logo

Haberleşmeye Yılda 1373 TL Ödüyoruz

mh_telkoder_haberlesme

TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) ülkemizde 2014 yılında bir ailenin yıllık ortalama haberleşme giderinin ortalama yaklaşık 1.373 TL olduğunu açıkladı.

Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda bir cep telefonu, bir sabit telefon ve de bir İnternet aboneliğine sahip olan bir ailenin aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 114,45 TL harcadığı belirlendi.

2014 3. çeyrek BTK Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre sabit telefona aylık ortalama 23,07 TL ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 22,97 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Genişbant İnternet bağlantısı abonelerinin aylık ortalama gideri ise aylık ortalama 41,4 TL seviyesine gelmiş durumda. Tüm bu giderlere %18 KDV, mobil telefon için %25, sabit telefon için %15 ve İnternet bağlantısı için %5 olarak belirlenen Özel İletişim Vergisi olarak Devlete ödenen toplam 27 TL tutarında vergiler eklendiğinde bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 114,45 TL’ye, yılda ise yaklaşık 1.373 TL’ye ulaşıyor.

Ortalama 4 kişiden oluşan bir ailenin tüm fertlerinin cep telefonu kullandığı düşünüldüğünde ise 114,45 TL’lik haberleşme giderinin ortalama 213 TL’ye yükseldiği görülüyor. Bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bu ailenin tüm üyelerinin cep telefonu kullandığı varsayıldığında ise bahsi geçen yıllık haberleşme gideri de ortalama 2.556 TL’ye çıkıyor.

Kaliteli Haberleşme İhtiyacını Alternatif Operatörler ile Gidermek Mümkün

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, haberleşme hizmetlerinin artık vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldiğini belirterek “Haberleşme hizmetlerini hayatımızın her anında kullanıyoruz. Mobil ya da sabit telefon ve İnternet olmayan bir hayatı düşünemez hale geldik. Bu haberleşmenin aile giderlerinde önemli bir yer edinmesini sağlıyor. Sanılanın aksine, ön planda gözüken işletmecilerin yanısıra işini kanunlara uygun, düzgün, kaliteli yapan ve uygun fiyatlar sunan alternatif işletmeciler de mevcut. TELKODER olarak sabit telefon ve internet hizmeti sunan çok sayıda üyemiz bulunuyor. Tüketiciler www.telkoder.org.tr/uyelerimiz,DP-1158.html  adresinde bulunan şirketlerden istediklerini seçerek hizmet alabilirler” dedi.

Etiketler: » »
Share
2499 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?