logo

Devlet Üniversitesi Özelindeki İlk Blockchain Laboratuvarı Kuruldu

Soldan sağa: TBV Genel Sekreteri Çagdaş Ergin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Atez Yazılım Genel Müdürü Dr. Kenan Güler

Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürme” amacıyla çalışan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde, Türkiye’de sürdürülebilir blockchain ekosistemi oluşturarak, bu teknoloji ile yeni dönem iş yapış biçimlerinin önündeki zorlukların giderilmesine yönelik bir paylaşım platformu oluşturmak amacıyla kurulan Blockchain Türkiye Platformu, İstanbul Üniversitesi ve Atez işbirliğiyle Türkiye’nin devlet üniversitesi özelindeki ilk Blockchain Laboratuvarı hayata geçirildi.

Dezavantajlı gruplar ve gençler için blockchain tabanlı teknoloji eğitimlerinin verilmesi planlanan Blockchain Laboratuvarında, nitelikli iş gücüne doğrudan katkı sağlamak amacıyla İstanbul’daki gençler için farkındalık oluşturacak etkinlikler düzenlenecek.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Blockchain Laboratuvarı bünyesinde sanayi, üniversite ve sivil toplum kuruluşu (STK) işbirliklerinin yapılması, araştırma- geliştirme faaliyetlerinde kamu yararı gözetilerek programlar düzenlenmesi hedefleniyor.

TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin “Blockchain Türkiye Platformu’nun önemli misyonlarından biri tüm dünyada gelişmekte olan blockchain teknolojisinde faaliyet gösteren akademik ve kamu kurumlarını tespit etmek, bu paydaşlarla karşılıklı ilişkiler geliştirmek ve yenilikçi stratejiler belirlemektir. Türkiye’nin en saygın ve köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile de aynı strateji doğrultusunda bir işbirliği gerçekleştirildi. Dezavantajlı gruplar-gençler için blockchain tabanlı teknoloji eğitimleri noktasında katkı sunmak; sanayi, üniversite ve STK işbirliği yapılarak araştırma geliştirme faaliyetlerinde kamu yararı gözetilerek programlar düzenlenmesi hedeflenmektedir” dedi.

www.tbv.org.tr

www.bctr.org

Etiketler: » » » » »
Share
730 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?