logo

Erzurum Palandöken, Yeni Davos Olmayı Hedefliyor

8 Kasım 2023 tarihinde Conrad Otel’de son 10 yılda belediyecilik hizmetlerinde hızlı değişen Erzurum’un ve kar pistleriyle ünlü Palandöken için hazırlanan master planının ele alındığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen katıldı.

Erzurum’da Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in çalışmalarıyla uluslararası standartlara sahip 55 pistle birlikte toplam uzunluğu 87 kilometreyi bulan Palandöken için yeni bir master plan hazırlandı. Palandöken’i yeni “Davos” yapmak amacıyla hazırlanan turizm master planı için önümüzdeki dönemde çalışmalar başlatılacak.

En az 2 milyar dolar yatırımın planlandığı projeye göre dağın diğer tarafında yer alan ve Palandöken 2 olarak adlandırılan Konaklı Kayak Merkezi, yeniden hayat bulacak. Dağın eteklerinde bir kayak tatil köyü olarak kurulacak olan Konaklı Kayak Merkezi, dünyaca ünlü otel zincirlerine ev sahipliği yapacak. Kayak merkezi ise uluslararası standartlara sahip pistleri, telesiyejleri ve sosyal donatıları kayak severlerin bir numaralı gözdesi halini alacak. Kurulacak spor tesisleriyle 12 ay boyunca hizmet verecek olan Palandöken Kayak Merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Konaklı Kayak Merkezi, liflerle birleşecek. Ejder markasıyla işletilecek olan her iki kayak merkezinin 5 yıl içinde dünyanın yeni Davos’u olması hedefleniyor.

Altyapı Tamamen Düzenlendi

Toplantıda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’u dünyanın marka şehirlerinden biri haline getirmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda 2016 yılında işletmesini devraldıkları Palandöken kayak merkezi ile ilk adımı attıklarını anlatan Sekmen “Dağda tüm altyapıyı yeniden düzenledik. Teknik kapasiteyi yüzde 100 çalıştırdık. Ejder’i ana destinasyon markamız haline getirdik” dedi.

Akıllı Sistemle Donatıldı

Uluslararası standartlarda 55 pistlerinin olduğunu anlatan Sekmen “12.5 kilometreyle Türkiye’nin en uzun pistine sahibiz. Pistlerimizin toplam uzunluğu ise 87 kilometre. Saatte 24 bin kişiyi taşıyacak bir lift ağı kurduk. Saatte 400 metre suni karlama yapıyoruz. Aydınlatma, personel yönetimi, kameralarla izleme, suni karlama gibi tüm sistemler akıllı ve uzaktan yönetiliyor. 7/24 kameralarla izleyerek dağda güvenlik önlemi alıyoruz. Böylece kaybolma gibi durumların önüne geçiyoruz. Bizde 6 yıldır hiç kayıp vakası yaşanmadı” dedi.

10 Km’lik Gece Kayağı

Palandöken’de kar saklama depoları oluşturduklarının bilgisini veren Sekmen “100 birim karın 60 birimini muhafaza ediyoruz. Bu karı da suni karlamanın altına seriyor böylece pist kalitesini artırıyoruz. Sezonun başında sezon ortasındaymış konforu sağlıyoruz” dedi. Ayrıca gece kayağı için aydınlatma yaptıklarını aktaran Sekmen “Avrupa’da 4-5 km gece kayağı yapılma imkânı var. Bizde ise bu 10 km. Gündüz gibi kayak yapabiliyorsunuz” dedi.

Turizmi 12 Aya Yaydık

Palandöken’de turizmin 12 aya yayılması için FİFA standardında 20 adet futbol sahası yaptıklarını anlatan Sekmen “Spor turizmini yüksek irtifaya yayarak büyük bir fark yarattık. Burada hem ülkemiz hem de dünyada yüzlerce futbol takımını kamp için ağılıyoruz. Yine Avrupa’nın tek olimpik yüzme havuzunu kurduk. Ayrıca atlama kulelerimiz, curling, buz hokeyi, buz pateni gibi onlarca kapalı spor salonu oluşturduk. Burada birçok sporcu kamp için gelip aylarca konaklıyor, kamp yapıyor” dedi. Ayrıca kültür turizmi, doğa yayla turizmi, su oyunları (sporları), rafting (nehirde ve gölde) kanon, yamaç paraşütü, buz tırmanışı gibi etkinliklerini de gerçekleştirdik” dedi.

Havalimanına 15 Dakika

Palandöken’in havalimanına 15 dakika, şehre ise 5 dakika mesafede yer aldığını anlatan Sekmen “Bu bizi dünyada diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliğimiz” dedi. Dağda 3.500 yatak kapasitelerinin bulunduğunu anlatan Sekmen, geçen yıl 1 milyon 950 bin kişiyi ağırladıklarını, bu yıl 2.5 milyon ziyaretçi hedeflediklerini ifade etti. Turizm Bakanlığı’nın kararı gereği otellerin sürdürülebilir belgesi alması gerektiğini anlatan Sekmen “Biz bunu 3 yıl önce aldık. Türkiye’de bu alanda belgeyi ilk alan kayak merkezi olduk” dedi.

Yurtdışına Danışmanlık Veriyor

Türkiye’deki kayak tesislerinin yanı sıra Bulgaristan, Gürcistan gibi ülkelerin kayak merkezlerine danışmanlık desteği verdiklerini anlatan Sekmen, Palandöken 1’in artık Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olduğunu kaydetti. Palandöken’i dünyanın Davos’u yapmak için kolları sıvadıklarını anlatan Sekmen, bu kapsamda dağın diğer tarafından yer alan, 22 kilometre uzaklıkta bulunan, Palandöken 2 adını verdikleri Konaklı Kayak Merkezi için bir master plan hazırladıklarını dile getirdi. Sekmen “Turizm Bakanlığı’ndan onay aldık. Burada dağın eteklerinde bir tatil köyü kuracağız. Uluslararası otel markaları gelecek. Buraya da futbol sahaları, spor tesisleri yapacağız. Kongre merkezi de kuracağız. Dağda ise uluslararası standartlarda pistler bulunacak. Sosyal donatılar yer alacak. Akıllı sistem burada da uygulanacak. Her iki kayak merkezini de liftlerle bağlayacağız. Bu projeyi 5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Palandöken’i dünyanın Davos’u yapacağız” dedi.

60 bin çocuk kayak öğrendi

Her yıl kış spor okulu açtıklarını anlatan Sekmen “Binlerce öğrenciye kayak eğitimi veriyoruz. Şimdiye kadar 200 bin öğrenciyi bulduk. Özellikle kadınlarımız ve kız çocuklarımızın kayak sporunu öğrenmesini çok istiyorum. Onlara özel bir ihtimam gösteriyoruz ayrıca çocuklarımıza yaz spor okulları da düzenledik” dedi.

Etiketler:
Share
513 Kez Görüntülendi.