logo

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Öğrenciler İçin Oldukça Cazip Fırsatlar Sunuyor

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (HKUST), Türk öğrencilere yeni dünyaların kapılarını açıyor. Bu yıl biri Türk öğrencilerine yönelik olmak üzere farklı ülkeler için burslar geliştiren HKUST, öğrencilerine Hong Kong’da çeşitli iş fırsatları da sunuyor.

HKUST aynı zamanda oldukça geniş barınma olanakları sağlayarak, yurtdışında öğrenime ilişkin en önemli sorunlardan birine çözüm getiriyor. Yabancı öğrencilere öğrenimlerinin ilk iki yılında barınma sağlanıyor ve bu öğrenciler yurtların müsaitliğine bağlı olarak 3. ve 4. yıllarda kampüste barınma başvurusu yapabiliyor.

“HKUST Türk Öğrenciler İçin Oldukça Cazip Fırsatlar Sunuyor”

Emre Can Aydoğmuş; okulun itibarı, pedagojisi ve ders dışı etkinliklerini, diğer ülkelerdeki emsallerine göre uygun fiyatlı öğrenim ve yaşam giderleri ve muhteşem deniz manzaralı kampüsünü karşılaştırarak beş teklif arasından tercihini HKUST’tan yana kullandı. Türkiye’nin en iyi liselerinden birini tamamlayan ve yaklaşık 8.985 USD değerinde %50 bursa hak kazanan Aydoğmuş, 2020’de HKUST’ta Uzay Mühendisliği eğitimine başladı.

Şu anda eğitiminin 2. yılında olan Aydoğmuş; “HKUST’ta, lisans öğrencilerinin bir fakülte rehberliğinde araştırma projelerine katılabilecekleri UROP adlı özel bir program var. İlk senemin yaz döneminde, bir drone ambulansının geliştirilmesi çalışmasına katılma şansım oldu ve o dönemden beri projeye dahil oldum.” dedi. Bir mühendislik tutkunu olarak Emre, aynı zamanda Üniversitenin uzun vadede kazançlı robotik ekibinin de bir parçası olarak; “Uluslararası ekiplerle rekabet etmek için farklı kökenlerden üyelerle robotlar tasarlıyorum, bu yüzden dil hiçbir zaman sorun değil çünkü buradaki herkes İngilizce konuşmaya alışkın.” dedi.

“Hong Kong’daki Uluslararası Bir Şirkette İş Buldum”

Lisans derecesini HKUST’tan Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında alan Benan Yıldırım ise, Türkiye’den muhtemel öğrencileri yüreklendirecek başka bir başarı öyküsüne imza attı. 2020 yılında mezun olduktan sonra, Hong Kong’daki Hewlett-Packard’da Hesap Yöneticisi olarak HSBC, Bloomberg ve Credit Suisse gibi küresel müşterilerin BT altyapılarıyla ilgilendiği bir iş buldu. Yıldırım, “HKUST’taki öğrenimim sırasında Hong Kong Applied Science and Technology Research Institute’ta (Hong Kong Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü – ASTRI) yaptığım stajın bana kazandırdığı deneyimler, HP’ta iş bulmama yardımcı oldu.” dedi.

Etiketler: »
Share
1435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?