logo

İş Bankası 1,4 Milyar ABD Dolarlık Sendikasyon Kredisi Aldı

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk

Türkiye İş Bankası, 17 ülkeden 43 bankanın katılımıyla 296 milyon ABD Doları ve 989,5 milyon Euro olmak üzere toplamda yaklaşık 1,4 milyar ABD Doları tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi aldı. Böylece, İş Bankası, geçen yıl Mayıs ayında tamamladığı işlemini yenilemiş oldu.

15 Mayıs 2017 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasının koordinatörlük görevini Standard Chartered Bank ve Industrial and Commercial Bank of China birlikte, aracılık görevini ise ING Bank N.V. üstlendi.

Dış ticaretin finansmanında kullanılacağı açıklanan sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti ABD Doları diliminde Libor + yüzde 1,45, Euro diliminde Euribor + yüzde 1,35 oldu.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk “Bankamızın yurtdışından sağlanan sendikasyon kredilerinde 1986 yılından bu yana devam eden deneyiminde, yeni sağladığımız bu kredi ile 45. işleme ulaştık. Zorlu piyasa koşullarına rağmen, aldığımız sendikasyon kredisinin büyüklüğü, çok sayıda bankanın katılımı ve yüksek yenileme oranı, uluslararası piyasalarda İş Bankası’na duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu. 2017 yılının ilk çeyreğinde ulaştığı 333 milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunu koruyan İş Bankası, sağladığı bu krediyle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya devam edecek” dedi.

Etiketler: » » » » »
Share
2723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?