logo

IDC BT Güvenlik Turu Gündemini Yeni Gelişen Teknolojiler Belirleyecek

mh_idc_bt_guvenligi_2015

International Data Corporation (IDC), 17 Şubat 2015 tarihinde Istanbul Wyndham Hotel’de, 19 Şubat 2015 tarihinde de Sheraton Ankara’da merakla beklenen 2015 BT Güvenlik Tanıtım Turu’nun Türkiye ayağına ev sahipliği yapacak. “BT Güvenliği ve Teknolojik Değişim Dengesi” temasıyla düzenlenen etkinlik, Kendi Cihazını Getir Konsepti (BYOD), girişimde hareketlilik, bulut hizmetleri, büyük veri analizleri ve Türk kuruluşlara yeni BT altyapı seviyeleri tanıtan sosyal platformlar gibi gelişen teknoloji konseptleri ile birlikte, BT endüstrisindeki eşi görülmemiş değişikliklerin ışığında gerçekleşecek.

Gelişen bu “3. Platform” teknolojilerinin güvenlik içeriği, bugün ülkenin dört bir yanından gelerek son teknolojik gelişmelerin neden olacağı sorunlar ve olanaklar hakkında sunum ve oturumlar gerçekleştiren güvenlik uzmanlarının, analistlerin ve BT uzmanlarının gündeminin büyük bir kısmını oluşturacak. Görüşmelerde, yeni dönüşüm teknolojilerini uygulamaya geçmeden önce, hem BT departmanlarının hem de farklı iş kollarının bu uygulamaların çalıştıkları kuruluşlardaki kişi, işlem ve mevcut güvenlik durumlarına etkilerini hesaba katmaları gerektiği konusunda fikir birliği bulunmaktaydı.

IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları “BT departmanları, bulut sisteminin kullanımının artması, mobil cihazların artan sayıları, üretilen bilgi sayısındaki artış ve sosyal medyanın kullanımının yönetilmesindeki zorluklardan kaynaklanan sorunlarla baş etmek zorundadır. Fakat şu anda, dönüşümsel teknoloji uygulamalarının neden olduğu zorluklara uyum sağlayacak dinamik kurumsal güvenlik politikaları oluşturmak için birlikte çalışmamız her zamankinden fazla önem taşımaktadır” dedi.

Görüşmelerde farklı yeni teknolojiler ve yaklaşımlar tartışılarak yeni iş stratejilerine engel olmadan güvenlik koşullarına nasıl uydurulabilecekleri tartışılacak. BT liderlerinin üzerindeki iç ve dış kaynaklı düzenlemelerden ve yönetim koşullarından doğan yeni baskılara da değinilirken bazı konuşmacılar 3. Platform teknolojilerinin oluşumundan doğan aksaklıkların son zamanlarda ulusal altyapılar ve kaynaklarda meydana gelen yüksek profilli saldırılara katkılarından da bahsedecekler.

Çizmecioğulları “Bu tür saldırılar birçok Türk kuruluşun alarma geçmesine neden olurken BT güvenliğinin de daha fazla ciddiye alınmasına neden olmaktadır. Türkiye’de BT güvenliği çıkmaza girmiş durumda, çoğu kuruluş gerçek anlamda güvende hissedebilmeleri için gereken güvenlik seviyesine ulaşmanın artık zorunlu olduğunu kabul etseler de bunun zorluklarının da farkındalar” dedi.

Bölgedeki tehditlerin yalnızca kötü amaçlı yazılımlar konusunda değil aynı zamanda aktivist olaylar ve gelişen tehditler konusunda da gelgeçliğinin arttığı hakkında kapsamlı bir fikir birliği bulunuyor. IDC Türkiye’nin araştırmacı analistlerinden Yeşim Arac “Bölgedeki siber saldırılar artık daha fazla hedef gözetir durumdalar ve her geçen ay daha karmaşık bir halde ve daha sık gerçekleşiyorlar” diyor ve ekliyor “Bu koşullarda BT güvenliğinin karmaşık yapısı, ülkedeki yeni ve mevcut teknolojileri uygulamada bir denge kurmaya çalışan kuruluşlar için zorluk yaratmaya devam edecektir. Bu nedenle Türk şirketler mevcut BT güvenlik yatırımlarını dikkatle değerlendirmeli ve maliyetlerini göz önünde tutarak değerlerini korumalı ve yeni çözümler üretmeye çalışmalıdırlar” dedi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2259 Kez Görüntülendi.