logo

Kahve Tutkunları Türk Kahvesinin Hikayesi Etkinliğinde Buluştular

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin Kurucu Üyelerinden Yiyecek İçecek Danışmanı Osman Serim

Anadolu mutfağının damak zenginliklerini dünyayla paylaşmak, kültür mirasımıza sahip çıkmak hedefiyle yola çıkan Tadında Anadolu, 28 Şubat 2017 tarihinde Capitol şubesinde kahve tutkunlarını Türk Kahvesinin Hikayesi adlı özel bir etkinlikte buluşturdu. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin Kurucu Üyelerinden Yiyecek İçecek danışmanı Osman Serim’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte kahvenin tarihçesinden yapılışına birçok konu ele alındı.

Kahveyle 16. yüzyılda Yemen’in fethiyle tanıştığımızı anlatan Osman Serim “Kahve ilk defa Kanuni Sultan Süleyman döneminde Topkapı Sarayı’nda içildi. 1554’te İstanbul’da ilk kahvehane açılmasıyla yayılmaya başladı. Arap ülkelerinde mırra, İtalya’da espresso denilen yöntemle yapılan kahve, biz de cezve kahvesi olarak geçiyordu. Bu yöntem bize has olduğu için Türk kahvesi olarak isimlendirildi. Osmanlı’da şekerin hem pahalı hem de bulunmasının zor oluşu nedeniyle kahve, sade olarak içiliyor, yanında şeker niyetine lokum ya da incir, kayısı, üzüm gibi meyveler ikram ediliyordu” dedi.

Kahve bilinenin aksine Yemen’den değil Brezilya Rio Minas’dan geldiğini de belirten Serim, pişirme teknikleriyle ilgili olarak “Lezzetli bir kahve için çekirdeklerin taze öğütülmüş olması önem taşıyor. Kahve, soğuk suyla hazırlanır ve sadece bir defa karıştırılarak kısık ateşte yaklaşık 6-7 dakikada pişirilir. Eğer su sıcak ya da ılık olursa çabuk kaynar ve kahvenin rengi, aroması, tadı suya düzgün şekilde geçmez” dedi.

instagram.com/tadindaanadolu

www.bta.com.tr

Etiketler: » » » »
Share
1676 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

BENZER HABERLER