logo

Çin’de Yüz Tanıma İle Ödeme Dönemi Başladı

Çin’de yüz tanıma yöntemi ile ödeme yapma dönemi başladı. İki yıllık ilk deneme süresinden sonra birçok mağaza zinciri artık WeChat Pay ve Alipay’in uygulamaya koyduğu yüz tanıma yöntemi ile ödeme dönemi başladı. Bu zincire Çin’deki Carrefour mağazaları da katıldı.

Carrefour, Çin’deki süpermarketlerini yüz tanıma yöntemiyle ödeme yapmayı sağlayacak sistemlerle donattı. Küçücük kameraların altındaki ekran daha önce kaydını yaptırmış müşteriyi tanıyor ve ödeme miktarını yazıyor. Müşteri bir de telefon numarasının son dört rakamını yazarak ödeme işlemini tamamlıyor.

İlk testlerin yapılmasından iki yıl sonra yüz tanıyarak ödeme sistemi çok yaygınlaşmaya başlıyor. Örneğin Beijing’de 300 Wedome fırını, KFC restoranları, Alibaba’nın Hema mağazaları gibi çok sayıda perakende zinciri nu sistemle donanmış halde. Carrefour, iki ila üç yıl içinde ödemelerin yüzde 20’sinin bu yolla gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Aslında bu ödeme sisteminin Çin’de şimdiden sıradanlaştığı söylenebilir. Banka işlemleri, korunaklı sitelere girişler, hatta otele kayıt işlemleri hep böyle yapılmaya başlandı.

Öte yandan son aylarda, Çin’in teknoloji merkezi olan Shenzhen ve Doğu sahilindeki Jinan kenti, metro bileti yerine yüz tanıma sistemini denemeye başladılar bile…

Etiketler: » »
Share
1245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?