logo

Dijital Delil Elde Etmeyi Sağlayan Giyilebilir Kameralar Dönemi

mh_motorola_solutions_si500

Motorola Solutions, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen Kritik Haberleşme Kongresi 2016’da (CCW 2016) TETRA çift yönlü telsizlerle birlikte çalışabilen yeni bir giyilebilir kamera, telsiz hoparlörü ve mikrofonu ve bulut tabanlı delil yönetim yazılımı kombinasyonunu içeren çözümünü duyurdu. Söz konusu yeni akıllı arayüz (“Smart Interface”) Si500 Video Speaker Microphone (VSM), sahada görevli kamu güvenliği çalışanlarına ağırlık yapan cihaz sayısını azaltırken, CommandCentral Vault dijital delil yönetim yazılımı da şimdiye kadar görülmemiş zaman ve kaynak tasarrufu sağlıyor.

Günümüzde kamu güvenliği kuruluşları her geçen gün artan miktarda delil niteliğindeki videoyu kaydetme, depolama ve uygun şekilde işleyerek paylaşma gereksinimiyle karşı karşıya kalıyor. Bu süreçte bir taraftan giyilebilir kameralar yaygınlaşıp hem kamu güvenliği kuruluşları hem de korudukları vatandaşlar tarafından giderek daha büyük oranda kabul görürken, diğer taraftan da kameraların oluşturduğu devasa boyuttaki verilerin işlenip depolanması zorunluluğu ve çoğu zaman da beraberinde getirdiği ciddi maliyetlerle karşı karşıya kalınıyor. Motorola Solutions yeni Si serisiyle tüm bu sorunların üstesinden gelerek mevcut TETRA telsiz ekipmanlarıyla kullanılabilen uçtan uca bir çözüm sunuyor. Kamu güvenliği kurumları sahada video kaydından arka ofiste depolama ve içerik yönetimine kadar uzanan eksiksiz bir deneyime kavuşurken, bir taraftan da iş akışları basitleşip idari masraflar azalıyor.

Motorola Solutions TETRA Cihazlar Bölümü Başkan Yardımcısı Steven Young “TETRA dijital telsiz teknolojisi Avrupa Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde kritik haberleşme standardı haline geldi. İşte bu nedenle TETRA telsizlerle birlikte çalışabilen bir giyilebilir video çözümü geliştirdik. En iyi mikrofonumuzla giyilebilir kamerayı entegre ederek kullanım kolaylığı açısından benzersiz bir içerik yönetim yazılımıyla bir araya getiren Si500, dijital delil yönetiminde çığır açıyor” dedi.

Ses ve görüntü kolaylaşıyor

Si500 VSM hem giyilebilir kamerası hem de uzaktan kumandalı telsiz hoparlör ve mikrofonuyla, Motorola Solutions TETRA çift yönlü dijital telsizlerin kritik durum performansının uzantısı olan eşsiz bir tasarım. Hafif ve kompakt tasarım, ilk müdahale ekiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi özellikler içeriyor

– Si500 VSM, optimal saha görüntüsü ve takma pozisyonlarında esnekliği sağlayan 210 derecelik hareketli bir kamera objektifi ile donatılmış durumda. Kullanıcılar VSM’yi ekranı içe veya dışa dönük olarak takabiliyor.

– Si500 VSM’de kullanıcının takma pozisyonu ve ortama göre ses ayarlarını otomatik olarak düzenleyebilen yeni bir adaptif ses teknolojisi bulunuyor. Ürün, beş yerleşik mikrofonu ve 0,5 vatlık hoparlörüyle TETRA telsizlerin ses kalitesini sunuyor.

– Entegre Wi-Fi multimedya içeriğin yüklenme hızını önemli ölçüde artırırken, Radio Management üzerinden gerekli güncellemeleri de hızla ve sorunsuzca yapabiliyor.

– Si500’ün kırılmaz camdan yapılmış sezgisel bir arayüze sahip ekranında, yalnızca yaşamsal bilgilerin yer aldığı üç panel bulunuyor. Kullanıcılar bu ekranda telsiz kanallarını ve konuşma gruplarını kontrol edip, kaydedilen video ve fotoğrafları izleme, videoları etiketleme ve ses kayıtlarını dinleme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Dijital kanıt yönetiminde devrim

Motorola Solutions’ın dijital kanıt yönetim çözümü söz konusu kanıtların güvenli şekilde depolanıp işlenmesi ve paylaşılabilmesi için bulut tabanlı CommandCentral Vault yazılımını da içeriyor. Devasa depolama kapasitesi ve bilgisayar destekli görev sevk ve kayıt yönetim sistemlerine entegrasyonu ile yazılım dijital kanıt yönetimini kolay ve ekonomik hale getiriyor. CommandCentral Vault’un sunduğu diğer özelliklerse şöyle:

– Uçtan uca güvenliği garantileyerek ile kurumların delil  güvenlik zincirine yönelik güçlükleri  bertaraf ediyor.

– Si500 VSB ile eşleşebildiği gibi, tek başına da çalışarak diğer herhangi bir cihazdan toplanan delilleri de kabul edebiliyor.

– Arama, inceleme, not alma ve başka delilleri yönetebilme gibi  değişiklik yapma gibi çok sayıda yeteneği ile idari harcanan idari zaman ve masrafı azaltıyor.

– Kamu güvenliği çalışanlarının videolardaki kişilerin kimliklerini sorunsuz şekilde kaldırmasını sağlayan endüstrinin en gelişmiş oto-redaksiyon özellikleri sunuyor. Teknisyenler her bir video karesini tek tek incelemek ve muhtemelen işlemden geçirmek için sancılı ve zaman alan bir süreci yaşamak zorunda kalmadan insan yüzleri, adresler ve araç plakaları gibi nesneleri otomatik olarak işaretleyip videonun geri kalanında bulanıklaştırılmasını sağlayabiliyor. Böylelikle saatlerce   idari zamandan tasarruf ediliyor.

– Sistem, kurumlara daha gelişkin delil paylaşımı ve içerik taleplerini daha kolay karşılamasına imkanı tanıyor.

Etiketler: » » »
Share
2147 Kez Görüntülendi.