logo

Intel’den Geleceğin Mucitlerine Programlama ve Robotik Eğitim Desteği

mh_intel_egitim_gorsel

Intel’in geleceğimiz için üreten genç nesil vizyonuyla gerçekleştirdiği proje ve eğitimleri hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda dünyanın çeşitli ülkelerinden oluşan 6 kişilik Intel gönüllü eğitmen ekibi, 9-21 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’daki okullarda programlama ve robotik eğitimleri gerçekleştirdi. 70’den fazla öğretmen ve öğrenci birebir interaktif eğitimlerle uluslararası düzeyde destek alma şansı yakaladı.

Intel’in 6 kişilik uluslararası gönüllü eğitmenleri (IESC) tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında geleceğin mucitleri ve öğretmenler farklı düzeylerde eğitimlerle tanıştı. Darüşşafaka ve Doğa Koleji’nde öğrencilere eğitimler verilirken, Mektebim Okulları ve Özel Okullar Birliği öğretmenlerine de ayrıca özel eğitimler gerçekleştirildi.

Intel Edison kitleriyle robot yapmayı öğrendiler

Üç aşamadan oluşan eğitimlerin ilk aşamasında katılımcılar temel programlama dili ve kitlerle tanışarak onları kullanmayı öğrenirken, ikinci aşamada ileri düzey programlama öğretiliyor. Dağıtılan Edison kitleriyle robotları nasıl yapabilecekleri katılımcılara detaylı şekilde aktarılıyor. Son aşamada ise ikili gruplar halinde kendilerine verilen bir görevi ellerindeki malzemeler ile gerçekleştirmeleri isteniyor. Bu aşamada katılımcıların eğitim süresince  öğrendikleri bilgileri kullanmaları hedefleniyor.

Program kapsamında çocuklara verilen eğitimlerle özgüvenlerinin artması ve bilişimin olanaklarıyla yeteneklerini ortaya çıkarmaları hedefleniyor. Öğretmenlerin ise öncelikle temel “maker” eğitim içeriğini içselleştirmeleri, ardından da öğrencilerine aktarabilecek seviyeye gelmeleri amaçlanıyor.

 IESC Nedir?

IESC (Intel Education Service Corps) Intel’in devlet ve sivil toplum kurluşlarıyla yakından çalışan, gelişmekte olan ülkelerde teknik destek ve eğitimler sağlayan birimidir. 2009dan itibaren, IESC ekipleri 21 farklı ülkeden binlerce öğrenci ve öğretmene hem Intel ürünlerini kullanmayı öğretip hem de eğitim, sağlık ve tarım gibi konularda eğitimler vermektedir.

Etiketler: » » » » »
Share
1048 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?