logo

Gastronomi Dünyasının Temsilcileri Buluştu

mh_gastronomi_turizmi_dernegi_bulusma

Ülkemizin Gastronomi Turizmi alanındaki en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Gastronomi Turizmi Derneği, Gastronomi Turizmi’nin önemli temsilcileri, sektör liderleri ve devlet yetkilileri ile Boğazın eşsiz güzellikte manzarasına sahip Sortie’nin içinde bulunan Etna Steak Restoran’ta 11 Ağustos 2016 tarihinde bir araya geldi.

Sektör Temsilcileri Buluştu

Gastronomi cenneti olan ülkemizdeki Anadolu ve Osmanlı mutfağının yerli ve yabancı turistlere anlatılmasında önemli bir misyonu üstelenen Gastronomi Turizmi Derneği’nin  gerçekleştirdiği davete dernek üyeleri, yönetim kurulu, turizm ve gastronomi sektöründen önde gelen isimleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürü Nedret Apaydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Tülin Ersöz, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, Shoppingfest Genel Müdürü Hicran Özbük, TÜBİTAK ve KALDER yöneticileri katıldı.

“Ürünlerimiz Dünyada Olmalı ”

Misafirperverliği ve zengin lezzetleri ile dünyaya örnek olan Türk Mutfağı’nın tanıtılması, hak ettiği ilgi ve değeri görmesi için önemli sektör temsilcilerini aynı çatı altında bir araya getiren Gastronomi Turizmi Dermeği Başkanı Gürkan Boztepe Türk mutfağının zenginliklerini ve ürünlerimizi dünyaya tanıtmak ve markalaşmak için tüm sektörün birlik içinde olması gerekmektedir. Bizim isteğimiz Türk bayrağının sadece Taksim’de dalgalanması değildir. Los Angeles’taki markette yoğurt “Türk yoğurdu” olursa başarılıyız, “Greek Yoghurt” olursa başarısızız. Dernek olarak çok büyük bir yükün altına giriyoruz, desteğe ihtiyacımız var ama başarılı olacağımıza inanıyoruzdedi. Türk mutfağının dünya markası olması için çalışmaların tüm hızla devam edeceğini ve desteklerini esirgemeyen TURSAB başkanı Başaran Ulusoy’a da teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

Buluşmaya ev sahipliği yapan Etna Steak Restoran’ın kurucusu Serdar UşaklıTürk mutfağını yerli ve yabancı turistlere en iyi şekilde anlatmak, sunmak ve hak ettiği itibari görmesi için Gastronomi Turizmi Derneği’nin çalışmalarına bu isin içinde olan profesyoneller olarak destek vermek ve üzerimize düşeni en iyi şekilde yapabilmek bizlerin de boynun borcudur. Bugün burada lezzet sektöründeki profesyonellerle bir araya gelmek ve birlikten kuvvet doğurmak için bu buluşmaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz dedi.

Engelli Vatandaşların Turizme Katacağı Katkıyı Göz Ardı Etmeyin! “

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu Birçok engelli aslında hepimizle aynı ekonomik düzeyde olmasına rağmen restoranlara ulaşamıyorlar. Restoranlarımızın da bir engelliye nasıl davranılacağını, görme ve işitme engellilere nasıl servis yapılacağını öğrenmeleri gerekiyor. Engellileri de restoranlara, kafelere götürebildiğimiz, turizme katabildiğimiz zaman ülke ekonomisine katacakları gelirin oldukça fazla olduğu anlaşılabilir diyerek engellilerin sosyal yaşama dahil olmasında işletmelere düşen sorumlulukları hatırlattı.

Etiketler: » » » » »
Share
4986 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?