logo

Canovate Endirekt Adyabatik Soğutma Santrali, Veri Merkezlerini Çok Daha Ekonomik Soğutuyor

Canovate Group’un mühendisleri, 3 yıllık bir ar-ge çalışmasının sonunda “Canovate Endirekt Adyabatik Soğutma Santralini” geliştirdi. Adyabatik soğutma santrali üretimi ile bu alanda üretim yapan dünyanın sayılı firmaları arasına girdi.

Canovate’nin Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Canovate Endirekt Adyabatik Soğutma Santralleri, yazılım, donanım ve tasarım gibi kriterlerde yerli olmasıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl, Turkcell’in Ankara’da kurduğu Avrupa’nın en büyük veri merkezleri arasında gösterilen önemli projede, 28 adet Canovate Endirekt Adyabatik Soğutma Santralleri çalışır durumda Turkcell’e teslim edilmişti. Turkcell projesinin ardından, Avrupa başta olmak üzere global telekom şirketleri ile görüşmeler devam ediyor.

Adyabatik sayesinde, hiç elektrik kullanılmadan soğutma yapılıyor

Adyabatik temel olarak, havayı nemlendirerek soğutma anlamına geliyor. Nemlenen hava soğuyor ve istenilen alan, enerji kullanılmadan soğutuluyor. Temelde, elektrik kullanılmadan soğutma yapıldığı için de Adyabatik cihazları yüksek verim sağlıyor.

Dışarıdan alınan hava (free cooling) Data Center’i soğutmada yetersiz kaldığı durumunda ise, bu hava özel bir püskürtme sistemiyle nemlendiriliyor ve böylece hiç elektrik kullanılmadan soğutma yapılıyor. Özel bir adyabatik eşanjör ile maksimum verim elde ediliyor. Cihazlarında verimlilik oranı yanı EER değeri 30’un üstüne çıkıyor ve mevcut sistemlere göre 10 kat daha tasarruf sağlanıyor. Örneğin, orta ölçekli bir veri merkezini soğutmak için yılda 100 bin TL enerji gideri ödemek yerine, adyabatik soğutma santrali cihazı ile ödenecek rakam 10 bin TL civarında oluyor.

Yaygın Kullanım Alanı

Adyabatik soğutma cihazlarının kullanım alanları, telekom şirketleri, bankalar, finans kurumları, hastaneler, ilaç depoları, tüm veri merkezleri, spor salonları, AVM’ler gibi oldukça geniştir. Canovate Adyabatik Soğutma Santralinin, dünyadaki sayılı cihazlar arasında yer almasının nedenlerinden birisi de, adyabatik soğutma santrali, kullanıcıların istekleri doğrultusunda üretilebilmektedir ve ürünün tasarımı tamamıyla Canovate Ar-Ge ekibinin eseridir.

Etiketler: »
Share
1016 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?