logo

İtalyan Ticaret Odası, İtalyan Mutfağı’nı Tanıttı

Türkiye ve İtalya arasında ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesi için, 130 yılı aşkın süredir faaliyetlerini sürdüren İtalyan Ticaret Odası; İtalyan gastronomi kültürünün tüm dünyada eş zamanlı tanıtımı amacıyla her yıl düzenlenen “İtalyan Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında, ünlü İtalyan Şef Giovanni Terracciano’nun hazırladığı özel menü ile bir öğle yemeği düzenledi.

Yemeğe; İtalya İstanbul Konsolosu Gabriele Ingrosso, İtalyan Ticaret Odası Başkanı ve Bell Holding CEO’su Livio Manzini ve İtalyan Ticaret Odası’nın Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

İtalyan Ticaret Odası Başkanı Livio Manzini toplantıda yaptığı konuşmada, İtalyan Mutfağı’nın başarısının; sinemada, müzikte olduğu gibi “tutku” olduğunu, dünyada yemekleri bir sanat gibi sunan tüm İtalyan Şeflerin de birer elçi olduğunu belirtti. Manzini konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yıl üçüncüsü düzenlenen, İtalyan Mutfağı Haftası aynı anda 105 ülkede, 19-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İtalyan Dışişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen ve Türkiye’de İtalyan Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen bu etkinliğin amacı, İtalyan Mutfağı’nı ve kültürünü Türkiye’de tanıtmak ve ticareti desteklemek.“ 

Ünlü Yönetmen Fellini, Ünlü Modacı Armani, Ünlü Opera BestecisiRossini’nin gözde yemekleri

Şef Giovanni Terracciano’nun hazırladığı özel menüde; dünyaca ünlü modacı Giorgio Armani’nin en sevdiği yemek “Spaghetti allaBisanzio” (domates soslu, mozarella peynirli ve fesleğenli spagetti), İtalyan Opera Bestecisi Gioacchino Rossini’nin adını da taşıyan gözde et yemeği “Filetto alla Rossini” ve sinema dünyasının dehalarından yönetmen Federico Fellini’nin favorisi “zuppa inglese” (tiramisu türevi) yer aldı.

İtalyan Mutfağı Haftası çerçevesindeki tüm tanıtım etkinliklerinin ortak noktası; özgün gelenekler ve yüksek kaliteli ürünlere dayalı İtalyan gastronomisinin tanıtımının yanı sıra; İtalya’nın dünyada adından söz ettiren; sanat, müzik, sinema, ticaret, bilim ve tasarım alanlarında da organizasyonlar gerçekleştirmek.

Etiketler:
Share
2268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?