logo

Hastalar Hemşirenin Parmak İzi İle İlaç Alacak

mh_acibadem_parmak_izi

Acıbadem Sağlık Grubu’nun ilk Ar-Ge ürünü olan A Store, hastanelerde yatan hastalara ilaç uygulaması sırasında olası bir karışıklığa engel olan, doğru ilacın depodan alınarak hastaya verilmesini sağlayan bir sistem. Ar-Ge çalışmalarından başlayarak endüstriyel ve elektronik tasarımı ile içindeki 1600 bileşen ve uygulama yazılımıyla A Store, tümü Acıbadem’de teknoloji ekipleri tarafından yüzde yüz yerli kaynaklar ile üretildi. Üzerinde entegre bilgisayar sistemi olan bu çekmeceli yapı, hastane yazılımıyla entegre çalışıyor. Hekimin hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden elektronik girdiği reçete, otomatikman bu sisteme yansıyor ve hemşire parmak izi ile kendi hastasını seçtiğinde reçetesindeki ilaçları görebiliyor.

Doğru hastaya doğru ilaç ve doğru doz

Hemşireyi parmak izinden tanıyan sistem, hastanelerde yatan hastaların ilaçlarının karışmasını engellerken, doz aşımının da önüne geçiyor. Her bir ilaç, çekmecesi içinde elektronik kapalı kilitli gözlerden, hücrelerden oluşuyor. Doğru hastaya doğru ilaç ve doğru doz verilmesini sağlarken, yüzde 100 yerli bu ileri teknolojik ürün, hasta sağlığı ve güvenliğinde önemli bir rol üstleniyor.

MEDICA 2015 Fuarı’nda büyük ilgi gördü

18 Hastanesi, 13 tıp merkezi, 17 bin çalışanı, sağlık profesyonelleri yetiştiren üniversitesi ve diğer destek şirketleriyle sağlığın her alanında faaliyet gösteren Acıbadem, 25 yıllık sağlık deneyimini bu ürüne yansıtarak, sağlık teknolojisi üretimi alanına da adım attı.

Sağlık hizmetleri ve üretiminde birinci sınıf hizmet sunan, ileri teknoloji kullanan Acıbadem Sağlık Grubu Bilgi Teknolojileri ve Ar-Ge Bölümü Yöneticisi Kemal Kaplan “Bu endüstriyel ve profesyonel ürün ülkemizde bir Ar-Ge projesinin tüm dünya ölçeğinde satılabilir ve talep gören bir ürün haline dönüşmesiyle bir başarı hikayesi ve gurur kaynağı olmuştur” dedi.  Kaplan, A Store’un 16-19 Kasım tarihleri arasında Almanya Düsseldorf’ta düzenlenen dünyanın en prestijli Tıp ve Medikal Teknolojiler Fuarı MEDICA 2015’te sergilendiğini ve büyük ilgi gördüğünü belirterek “A Store, geliştirme aşamasında TÜBİTAK desteği almaya değer bulunmuştur. Yüksek ticarileşme potansiyeli olan yerli ve yabancı sektörün dikkatini çeken, hasta güvenliğini sağlamaya yönelik Türkiye’nin ilk yerli üründür. Hastanelerde ilaç uygulama süreçlerindeki etkinlik ve güvenliği sağlayan A Store sistemi MEDICA 2015 Fuarı’nda dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen temsilcilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı” dedi.

Etiketler: » » »
Share
858 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?