logo

Geleceğin Sinemacıları Ödüllendirildi

Oyuncu Beste Bereket, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Oyuncu Demir Karahan

Türkiye çapında sinema öğrencilerinin daha kaliteli filmler yapmalarını ve hayallerini özgürce gerçekleştirmelerine imkan sağlamak amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) işbirliğiyle gerçekleştirilen 14.Geleceğin Sineması: “Sinema Öğrencilerinin Kısa Film Projelerini Destekleme Yarışması”nda ilk 20’ye kalan genç sinemacılar 26 Mayıs 2017 tarihinde Pera Palas Hotel Jumeriah’ta gerçekleştirilen tören ile ödüllendirildiler.

Hayallerini beyazperdeye aktarmaları için 3.000 TL yapım desteği ve Fono Film’den post-prodüksiyon desteği alan 3 film çekecekleri kısa filmlerini 2 Haziran 2017 tarihine kadar teslim edecekler. Teslim edilen yirmi kısa film içerisinden seçilecek en iyi üç film ise Aralık ayında yapılacak olan 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Enver Arslan, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Yönetim Kurulu Üyeleri, Yarışmanın Jüri Üyeleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan “Sinema tarihimiz Beyoğlu’nda başladı ve nice hikayeler Beyoğlu’ndan beyazperdeye yansıdı. Beyoğlu’nda nice artistler, nice yönetmeler bu sokaklardan geçti. Gönlünü sinemaya kaptıran genç sinemacılar için düzenlenen büyük bir organizasyon olan Geleceğin Sineması, sinemamıza yeni yetenekler, yeni yönetmenler kazandırdı. Bu vesile ile Beyoğlu Belediyesi olarak sanata, kültüre ve sinemaya destek vermeyi vazife olarak görüyoruz” dedi.

Törende ayrıca TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Oyuncu Demir Karahan da kültür sanat ve sinemaya katkılarından dolayı Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a ödül takdim etti.

Gecenin sunuculuğunu ünlü oyuncu Beste Bereket üstlenirken, tören sonunda davetliler 2017 Oscar Ödüllü Kısa Film Mindenki’yi izlediler.

Geleneksel olarak 14 yıldır başarıyla gerçekleştirilen “Geleceğin Sineması” bir yandan Türk sinemasının geleceği için ışık yakarken bir yandan da akademik başarıları için film yapması gereken öğrencileri daha iyi projeler hayal edebilmeleri konusunda motive etmeye devam edecek.

3.000 TL yapım desteği almaya hak kazanan 20 proje

Balon: Mehmet Oğuz Yıldırım

Bir Ağaç Dolusu Güvercin: Mehmet Akif Yıldız

Diploma: Hasan Hüseyin Sönmez

Dünden Kalan: Salih Toprak

Elma: Serdar Altun

Fer: Muhammed Özer

Hasta Bakıcı: Soner Sert

Işıklı Ayakkabı: Ömer Ferhat Özmen

Kimlik: Cansu Şişik

Mavi Dalga: Civan Zengin

Mayk: Onur Selamet

Pireler ve İnsanlar: Serkan Uzunyol

Sabahçı Kahvesi: Ekrem Çanak

Son Akşam Yemeği: Hatice Aşkın

Son Umut: Burak Doğan

Su: Akif Karaosmanoğlu

Şans: Batıkan Karabacak

Üçüncü Şahıs: Ömer Taha Çelik

Yasemin: Muaz Güneş

Yaşamaya Dair: Barış Bal

Fono Film’den post-prodüksiyon desteği almaya hak kazanan 3 proje

Bir Ağaç Dolusu Güvercin: Mehmet Akif Yıldız

Hasta Bakıcı: Soner Sert

Mayk: Onur Selamet

http://tursak.org.tr

http://www.geleceginsinemasi.tursak.org.tr

Etiketler: » » » »
Share
2478 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?