logo

“İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” Sonuçları Belli Oldu

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey

İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl “İş Dünyası Bilişim Rüzgârı ile Büyüyor” mottosuyla 19’uncu kez gerçekleştirilen “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” Araştırması’nın sonuçları 5 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. Sektörün her alanından önemli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” ödül töreninin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe gerçekleştirdi.

Murat Göçe: “Ölçmeden Yönetemezsiniz”

BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe “Bilişim 500 araştırması bilişim sektörünün gelişimine, şirketlerin hem pazarlarını hem de rakiplerini değerlendirmelerine önemli katkılar sağlıyor. Ölçemezseniz, yönetemezsiniz ve geliştiremezsiniz. Bu nedenle bu çalışma ile farklı parametrelerle sektörün yıllık gelişimini gözler önüne seriyoruz. Bilişim 500 Kataloğu, sektör için gerçekten önemli bir başvuru kaynağı. Özellikle yurtdışı firmalarının şirket satın alma kararlarında iyi bir referans olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu. Bilişim 500 Araştırması’nın Anadolu’nun tamamına yayılabilmesi için geçen yıl hayata geçirdikleri ‘PLUS’ konseptinin de bir ‘ilk’ olarak BT sektörünün Türkiye’nin bütünündeki potansiyelini ortaya koyduğuna dikkat çeken Murat Göçe, “Bu yıl da Anadolu’daki şirketlerimizi unutmadık. PLUS Kategorisi ile iller bazında da sıralama yaptık ve farklı başlıklarda kıyas imkânı Türkiye’nin bir bütün olarak BT başlığındaki değerini, il bazında ortaya çıkarttı” dedi.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey “Bu yıl 19’uncu kez düzenlenen Bilişim 500, yabancı yatırımcıların ülkemizde yaptıkları satın almalarda ve girdikleri ihalelerde belirleyici bir rol üstleniyor. Yurt içinde iş yapan firmaların da sektörün gelişimini ve var olan durumu görmeleri açısından çok önemli bir proje. Sektörümüz Türk Lirası bazında ortalama yüzde 15 büyüyor. Bu iyi bir büyüme oranı ancak bizim yapmak istediğimiz; bu rakamı daha da yukarıya çıkarmak, istihdamı artırmak ve özellikle yerli yazılım ve donanım konusunda sektörümüzle iş birliği yapmak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu iş birliği ile yerli ürün ve yazılımın artması ve yaygınlaştırılması yönünde sektörle ve üniversitelerle birlikte çalışıyoruz. Ayrıca, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte ULAK – Yerli Baz İstasyonu Projesi kapsamında evrensel hizmet projelerimizi hayata geçirdik. Siber güvenlik alanında Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ile beraber yabancı yazılım ve ürünlerin kullanımı bugün maalesef yüzde 90 civarında. Siber güvenlik yazılımı yurt dışından ithal ediliyor. Bu ürünlerin yerleştirilmesi konusunda çalışıyoruz. E-ticaret ve lojistik sektörlerinde de yine bilgi teknolojilerinin gücüyle ilerlemek için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan “Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün her sene nabzını tutan Bilişim 500 ödülleri, Türkiye’de bilişim alanındaki kazanımlarımızı göreceğimiz ve gururlanacağımız bir tabloya ışık tutuyor. Bugün de ülkemizin ışıldayan bilişim şirketlerini ve başarılarını görerek geleceğe daha güvenli bakacağız. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak Türkiye’ye tüm kategorilerde katma değer yaratmaya çalışan şirketlerimizin arkasında olmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bilişimde öncü olmadan dünyaya yön veremezsiniz. Bizim önceliklerimiz teknolojiye, dönüşüme ve insan kaynağına yatırım. Kendi kategorilerinde bu anlamda en iyisini yapmaya çalışan tüm yöneticilerimizle beraber, bizler de yerli ve milli imkanlarla dünyada 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünü en hızlı ve doğru şekilde sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Günümüzde artık veri en önemli değerlerden biri. Dünyanın sosyal ve ekonomik olarak önemli ülkelerinden birinin verilerini kontrolsüz bırakması söz konusu olamaz. Kendi verimizi kendimiz analiz etmediğimiz, verimizi kendimiz tutmadığımız sürece hiçbir konuda ilerlememiz mümkün değil. Artık bürokrasinin azalacağı ve kamu kaynaklarının daha etkin kullanılacağı bir döneme giriyoruz. Gelin hep birlikte bu dönüşümü gerçekleştirmede hep birlikte çalışalım. Türkiye’yi bugünkünden daha iyi yerlere hep birlikte yaşayacağımıza içtenlikle inanıyorum” dedi.

500 şirketin toplam geliri bir önceki yıla göre yüzde 20 arttı

M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Özlem Unan, araştırma kapsamında kendilerine bilgi veren şirketlerin yüzde 69’unun gelirlerini bir önceki yıla göre artırdığını, 500 sıralamasına giren şirketlerin toplam gelirinin ise 2016 yılına göre yüzde 20 büyüdüğünü belirtti. Unan’ın verdiği bilgilere göre bu yıl 73 şirketin ilk defa sıralamaya girdiği araştırmada en yüksek büyüme oranı yüzde 458 olarak gerçekleşti.

Aralarında e-fatura ve e-arşiv, güvenlik donanımları, kesintisiz güç kaynağı ürünleri, coğrafi bilgi sistemleri gibi yeni kategorilerin de yer aldığı ve özel ödüllerle beraber toplam 80 ödülün sahiplerini bulduğu törende 21 donanım, 12 hizmet ve 18 yazılım kategorisinde, 10 adet de PLUS kategorisinde ödül verildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” ödülleri kapsamında 35. Yıl Emek Ödülleri ve BThaber Özel Ödülleri de sahiplerini buldu.

Törende “Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri” kategori başlığı altında “Ar-Ge Yatırımı Kategorisi”nde LOGO YAZILIM, “Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M Kategorisi”nde ARVENTO ödüle layık görüldü. “Donanım İhracatı Kategorisi”nde ATOS BİLİŞİM, “Hizmet İhracatı Kategorisi”nde NETAŞ, “Yazılım İhracatı Kategorisi”nde de EKİN TEKNOLOJİ ödül aldı. Türkiye Merkezli Üretici Donanım Kategorisi”nde KAREL ELEKTRONİK, “Türkiye Merkezli Üretici Hizmet Kategorisi”nde LOGO YAZILIM ve “Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategorisi”nde de SOFTTECH ödül alan diğer firmalar oldular.

İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017
Donanım Alt Kategorileri
Sunucu Penta Teknoloji
Ağ Donanımı Netaş
Ot/Vt Donanımı İsbak
Baskı Sistemleri Xerox
Pos Sistemleri Tradesoft
Masaüstü Bilgisayar Ve Oem Penta Teknoloji
Görüntü ve Ses Sistemleri Teknosa
Sistem Entegratörü Görüntü ve Ses Sistemleri Sistem 9 Medya
Dağıtıcı Mobil Telefon KVK Teknoloji
Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Türk Prysmian Kablo
Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı Penta Teknoloji
Sistem Entegratörü Veri Yedekleme
ve Depolama Donanımı
Netaş
Çeşitli Donanım NCR
Tüketim Malzemeleri Penta Teknoloji
Güvenlik Donanımı Sensormatic
Kesintisiz Güç Kaynağı İnform Elektronik
Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar Penta Teknoloji
Telekom Şirketi Donanım Cornıng Optik İletişim
Sistem Entegratörü Donanım Netaş
Dağıtıcı Donanım KVK Teknoloji
Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin
Türkiye Temsilcisi – Donanım
Atos Bilişim
Hizmet Alt Kategorileri
Danışmanlık STM Savunma Teknolojileri
Eğitim Kuralkan Bilişim (SENTİM)
Çağrı Merkezi Hizmeti Turkcell Global Bilgi
Kurulum Bakım Destek Hizmetleri Koçsistem
İnternet Hizmeti Türk Telekom
Katma Değerli Mobil ve İnternet Hizmetleri Multinet Up
Alternatif Operatör Hizmeti Millenicom
Barındırma Yönetim Bulut Hizmeti Koçsistem
Diğer Dış Kaynak Kullanım Hizmeti Atlas Yazılım
Sistem Entegratörü Hizmet Koçsistem
Dağıtıcı Hizmet Mobimark İletişim
Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin
Türkiye Temsilcisi – Hizmet
SAP Türkiye
Yazılım Alt Kategorileri
Güvenlik Yazılımı Exclusive Networks
Doküman/Arşiv Yönetim Yazılımı Koda Bilişim
CRM Yazılımı SAP Türkiye
ERP Yazılımı Logo Yazılım
Mobil Uygulamalar İsbak
İş Uygulamaları İnnova Bilişim Çözümleri
Sanallaştırma Koçsistem
Sektörel Yazılım Havelsan
Türkiye Merkezli Üretici Sektörel Yazılım Intertech
Veri Ambarı/İş Zekası Yazılımı Itelligence Bilgi Sistemleri
Coğrafi Bilgi Sistemleri Netcad
E-Defter, E-Fatura, E-Arşiv Uygulamaları Logo Yazılım
Sistem Entegratörü İşletim Sistemi Kuralkan Bilişim (SENTİM)
Türkiye Merkezli Üretici Çeşitli İş Uygulamarı Vbt Bilgi Teknolojileri
Türkiye Merkezli Üretici Mobil Uygulamalar Arvento
Sistem Entegratörü Yazılım İsbak
Dağıtıcı Yazılım Penta Teknoloji
Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin
Türkiye Temsilcisi – Yazılım
SAP Türkiye
Bilişim 500 Plus
3 Yaşından Küçük Genç Şirketler Atacel
3 Yaşından Küçük En Hızlı Büyüyen Bilişim Şirketleri Este Bilişim
Sistem Entegratörü Iot ve M2m Kategorisi Netaş
Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi Komtera Teknoloji
Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi Türksat
İzmir Şirketleri Test Tüm Elektronik
Kocaeli Şirketleri Logo Yazılım
Bursa Şirketleri Türk Prysmian Kablo
Antalya Şirketleri Almera Bilişim
Kayseri Şirketleri Hes Kablo
Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri
Ar-Ge Yatırımı Logo Yazılım
Türkiye Merkezli Üretici Iot ve M2m Arvento
Donanım İhracatı Atos Bilişim
Hizmet İhracatı Netaş
Yazılım İhracatı Ekin Teknoloji
Türkiye Merkezli Üretici Donanım Karel Elektronik
Türkiye Merkezli Üretici Hizmet Logo Yazılım
Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Softtech

Etiketler: » » » » »
Share
1800 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?