım

İnnova Bilişim Çözümleri

Sanallaştırma

Koçsistem

Hizmet Sağlayıcı Kategorileri

Dış Kaynak Kullanım Hizmeti

Atlas Yazılım

Danışmanlık

Kafein Yazılım

Kurulum/Bakım/Destek Hizmeti

KVK Teknik Servis

Çağrı Merkezi Hizmeti

Turkcell Global Bilgi

Barındırma/Yönetim/Bulut

Vmind

Mobil Uygulamalar

Adesso Türkiye

Güvenlik Yazılımı

Barikat İnternet Güvenliği

Sektörel Yazılım

Softtech

İş Uygulamaları

Türkkep

İnternet ve Sabit Telefon Hizmetleri

Türk Telekom

Uluslararası Üreticinin Türkiye Temsilcisi Kategorileri

Görüntü Ve Ses Sistemleri

EMN Teknoloji

Veri Toplama (Ot/Vt) Donanımı

Mobisis Teknoloji

Çeşitli Donanım

NCR

Baskı Sistemleri

Xerox

Kurulum/Bakım/Destek ve Danışmanlık Hizmetleri

Sap Türkiye

Veri Ambarı ve İş Zekası Yazılımı

Itelligence

İş Uygulamaları

Sap Türkiye

Erp Yazılım

Itelligence

Türkiye Merkezli Üretici
Çeşitli Donanım Aydın Yazılım
Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Karel Elektronik
Dış Kaynak Kullanım Hizmeti Atp
Kurulum/Bakım/Destek Hizmeti Logo Yazılım
Danışmanlık Stm Savunma Teknolojileri
Barındırma/Yönetim/Bulut Ziraat Teknoloji
Mobil Uygulamalar Arvento
Sektörel Yazılım Intertech
Crm Yazılımı İdea Teknoloji
Doküman/Arşiv Yönetimi Yazılımı Koda Bilişim
E-Fatura/E-Defter/E-Arşiv Yazılımı Logo Yazılım
Erp Yazılım Logo Yazılım
Coğrafi Bilgi Sistemleri Yazılımı Netcad
İş Uygulamaları Ziraat Teknoloji
Bilişim 500 Plus
İzmir Şirketleri E-Çözüm
Kocaeli Şirketleri Logo Yazılım
Bursa Şirketleri Türk Prysmian Kablo
Denizli Şirketleri İnfotürk
Kayseri Şirketleri Hes Kablo
Sistem Entegratörü Iot Ve M2m Netaş
3 Yaşından Küçük Genç Şirketler Micro Focus
3 Yaşından Küçük En Hızlı Büyüyen Bilişim Şirketleri Eplatform
Savunma Sektörü Yazılım Havelsan
Finans Sektörü Yazılım Intertech
Turizm Sektörü Yazılım Hitit Bilgisayar
Sağlık Sektörü Yazılım Fonet Bilgi Teknolojileri
Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi Architecht Bilişim
Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi Havelsan
Son 20 Yılın En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi Compro
Ana Kategoriler
Hizmet Sağlayıcı Turkcell Global Bilgi
Sistem Entegratörü ve İş Ortağı Koçsistem
Telekom Şirketi Turkcell
Uluslararası Üreticinin Türkiye Temsilcisi HP Türkiye
Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri
Ar-Ge Yatırımı Logo Yazılım
Yapay Zeka Emfa Yazılım
Türkiye Merkezli Üretici Iot Ve M2m Arvento
Donanım İhracatı Corning Optik İletişim
Hizmet İhracatı Netaş
Yazılım İhracatı Ekin Teknoloji
Türkiye Merkezli Üretici Donanım Karel Elektronik
Türkiye Merkezli Üretici Hizmet Stm Savunma Teknolojileri
Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Intertech

 

Etiketler: » » »
Share
2330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?