logo

Hema Endüstri A.Ş. ve Credit Suisse Arasında Kredi Anlaşması

mh_hema_endustri_credit_suisse

Hema, Credit Suisse ile önemli bir kredi anlaşmasına imza attı.

Kredi anlaşmasının imzalanması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Credit Suisse Türkiye CEO’su Uğur Bayar “Böyle bir zamanda Türkiye’ye bu miktarda bir kredinin verilmiş olması çok önemlidir” dedi. HEMA Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat “Bu anlaşma sadece HEMA’nın değil Türkiye’nin başarısıdır” dedi.

Credit Suisse tarafından yapılan açıklamaya göre, sendikasyona yoğun ilgi gösteren kreditörlerin taleplerinin karşılanması amacıyla kredi miktarı 200 milyon Euro’dan ileride 250 milyon Euro’ya kadar çıkarılma opsiyonuyla birlikte 235 milyon Euro olarak kararlaştırıldı. Kredi, Hema Endüstri A.Ş.’nin mevcut borçlarını daha düşük maliyetle finanse etmesinin yanında, ilave finansmanla büyümesini de finanse etmektedir. Credit Suisse, “Şirketin son yıllarda gösterdiği güçlü büyümeyi de yansıtan bu başarılı sendikasyon işlemi, şirketin uygulamakta olduğu iş stratejisine duyulan güvenin de bir göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Hema Endüstri A.Ş. global bir oyuncu olup, Türkiye, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asyadaki otomotiv, ziraat ve endüstriyel orijinal ekipman üreticilerine hidrolik ve aktarma organları ve direksiyon sistemlerini (ticari ve binek araçları için) de kapsayan çok geniş bir yelpazede sistem tedariki gerçekleştirmektedir. Hema Endüstri son yıllarda Çinli tedarikçilerle rekabet edebilmek için üretimimizin büyük girdisi ve ara mamül olan pik ve sfero döküm parçaların üretimi için döküm fabrikası kurmuş, iki sene önce faaliyete geçen fabrikada, motor bloğu, dişli ve transmisyon gövdeleri, önden tahrikli araçlar için ön dingiller, motor kafaları üreterek yurt dışı müşterilere işlenmiş olarak arz etmektedir. Hema’dan yapılan açıklamada “Kredi ile şirketlerimiz otomotiv ve endüstri grubunun Çerkezköy‘deki fabrikalarında verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak ve teknolojinin sağladığı optimum çözümler ile modernizasyon çalışmaları tamamlanacak. Global bir oyuncu olan şirketimiz, konumunu daha da ileriye götürüp, dünya piyasalarında rakiplerine karşı kalitesi ve rekabetçiliğiyle aranan bir konuma ilerleyecek” bilgisine yer verildi.

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortam göz önüne alındığında böyle büyük meblağda bir kredinin hem şirket hem de Türkiye ekonomisi için önemli bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, kredi için şirket sahiplerinden kefalet alınmadan sadece şirket operasyonlarının gücüyle kredinin alındığının altı çizildi.

Hema açıklamasında “Bu işbirliği ile sağlanmış olan avantajlardan bir diğeri ise kredi tutarı yükseltilirken borçlanma maliyetinin düşürülmüş olmasıdır. Uluslararası piyasalardan sendikasyon yapılarak sağlanmış olan bu kadar yüksek meblağlı bir kredi, böylesine düşük maliyet avantajları ile şirketimizin geçmişine layık bir gelecek yaratmamızda şüphesiz çok büyük rol oynayacaktır. Hattat Holding ile Credit Suisse, Hattat Holding’in diğer projeleriyle ilgili görüşmelerini de devam ettirmektedir” denildi.

Etiketler: » » »
Share
1019 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?