logo

Global Gastroekonomi Zirvesi, Gastronomi Ekonomisinin Temsilcilerini Buluşturdu

Gastronomi, 2020’lerin dünyasında büyük bir ekonomik güce dönüşeceğinin sinyallerini verirken, Türk gastronomisi de atağa geçti. Bu amaçla ilk büyük adımı Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği TURYİD attı ve 29 Mart 2018 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Global Gastroekonomi Zirvesi düzenledi. Türk ekonomisi için bir ilk olan zirveye Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi destek verdi. Global Gastroekonomi Zirvesi yaklaşık 2000 kişini katılımıyla yoğun ilgi görürken uluslararası markalaşma ve ekonomik büyümenin sırları açıklandı.

Türkiye gündemindeki zirve

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin destek verdiği zirveye Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Kültür ve Turizm Bakanı Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Tim Başkanı Mehmet Büyükekşis, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, kapanış konuşmasını ise Başkan Fatma Şahin yaptı.

Zirvede Güney Kore, ABD, Japonya, Peru, Danimarka ve İspanya’dan gastronomi ekonomisinin temsilcileri ile Türkiye’den sektörün gelişmesine katkıda bulunan isimler deneyimlerini anlattı.

TURYİD Başkanı Demirer: “Gastronomi hikayemizi bugün başlattık”

Gastronominin bir ekonomik büyüme modeli olarak anlaşılmasına öncülük eden TURYİD’in Başkanı Kaya Demirer, sektörün, Türkiye’nin kalkınmasında bir kaldıraç görevi görmesinin yanı sıra global ekonomik kriz için de bir “panzehir” olduğuna dikkat çekti. Demirer “Gastronomi hikayemizi 29 Mart’ta başlattık, umuyoruz ki bugün Türk gastronomisi için milat olacak. Bu zirve, gastronominin potansiyelini kendi ülkelerinde görüp değerlendirenlerin; kamu-özel sektör işbirliğini gerçekleştirenlerin, yoktan var edenlerin, olanı globalleştirenlerin, araştırma-geliştirme ve eğitimi gastronomi alanına çekenlerin, yatırımcıları sektöre getirmeyi başaranların, sıradan sanılanı yıldızlaştıranların, dikkat çekmeyen gelenekleri hayret verici kılanların ve yaratıcılığı gastronominin kalbine koyanların kendi hikayelerini anlattığı bir zirve oldu. Böylece fark edemediklerimizi fark etme, güç bulup güç verme, sektörümüzü olması gereken noktaya yükseltme olanağı yakalayabileceğimizi gördük” dedi.

Manchester bazlı Cultura Danışmanlık şirketinin içerik ve uluslararası ilişkiler danışmanlığını yaptığı Global Gastroekonomi Zirvesi’nin kapanış konuşmasını da UNESCO’nun yaratıcı kentler listesine aldığı Gaziantep’in Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptı.

Zirve ile ilgili geniş çaplı bir rapor da hazırlanacak.

Türk pidesiyle kraliyet nişanı alan Alan Yau,

Danimarka mutfağını uçuran Pelle Øby Andersen

ve daha niceleri…

Zirvenin katılan yabancı konuşmacıları şunlardı:

– Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı UNCTAD’dan direktör Marisa Henderson – Chief of the Creative Economy Programme.

– Kâr amacı gütmeyen ve Danimarka başta olmak üzere Kuzey Ülkeleri gastronomisini tanıtmak ve geliştirmek üzere kurulmuş FOOD’un direktörü Pelle Øby Andersen.

– Promperu’nun imaj ve iletişim direktörü Isabella Falco.

– ABD’de gastronomi, şarap ve sağlık turizmi merkezi olan Napa Vadisi’ni geliştirmek üzere kurulmuş Visit Napa Valley’in başkanı ve CEO’su Clay Gregory.

– Bask bölgesi danışmanı Tangible Consulting Direktörü-Ortağı Iñaki Gaztelumendi.

– Londra merkezli olup dünyada birçok noktaya yayılan Hakkasan , Wagamama , Yauatcha, Babji Pide gibi farklı konseptlerden birçok restoranın kurucusu, en son Türk Mutfağı temsilcisi pide restoranı Yamabahçe’nin kurucusu Alan Yau.

– Gastronomi de dahil olmak üzere farklı sektörlerden firmalara kaynak yaratma, proje ve finans konularında danışmanlık hizmeti veren kuruluş Aldersgate Partners’in ortağı Sebastian Nokes.

– İspanya’daki Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile ilgili ilk resmi diploma veren Gastronomi Okulu kurucusu Joxe Maria Aizega.

– Le Cordon Bleu Japonya Temsilci Direktörü ve Le Cordon Bleu Kore Genel Müdürü Ilyoung Hong.

– 2017 yılında Tarım Bakanlığı’nın yürüttüğü “Tarım ve Gıda Etiği“ proje danışmanı FEC (Food Ethical Council-UK) üyesi Geoff Tansey.

– Güney Kore mutfağının uluslararası markalaşmasını sağlayan ve kimchi’yi global ürüne dönüştüren Dünya Kimchi Enstitüsü Başkanı Jaeho Ha.

Türk iş ve gastronomi dünyasının ünlü isimleri bir arada

 Global Gastroekonomi Zirvesi’nde Türk gastronomi, iş, medya ve eğitim dünyasından tanınmış isimler de konuşma yaptı:

– TURYİD Başkanı ve Frankie Kurucu Ortağı Kaya Demirer

– Manchester Üniversitesi akademisyenlerinden ve Cultura Kurucu Ortağı İsmail Ertürk

– Çağdaş Türk Mutfağı tanımının yaratıcılarından girişimci ve şef Vedat Başaran

– T.C. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan

– Servet Yıldırım, Ekonomi Müdürü NTV, Doğuş Grubu

– D-REAM Doğuş Restaurant Entertainment and Management CEO’su Levent Veziroğlu.

– The Abraaj Group Managing Director Mehmet Kalay.

– Big Chefs Kurucu Ortağı ve CEO’su Gamze Cizreli.

– Midpoint Kurucu Ortağı Ayhan Çarıkçılar

– Metro Grosmarket Satınalma Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç

– Unilever Food Solutions Türkiye, Orta Asya ve İran Bölge Genel Müdürü Önder Arsan

– Zennup1844 Kurucusu, yemek kültürü yazarı ve şef Ömür Akkor

– Mutfak Sanatları Akademisi Kurucusu ve Yöneticisi Mehmet Aksel

– Şans Restaurant Yönetim Kurulu Başkanı Niso Adato 

– Diageo Türkiye Genel Müdürü Levent Kömür.

– Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş

– Kavaklıdere Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Başman 

– WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli

– Le Cordon Bleu, Özyeğin Üniversitesi Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu

– Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli

– TURYİD Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Köktürk Koralı (Moderatör)

– İstanbul Yiyecek İçecek Grubu (İYİG) Kurucu Ortağı Mehmet Gürs

– Maça Kızı, Bodrum Kurucu Ortağı Sahir Erozan

– Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök

– Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Etiketler: » »
Share
2088 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?