logo

Gaziantep’te Bilim Şenliği

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “Bilim Şenliği” başladı. Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nde üç gün boyunca sürecek olan şenliğin ilk gününde geleceğin bilim insanlarını yalnız bırakmayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kurulan 40 standı tek tek gezdi, bilimsel çalışmaları yakından gördü, çocuklarla bol bol fotoğraf çektirdi.

Şahin: Topyekun Bir Seferberlik Şart

Çocuklara bilim dünyasını takip etmelerini öneren Şahin, geleceğin teminatı olan çocukların çağa göre yetiştirilmesine vurgu yaptı. Şahin “Geleceğimizle ilgili iddiamızı ve hedefimizi gerçekleştirebilmemiz için çocukları bilimsel çalışmalar çerçevesinde yetiştirmek gerekiyor. Çağ, bilgi toplumu çağıdır. Bu çocuklara, bilim merkezlerindeki fırsatları sunmamız lazım. Bu, tek başına Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı çalışmalarla olmaz. Dolayısıyla topyekun bir seferberlik şart. Çocuklarımızın kitaptan öğrendikleri bilgiyi, teoriyi pratikte nasıl enerjiye, potansiyele ve teknolojiye dönüştürdüklerini gösteren bir bilim şenliği hazırladık” dedi.

En İyi Bilim Merkezleri Geldi

Şahin “Şehrimizle beraber Kocaeli, Bursa ve Sancaktepe Bilim Merkezleri bilim şenliğimize katıldı. Bu merkezler şehrimize gelip çalışmalarını aktarıyorlar. Okullarımızın ve üniversitemizin bilim merkezi bölümü öğrencileri, katıldıkları yarışmalardaki ürünlerini sergiliyor. Göç aldığımız bölgelerdeki öğrencilerimize de, dünyada ve ülkemizde bilim adına neler olduğunu burada gösteriyoruz” dedi.

Bilim Şenliği Daha Da Büyüyecek

Şahin “Yeni dünya; yapay zeka, uzay ve astronomi üzerine kuruluyor. İlk Müslüman Suriyeli astronot Muhammed Ahmet Faris’i getirdik. Çocuklarımıza uzayı ve uzaya çıkmak konusunda yolculuğunu ve başarısını anlatacak. Çocukların bunu başarmış insanları bizzat dinlemeleri; onlardan alacakları bilgiler doğrultusunda hayatlarını planlamaları gerekiyor. Bunun için bilim şenliğini düzenledik. Önümüzdeki yıl bilim şenliği daha da büyüteceğiz. TÜBİTAK’la birlikte Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) içerisinde bir bilim merkezi açıyoruz. Çocuklarımızı bilimde, fende, ilimde, insanlıkta, irfanda ve hikmette yetiştirme iddiamız var. Bunun için de büyük gayret gösteriyoruz” dedi.

Belgesel yapımcısı Coşkun Aral, her yıl mutlaka Gaziantep’e geldiğini belirterek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bilimsel çalışmalara yönelik projelerinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.

Astronot Muhammed Ahmet Faris, çocuklarla birlikte böylesi bir şenlikte buluşmaktan dolayı mutlu olduğunu kaydederek “Türkiye’de yetişmiş ilk uzay insanını görmek istiyorum. İnşallah ilk uzay gemisini siz yaparsınız; uzay insanlarıyla birlikte uzaya çıkarsınız. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin’e bu anlamda çok teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler: » » »
Share
873 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?