logo

“Hakikate Doğuş” Karma Resim Sergisi Açıldı

İstanbullu sanatseverler, Süleymaniye‘de Mimar Sinan’ın nadide eseri 466 yıllık tarihi binada “Hakikate Doğuş” adlı çok anlamlı bir sergiyle bir araya geliyorlar. 1993 yılından beri turistlere Osmanlı Saray mutfağından örneklerle hizmet etmekte olan Darüzziyafe Restorant, bu defa kapılarını sanatseverlere açtı.

Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Eskişehir, Çanakkale, Nevşehir, Kahramanmaraş gibi birçok ilimizden katılan 65 değerli ressamın eserlerinin sergilendiği etkinlik, yurtdışından katılan sanatçılar ve etkinlik olarak alınan yurt dışı davetlerle uluslararası bir nitelik kazanmış durumda. Yağlıboya tabloların dışında, sanatın değişik disiplinlerinden örneklerin de bulunduğu sergiye doğal taşlarla yapılan mozaik eserler, kitre bebekler, ebru ve rölyef eserler zenginlik katıyor. Türkiye’de bir ilk ve tek olan Kapadokya Bebek ve Sanat Müzesi kitre bebeklerden oluşan bir mizanseniyle sergide olacak.

Serginin Küratörlüğünü ve Koordinatörlüğünü üstlenen Esma Bayraktar “Sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüyle sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getirmenin güzelliğini yaşıyoruz. Güzel ülkemizin güzel yürekli sanatçıları, Türkiye’nin her yerinden katılıp bir araya gelerek eserlerini İstanbul’un tarihi mekanında görücüye çıkarıyorlar. Ayrıca deneyim aktarımıyla sanat sohbetleriyle bir arada sanata katkı sağlıyorlar. İstanbul’un güzelliklerini hep birlikte yaşıyorlar. 30 yıllık tecrübesiyle sanata büyük katkısı olan ve bu projenin Direktörlüğünü üstlenen Orhan Cesur’la birlikte hazırladığımız bu sergimizde çok önemli görevlerimiz olduğunu biliyoruz ve bunun bilinci ve titizliğiyle hareket ediyoruz. Sanatçıların aylarca uğraş vererek meydana getirdikleri eserlerini biz de en iyi şekilde lanse ederek daha kalabalıkların görmesini sağlıyoruz. Sanatçılar hep sancılıdırlar, her yeni eserinde yeniden doğarlar. Yarattıkları eser onun Hakikatidir, çocuğudur adeta. Biz bu temada bu olguyu işliyoruz. “HAKİKATE DOĞUŞ” derken sanatçının tablosunda yeniden, yeniden doğuşunu vurguluyoruz. Açılışımızı tema ve mekana uygun olarak Semazen ve Neyzenlerin Sema gösterisiyle başlatıyoruz. Orhan Cesur imzalı 5 dakikada binlerce duyguyu veren kısa metraj filmle devam ediyoruz. Büyük emekler sarf edilerek hazırlanan ve çalışmaları epeydir süren filmin tek amacı sergiye dikkat çekip daha çok kişinin katılımını sağlamak. Şık bir kokteylden sonra eserlerimizi izlemeye açıyoruz. Proje Direktörü ve Sanat Danışmanı Orhan Cesur’la birlikte hazırladığımız bu sergi büyük bir projedir. Amerika’da yayın yapan Turkish Channel’da haber olan Hakikat Sergisi, Amerika’da Türk Günü’nde gösterilmek üzere davet almıştır” dedi.

Sergide Adalet Yavuzer, Ahmet Kalkan, Aysel Kul, Ayla Kılıçoğlu, Başak Tiryaki Nakip, Berfu Bozkurt, Belma Üçeyler Saltan, Canan Gürer, Deniz Varışlı, Emine Ceylan Özdemir, Emine Kasap Karakoç, Esat Acet Nuhoğlu, Esma Bayraktar Özparpucu, Esra Bezci, Fatma Nazan Özsaka, Fatoş Özbilgin, Fehmi Bildik, Fevzi Yavuz, Frida Vinci, Gülgün Aybat, Gülizar Malçok, Gülsel Poyrazoğlu, Haydar Ekinek, Hüsniye Ceylan, İbrahim Akıncı, Kashmir Omar, Kasım Tuygun, Meryem Kılınç, Mustafa Ali Kasap, Münteha Tuga, Nebahattin Yasakul, Neşe Kalınbacak, Nilgün Nuray Akar, Nur Ulubil, Nurcan Aral, Onur Aras, Oya Şener, Özcan Çelen, Özge Boztaş, Özlem Işık Sarıhan, Özlen Öz, Özlem Dönmez, Pervin Özen, Rabia Bıdı, Sabiha Çeri, Sabire Uyanıker, Saliha Karslı Yücel, Sayhan Yasakul, Semra Acar, Serap Gürcan, Serdar Atalay, Günsu Atalay, Serhat Diker, Selma Talay, S. Radiye Gül Gobel, Suna Atalıer, Şah’ı Hayal, Şeyda Akış, Yasemin Aliköleoğlu, Yeşim Şeşen, Yusuf Alikan ve Zümrüt Demir’in eserleri yer alıyor.

Adres: Hoca Gıyasettin Mah. Şifahane Sk. No: 4 Süleymaniye / Fatih / İstanbul  

Etiketler: » »
Share
2234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?