logo

GroupM “Gaming Day” İle Oyun Sektörü Reklamverenlerle Buluştu

Oyun Sektörü dünya genelinde Sinema ve Müzik Sektörünün toplamından daha büyük hasılata sahip. Pandemi döneminin de etkisiyle, oyun oynayanların yanı sıra izleme / streaming rakamlarında da ciddi artışlar görülüyor. Buna paralel olarak Türkiye reklam pazarı içinde yatırımlar yıllar içinde artıyor ancak henüz hakettiği ilgiyi görebildiğini söylemek zor.

Oyunlar etrafında yapılacak iletişimlerin markaların pazarlama karmalarında birçok fırsatı da içinde barındırdığına, oyun çatısı altındaki farklı dikeylerin ve oyuncu profillerinin daha iyi anlaşılması gerektiğine inanan GroupM, “Gaming Day” ile sektörün içinde yer alan: profesyonel oyuncular, yayıncılar, platform sahipleri, format üreticileri, teknoloji servisleri ve gaming’e yatırım yapan markalar gibi birçok paydaşını reklamverenler ve iş ortakları ile buluşturdu.

15 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen ve 12 oturumdan oluşan etkinlik GroupM CEO’su Bülent Yar ve TESFED (Türkiye E-spor Federasyonu) Başkanı Alper Afşin Özdemir’in konuşmalarıyla başladı. Türkiye’de oyunların ve oyun yayınlarının ne kadar geniş kitlelere ulaştığının altını çizen 2’linin ardından GroupM ekibi Türkiye’de ve dünyadaki oyun pazarından ve bu çatı altındaki oyun, yayın, etkinlik, platform gibi farklı pazarlama fırsatlarını anlattılar.

Bir sonraki seans’ta söz alan ESL Türkiye’den Eren Güncü ve E-spor takımı Futbolist’ten Sinan Dursunoğlu, oyunun tüm oyunculara ve markalara eşit ve geniş fırsatlar sunduğunun, pazarlama dünyasındaki birçok sınırı kaldırdığının ve artık dil, din, ırk, ülke gibi etmenlerden bağımsız bir topluluk oluşturduğunun altını çizdiler.

Turkcell’den Kadir Yağlı oyun ekonomisi ve oyun içi ödeme sistemlerini anlattığı seansta, oyuncuların yatırıma ne kadar açık oldukları ve paycell içindeki oyun içi harcamaların büyüklüğü gösterildi.

Oyun için reklamların konuşulduğu ve AMVG’den Emre Saraç’ın sunduğu bir sonraki seansta, Adcolony’den Emirhan Ayan ve Anzu’dan Itamar Benedy, tüketici deneyimini bölmeyen ve onları ödüllendiren reklam alanlarının geri dönüşlerinden ve marka hedeflerine katkısını anlattılar.

Türkiye’de oyun oynandığı kadar izleniyor da. “Oynayan mı bilir, izleyen mi?” seansında Youtube’dan Axel Taubert ve Facebook’tan Irmak Emekdaş, kendi platformlarında oyunun en çok izlenen kategorilerin başında geldiğininin altını çizdiler.

Oyun çıkışlı olup bu alanda youtube içerikleri üreten Post42 ekibi, oyuncuların tüketmek istedikleri farklı içerikleri ve geçmiş dönemdeki marka işbirlikleri deneyimlerini anlattılar.

Oyuna en ciddi yatırım yapan markalardan biri olan Red Bull’dan Çağdaş Yaltı ve Görkem Kanat, markanın bu alanda düzenlediği turnuvaları, oyuncu ve takım sponsorluklarını ve ürettikleri içerikleri anlatırken GroupM’le birlikte etkinliklerinde birçok markaya sunabildikleri işbirlikleri fırsatlarını gösterdiler.

15.00 seansında söz alan oyun yayıncısı Cantuğ – Unlost – Özsoy ve Tem Agency’den Yaman İnanç, bir oyun influencerının gözünden marka işbirliklerini anlattılar ve yeni nesil kullanıcılar için youtube ve twitch gibi mecraların nasıl “yeni nesil Televizyon kanalı” olarak konumlandırdıklarından bahsettiler.

Mobil oyun pazarının Google’la birlike değerlendirildiği seansta Görkem Türk hem pandemi döneminde mobil oyun pazarının büyümesinden, hem de google play store üzerindeki gaming büyüklüğünü çarpıcı rakamlarla birlikte izleyicilerle paylaştı.

Oyun influencerları ile House of Gamers, Noobstar gibi TV formatında içerikler üreten JTG ekibinden Barış Topuz, Arzu Akbaş ve Ömer Azak, kendi ürettikleri içeriklerin yayın platformlarındaki rekor izlenmeleri ve geçmiş dönem marka birliklerinin geri dönüşlerini anlattılar.

Günün son seansında GroupM ekipleri 2020 yılı içinde kendi yaptıkları başarılı gaming projelerini anlatarak gün kapanışına geçildi.

Şimdiye kadar gerçekleşen tüm oturumlara şu linkler üzerinden ulaşabilirsiniz:

GroupM Gaming Day Oturum 1: Alt Tarafı Oyun Üst Tarafı Pazarlama

https://youtu.be/IMlhevhl-_A

GroupM Gaming Day Oturum 2: E-spor’a Doğru Adım Atmak: Pick & Ban

https://youtu.be/keIGwvoJtVM

GroupM Gaming Day Oturum 3: Ödeme Sistemleri ve Gaming Ekosistemi

https://youtu.be/48jt5XuB3dQ

GroupM Gaming Day Oturum 4: Panel: Oyun içi Reklam Fırsatları

https://youtu.be/Te6uSW2bhoM

GroupM Gaming Day Oturum 5: Panel: Oynayan mı Bilir, İzleyen mi?

https://youtu.be/-13PqY3Btp8

GroupM Gaming Day Oturum 6: Biz Hep Gazozuna Oynadık!

https://youtu.be/_KxmnRYuawo

GroupM Gaming Day Oturum 7: Red Bull Gaming Stratejisi ve İnsiyatifleri

https://youtu.be/zlzj1a9AuEU

GroupM Gaming Day Oturum 8: Unlost’un gözünden marka iş birlikleri

https://youtu.be/9_QldQayk4w

GroupM Gaming Day Oturum 9: Mobil oyun pazarı ve reklamları

https://youtu.be/SLYDd_FtTCk

GroupM Gaming Day Oturum 10: Gamer’lar da lifestyle içerik izler

https://youtu.be/OqhZSVzxCP4

GroupM Gaming Day Oturum 11: Gaming ile başaranlar (GroupM’den örnek işler)

https://youtu.be/PVmpqtwMROU

GroupM Gaming Day Oturum 12: GroupM Gaming Day – Bugünden aklımızda kalanlar

https://youtu.be/tLi7fmPYGZo

Etiketler: » » »
Share
3313 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?