logo

Gastronomi Turizmi, GTD İle Büyük Hedeflere Koşuyor

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, geçtiğimiz hafta Ace of MICE vesilesi ile İstanbul’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile ikinci kez buluştuğu görüşmede, geçtiğimiz yıl açıklanan “100 Günlük İcraat Programı” değerlendirildi. Boztepe, gastronomi turizmi başlıklı konularda olumlu giden ve geliştirilmesi gereken konular hakkında Ersoy ile görüş alış verişinde bulundu. GTD’nin gerek yurt içi, gerekse yurt dışına yönelik hazırlanan tanıtım çalışmaları, yeni gastronomi markalı kentlerin hazırlanması, restoranların hijyen ve kalite denetim standartları kapsamında işbirliği içinde olunan yerli/yabancı kurum ve kuruluşlarla yaptıkları anlaşmalar hakkında Ersoy’a bilgiler aktardı.

10 Ülke 10 Şehir Kapsamında Lezzet Rotaları

Bakan Ersoy ile yaptığı görüşmede GTD Başkanı Boztepe, hedefledikleri 10 ülke 10 Şehir kapsamında Türkiye’nin lezzet rotalarının pazarlanmasına yönelik çalışmalardan da bahsetti. Bu kapsamda “gastro acente” ve “gastro rehber” şeklinde seyahat acentelerinin uzmanlaşması gerektiğine dikkat çekti. Yerli ve yabancı turistler nezdinde gastronomi bilinci oluşturmak ve Türk mutfak kültürünü tanıtmak için “Gastronomi Tırı”, lezzet yörelerinin tanıtımı için “Gastronomi Köyü” projeleri hakkında bilgi verdi. Yurt dışında lokanta ve mutfaklara verilen “Michelin Yıldızı” gibi bir standardın benzerinin ulusal ölçekte de belirlenmesi gerektiğine de değinen Boztepe, seyahat acentelerinin restoranlarımızı, yöre mutfaklarımızı da pazarlamaya önem vermesi ve gurme turları düzenlemeleri için işbirliği süreçlerinin oluşturulması için çalıştıklarını da dile getirdi. Gastronomiye yönelik ilgi ve farkındalığın artırılması, mutfak kültürleri hakkında bilgi verilmesi, nitelikli eleman ve servis kalitesinin yükseltilmesi için GTD tarafından kurulan Gastro Akademi’nin eğitim programı da bahsedilen konular arasındaydı.

İkili arasındaki baş başa görüşme, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile GTD ile daha yakın temas ve sinerjik işbirliğinin artırılması yönündeki adımların belirlenmesi şeklinde ifadelerle sona erdi.

 

Etiketler: Gastronomi Turizmi » Gürkan Boztepe
Share
1522 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?