logo

Gastronomi Turizmi Hijyen Belgesi Dönemi Başlıyor

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe

Covid-19 sürecinde normalleşmenin başlamasıyla, kafeterya ve restoranlarda insan sağlığının korunması için Gastronomi Turizmi Hijyen Belgesi dönemi başlıyor. Yeme İçme Sektörünü küresel çapta olumsuz etkileyen Covid-19 sürecinde, çalışmaları yaklaşık 3 yıldır devam eden Hijyen Sertifikasyon Belgesi’nin tüm standartları hızla tamamlandı ve “Gastronomi Turizmi Hijyen Belgesi” adı altında hayata geçirildi.

Hijyen Sertifikasyon Belgesi Üzerinde 3 Yıldır Çalışılıyordu

Gastronomi Turizmi Derneği ve X Sights Araştırma Şirketi işbirliği ile yapılan Pandemi Sonrası Gastronomi araştırmasının sonuçları paylaşıldı. Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe “Yaptığımız araştırmaya göre, ‘Hijyen Sertifikası restoran seçiminde ne kadar etkili?’ sorusuna tüketicilerin yüzde 88’i ‘Oldukça etkili’ yanıtını verirken yüzde 49’u da ‘Çok etkili olur’ dedi. ‘Hiç etkili olmaz’ cevabını verenlerin oranı ise yüzde 1’de kaldı. Ayrıca araştırmada restoran tuvaletlerinde sterilizasyonun yüzde 91, misafirlerin ateşinin ölçülmesinin yüzde 88, mutfak personeli hijyeni için bone, maske, önlük, eldiven, galoş gibi önlemlerin ise yüzde 86 oranında tüketiciye güven sunduğu sonucuna ulaşıldı. Bu sebeple Gastronomi Turizmi Derneği olarak 3 yıldır üzerinde çalıştığımız Hijyen Sertifikasyon Belgesi süreçlerini hızlandırarak Pandemi sonrası normalleşme dönemine yetiştirmeye başardık” dedi.

Belge Nasıl Alınacak?

GTD tarafından kişiye ve kuruma özel olarak verilecek uluslararası akreditasyonda çalışan personele ve mekana hazırlanan sertifika haricinde, yurtdışından onaylı GT Hijyen kartları, fotoğraflı ve barkodlu şekilde kişiye özel teslim edilecek. 40 saatlik hijyen eğitimi ardından Diversey tarafından, bakanlık kriterleri ile hazırlanmış 200 soru ile sahada denetleme yapacak. Bu denetlemeyi başarı ile bitiren kişi ve kurumlar GT Hijyen Sertifikası’nı ve Cardcert Kart’ını almaya hak kazanacaklar. Bu sertifikayı alan kurumların Kültür Turizm Bakanlığı Sertifikalandırma Birimi’ne ve TÜRSAB’a bildirilmesinin ardından, www.gthijyenbelgesi.com web sayfasında da duyurulması ile yerli yabancı turistlerin güven ve huzur ile iletişim içinde olmaları sağlanacak.

Sertifikaya Hak Kazanan Kurumlar Duyurulacak

Ayrıca sertifikaya hak kazanan kurumlar, GTD’nin sosyal medya hesapları üzerinden ve basın aracılığıyla periyodik olarak duyurulacak.

Etiketler: » » » »
Share
19109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?