logo

Fahri Çetinkaya’dan “Benim Adım Toprak” Sergisi

mh_sergi_fahri_cetinkaya

Palmarina Bodrum Deniz Müzesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın yurt içi ve yurtdışı fuarlarında ülkemizi defalarca temsil eden, eserleri Amerika, Japonya, Çin, İsviçre dahil kırktan fazla ülkede sergilenen çini ve seramik sanatçısı Fahri Çetinkaya’nın önemli parçalardan oluşan “Benim Adım Toprak” isimli çini ve seramik sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. Haftanın her günü gece yarısına kadar ziyaretçilere açık bulunan benzersiz eserlerin yer aldığı sergi, Ekim 2015 sonuna kadar gezilebilir.

Fahri Çetinkaya, eserlerini oluştururken Piri Reis haritalarından esinlendiğini, ancak tamamen kendi tasarımıyla her biri birbirinden tamamen farklı özgün eserler ürettiğini ifade etti. Palmarina Bodrum Deniz Müzesi ziyaretçilerine çini ve seramiğin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak da bizzat göstererek eserleri hakkında detaylı bilgi aktarımında bulunduğunu vurguladı. Fahri Çetinkaya, yaşarken eserleri Devlet müzelerinde sergilenen ender kişiler arasında yer alıyor. Tek parça halinde büyük ebatlarda çalıştığı eserleri hem hazırlık safhası ve çizim aşamasında, hem renklendirme ve fırın aşamalarında eserlerin hasar görmemesi için büyük titizlikle çalışmayı gerektiriyor, bu sebeple de çok uzun sürede oluşturulabiliyor.

Sanatçının koleksiyonunun bir bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınarak Devlet Müzeleri’nde sergilenmektedir. 2013 Unesco Piri Reis yılı çerçevesinde 15 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Salonunda sergilenen eserlerini, 2014 yılında Kanuni Sultan Süleyman Döneminin önemli matematik ve bilim adamı Matrak Silahının Mucidi olan “Matrakçı Nasuh Çini Koleksiyonu” izlemiştir.

Palmarina Bodrum içerisinde yer alan Deniz Müzesi’nde çeşitli ebatlarda gemi, yelkenli maketleri de sergileniyor. Mimari tasarımı geçtiğimiz yaz Singapur’da 7.si düzenlenen “Dünya Mimarlık Festivali”nde ödüle layık görülen Palmarina Bodrum, güvenli bir limanda konaklama, yat acenteliği, yat sigorta işlemleri ve yüksek standartlarda sunulan diğer teknik hizmetlerin yanı sıra, kültür sanat etkinlikleri, dünyaca ünlü markalardan oluşan 119 mağazalık açık hava AVM’si, dünyaca ünlü markalar tarafından verilen yeme-içme, eğlence, konaklama, spa & fitness hizmetleri ve yıl boyu desteklenen yelken sporları yarış organizasyonları, açılışları ile de bölgenin sosyal yaşamını renklendirmeye, kültür sanat faaliyetlerini desteklemeye devam ediyor.

www.fahricetinkaya.com

Etiketler: » » »
Share
1002 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?